انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 14 اردیبهشت1403 - 6:26am

پاسخ به موضوع  [ 73 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 ... 8  بعدی
 تجارب شخصی در امر ردیابی از لحاظ فاصله و عمق هدف 
نویسنده پیغام

حمید نوشته است:
dorrtaj عزیز بهتره به دو تاپیک مخصوص ردیاب حرفه ای دیجیتال مراجعه کنین بنده کامل توضیح دادم.
بطور خلاصه مجدد بگم این ردیاب بر اساس فرکانس مولکولی فلز کار میکنه پس براحتی میتونه یونها رو نادیده بگیره! بسیار هم سادست. دقت بسیار بالا در شکل امواج و عدد فرکانسی بهمراه سیستم حذف کنندگی منجر به این قابلیت ویژه شده.

خب اقا خمید ممنون میشم راجع به این فرکانس مولکولی فلز منبعی رو معرفی کنی.لااقل من واسه اولین باره همچین چیزی رو میشنوم :-?

یکشنبه 11 خرداد1392 - 12:43am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

dorrtaj نوشته است:
حمید نوشته است:
dorrtaj عزیز بهتره به دو تاپیک مخصوص ردیاب حرفه ای دیجیتال مراجعه کنین بنده کامل توضیح دادم.
بطور خلاصه مجدد بگم این ردیاب بر اساس فرکانس مولکولی فلز کار میکنه پس براحتی میتونه یونها رو نادیده بگیره! بسیار هم سادست. دقت بسیار بالا در شکل امواج و عدد فرکانسی بهمراه سیستم حذف کنندگی منجر به این قابلیت ویژه شده.

خب اقا خمید ممنون میشم راجع به این فرکانس مولکولی فلز منبعی رو معرفی کنی.لااقل من واسه اولین باره همچین چیزی رو میشنوم :-?

منم ممنون میشم از استاد حمید که واسه اگاهی حقیر و دیگر دوستان بیشتر راهنمایی کنن

یکشنبه 12 خرداد1392 - 1:37pm
مدیر کل
مدیر کل

خیالتون رو راحت کنم هیچ منبع علمی وجود نداره! :D ردیابی اگر از اساس و پایه توسط علم اثبات شده بود که الان دستگاههاش مثل فلزیاب همه دنیا رو گرفته بود! بنده تحلیل خودم رو عرض کردم که با تست های زیاد هم در موردش مطمئن هستم. و چند طرح هم بر این اساس پیاده کردم که همشون جواب عالی دادن. پس اطمینان من بواسطه موفقیتم در کار تجربی و بر اساس این تحلیل تئوری هست.

یکشنبه 12 خرداد1392 - 5:20pm
استاد آثار شناسی
استاد آثار شناسی
آواتار کاربر

محل اقامت: آيران
همینکه دیگه الان با تست بچه ها مطمئن شدیم دستگاه واقعا همونیه که انتظارشو داشتیم، دلیل علمیش هم ثابت شده!
واقعا جای تحسین داره :ymapplause:

تقدیر... تقویم انسان عادیست! تغییر... تدبیر انسان عالیست!

سه شنبه 14 خرداد1392 - 9:54am
کاربر فعال
کاربر فعال

اگه اینطور باشه شرکت های معتبر زودتر میساختن تمام دنیا روپرمیکردن اینطور دستگاهایی فقط زیر نظر میراث فرهنگی هستن بالای دویست میلیون قیمت دارند اگه اینطور که شما میگید باشه به زودی دنیا روفتح میکنه میترکونه

شنبه 1 تیر1392 - 11:52pm

جهت ردیابی یک هدف اصلی که بروی یک تپه با شیب 30 درجه و در کنار یک درخت قدیمی بود و که محل آن نیز با نشانه هایی مشکوک به بار بود که از جمله این نشانه ها چیدمان 3 لایه سنگ بصورت دست چین در پایه یک درخت کهنسال می باشد که زیر این لایه سنگی خاک رسی می باشد، کارهای ذیل را به ترتیب انجام دادم :
1-دستگاه روشن و بر روی گلد1 و قدرت دستگاه روی 50% بود: از فاصله 5 متری هدف و از چهار جهت هدف آنتن زنی با تست خوراک( تست خوراک 8 عدد سکه یک گرمی بود) کردم. تست خوارک در فاصله 1.5 متری خودم و در چاله که در چهار طرف اصلی هدف به عمق 20 سانت کنده بودم قرار دادم. در این حالت و از هر چهار جهت آنتنها به سمت هدف نشانه رفتند.
2-دستگاه روشن و بر روی گلد2 و قدرت دستگاه روی 25%: در این حالت نیز مانند حالت اول و از فاصله ذکر شده آنتن زنی کردم و باز هم آنتنها روی هدف نشانه رفتند.
3-در این مرحله قدرت دستگاه را به کمتراز 10% گذاشتم (تقریبا بین 0 و 1)، باز مانند روش اول و از همان فاصله آنتن زنی کردم باز آنتنها سمت هدف نشانه رفتند.
4-در مرحله بعد فاصله خود را از هدف به 10،15 و سپس به 20 متر افزایش دادم و قدرت دستگاه رو روی حداقل گذاشتم (بین 0 و1) باز آنتن زنی کردم و باز هم آنتنها سمت هدف رو نشانه رفتند. ( تست خوارک نیز مانند حالت اول در فاصله 2 متری خودم قرار دادم)
5-در مرحله بعد در قسمت شمال و غرب هدف به فواصل 50 و 100 متری قرار گرفتم و با تست خوراک و دستگاه روشن روی گلد2 و قدرت در حداقل آنتن زنی کردم و باز آنتنها به سمت هدف نشانه رفتم.
6-در کلیه مراحل فوق زمانیکه در چهار جهت هدف قرار میگرفتم یکبار سمت چپم رو به هدف بود و یکبار هم سمت راستم رو به هدف بود و آنتن زنی میکردم.
7-به دلیل اینکه هدف روی تپه با شیب 30 درجه بود امکان تست در فواصل 50 و 100 متر در جهتهای جنوب و شرق هدف میسر نبود چون در بخش جنوبی زمانیکه در فاصله 50 و 100 متر از هدف قرار میگرفتم هدف خیلی بالاتر از سطح آنتنها قرار میگرفت. لذا تست این فوصل میسر نشد.
8-در مرحله بعد در فاصله 5 متری از هدف قرار گرفتم و بر دستگاه رو بر روی فلزات دیگر گذاشتم که انتنها به سمت هدف نشانه نرفتند و آنتنها به سمت تست خوارکی که تهیه کرده بودم نشانه رفتند (البته برای diamond تست خوارکی نداشتم و آنتنها نیز عملا هیچ واکنشی نداشتند) این تست رو از چهار جهت انجام دادم و قدرت دستگاه در طول این تست بر روی 50% بود.
9-در مرحله بعد تست دیگری انجام دادم و خوراک طلا را بین خودم و هدف گذاشتم یعنی خوراک را در فاصله 3 متری هدف گذاشتم و به سمت هدف حرکت کردم زمانیکه روی خوراک رسیدم آنتنها هیچ عکس العملی نداشتند و بعد از ریدن به روی هدف آنتنها قیچی کردند.
10-مراحل فوق را سه بار در روزهای متفاوت انجام دادم یکبار در صبح ( ساعت 6 )، یکبار در روز و یکبار در عصر. و درکلیه حالات آنتنها به سمت هدف نشانه رفتند.
11- پس از انجام ردیابی و نقطه یابی شروع به نقطه یابی کردم مطابق روش جناب آقای آریا در فاصله 5 متری از هدف قرار گرفتم بصورتی که هدف در سمت چپ من قرار داشت دستگاه روشن روی گلد2 و قدرت در حداقل بود. بصورت دایره وار به دور هدف چرخیدم و در هر بار چرخش شعاع دایره رو کمتر کردم تا به شعاغ 1 متری هدف رسیدم. سپس محل رو علامت گذاری کردم و در فاصله 5 متری هدف قرار گرفتم و به سمت هدف از چهار جهت حرکت کردم هر جا که آنتنها قیچی کردند علامت گذاشتم تقریبا روی همان دایره به شعاع یکمتر آنتنها قیچی می کردند از چهار جهت به همین صورت بود و نقاط رو علامتگذاری نموده و سپس مرکز این دایره را بعنوان نقطه اصلی علامت گذاری نمودم.
12-بعد از این مرحله شروع به عمق گیری نمودم و از دو روش برای این کار استفاده نمودم که به قرار ذیل می باشد:
1-وقتی آنتها روی هدف قیچی کردند عقب عقب به سمت عقب رفتم تا جاییکه آنتنها از همدیگر باز شدند( به اندازه 10 سانت) این نقطه رو علامت گذاشتم و باز به عقب حرکت کردم و مجددا باز آنتها قیچی کردند و این نقطه را نیز علامت گذاشتم. این روش را هم با دستگاه روشن و خاموش انجام دادم و اندازه ها تقریبا در هر دو حالت برابر بود این روش را از چهار جهت هدف انجام دادم. اونطور که من فهمیدم در این حالت جاییکه آنتها از همدیگر باز میشوند حجم بار و جاییکه مجدداً قیچی میشوند عمق بار می باشد، ( در حالت دستگاه روشن دستگاه روی گلد2 و قدرت دستگاه روی حداقل بود)
2-روش دوم نیز از روی هدف پیدا شده به سمت بیرون از چهار جهت هدف حرکت کردم و جاییکه آنتنها همدیگر رو قیچی کردند علامت گذاشتم و باز به حرکت ادامه دادم تا جاییکه آنتنها از همدگیر باز شدند( این باز شدن به اندازه 10 سانت می باشد) و این نقطه را نیز علامت گذاشتم. ( این تست رو با دستگاه روشن و خاموش تست کردم و تقریبا نقاط بدست امده یکسان بود.)
حال یه سری سوال برام مطرح میشه که به قرار ذیل می باشند:
1-نظر دوستان و اساتید در خصوص رویه کار اینجانب به چه صورت می باشد؟ لطفا ایرادات کار رو مطرح نمایید.
1- میخواستم بدونم در روش دوم عمق گیری نیز نقطه ایکه آنتنها قیچی می شدند با حجم بار و نقطه ای که آنتنها باز میشوند عمق هدف می باشد؟؟
2-نقاطی که در روش دوم عمق گیری بدست آمده با روش اول متفاوت می باشد. در روش دوم اندازه ها بیشتر از حالت اول می باشند. علت چه می باشد؟
3-به نظر اینجانب عمق گیری روی سطوح شیب دار کمی با سطوح صاف متفاوت می باشد؟ به نظر استید محترم روش بدست آوردن عمق و حجم بار بر روی سطوح شیب دار به چه صورت می باشد؟
4-طریقه پیدا کردن نقطه فرعی که تقریبا در سمت شمال نقطه اصلی می باشد چگونه می باشد؟ و اینکه تفاوت این نقطه فرعی با زاویه 45 درجه خروج یونها چه می باشد؟
5- به نظر دوستان با توجه به تستسهای انجام شده فوق آیا هدف مذکور میتونه واقعی باشه؟ لازم به ذکر است این تپه قبلا گورستان بوده.

شنبه 8 تیر1392 - 11:40am
استاد
استاد

در حالت گلد 2 و با سیم و انتنها بیرون کشیده شده و ولوم نیم نهایت برد دستگاه 30 متر هست در 50 متری به هیچ عنوان نباید هدف را بگیره و انتنها باید طلای تست را بگیرند مگر اینکه دیگه هدف از کیلو بالاتر باشه که این هم اثبات تا حالا نشده .ردیاب را روی تست کربن بزار ببین باز طرف اون مرکز میرود یا نه که باید با این حساب که میگی گورستان بوده باید طرف مرکز برود در ضمن ردیاب را از گردن اویزون کن ببین باز در تست طلا روی حالت گلد2 با سیم و انتن کشیده و تست طلا در یک متری خودت باز انتنها به طرف مرکز هدف حرکت میکنند یا نه همین کار را در فاصله 50 متری انجام بده اگه باز هدف زیر زمین را گرفت تا یه نفر دیگه ردیاب بزنه که برای اون هم همین حالت هست یا فقط برای شما هست اگه یک نقطه زن هم دم دست داشته باشی و تست کنی عالی میشه در ضمن اگه تصمیم به حفاری گرفتید و امکانش هست یک گودال 3در 3 بکنید اگه گوری اونجا باشه ابتدا به خاک دست ریز باید برسی و بعدعلامتهای از کوزه شکسته و سنگ دستچین یا ساروج یا خاکستر یا زغال و این جور چیزها میرسید در ضمن در موقع عمق گیری وقتی به عقب میروید باید از 2و50 یابیشتر انتنها باز بشوند اگه کمتر هست میشه گفت رگه معدنی بیشتر زده تا هدف واقعی چون هر گوری باشه از 1.20 سانتی متری کمتر نیست مگر اینکه خاک روی اون برداشته شده باشه

شنبه 8 تیر1392 - 6:31pm

با تشکر از آقای جاوید خان بابت جوابتون، بایستی عرض کنم که مطمئنن میزان بار موجود در اون منطقه اگه ما درست نقطه رو پیدا کرده باشیم بیش از کیلو می باشد چون بر اساس روایات و نسخه قدیمی که دیگر وجود ندارد حکایت بر وجود سفید خونه در اون حوالی بوده لذا ما هنوز مطمئن نیستیم که این محل همونه یا نه البته نزدیک به این محل و در تپه مچاور نیز گورستان زرتشتیان بوده، لذا برای همین آنتنها حتی از فاصله 100 متری نیز هدف رو ردیابی کردند اون هم با قدرت زیاد بطوریکه بادی نسبتا تند در جهت مخالف آنتن ها میوزید و انتنها با قدرت خلاف باد هدف رو نشانه می رفتند.
در خصوص عمق گیری وقتی من از روش عقب عقب از روی هدف به سمت بیرون حرکت کردم نتایج عمقگیری به قرار ذیل بود:
سمت شمال: باز شدن آنتنها در 2 متری- قیچی مجدد آنتنها 1.60 متر از محل باز شدن انتنها و 3.60 از محل هدف
سمت جنوب: مشابه سمت شمال بود
سمت شرق: باز شدن آنتنها در 2.30 متری- قیچی مجدد آنتنها 1.60 متر از محل باز شدن انتنها و 3.90 از محل هدف
سمت غرب:باز شدن آنتنها در 1.80 متری- قیچی مجدد آنتنها 2.20متر از محل باز شدن انتنها و 4 از محل هدف
( این رویه هم با دستگاه روشن و دستگاه خاموش تست شد تقریبا فواصل مشابه هم بودند در حدود 10 تا 15 سانت اختلاف بود)

مقادیر ثبت شده عمق گیری در حالتیکه از روی هدف به سمت بیرون حرکت کنیم به قرار ذیل می باشد:

دستگاه روشن:
سمت شمال: قیچی شدن آنتنها در 4 متری- باز شدن آنتنها 1.10 متر از محل قیچی شدن انتنها و 5.10 از محل هدف
سمت جنوب: قیچی شدن آنتنها در 5.20متری- باز شدن آنتنها 1.80 متر از محل قیچی شدن انتنها و 7 متری از محل هدف
سمت شرق: قیچی شدن آنتنها در 4.50متری- قیچی مجدد آنتنها 1.50 متر از محل قیچی شدن انتنها و 6 متری از محل هدف
سمت غرب:قیچی شدن آنتنها در 3.80متری- قیچی مجدد آنتنها 1.20متر از محل قیچی شدن انتنها و 5 متری از محل هدف
دستگاه خاموش:
سمت شمال: قیچی شدن آنتنها در 5.50 متری- باز شدن آنتنها 1.20 متر از محل قیچی شدن انتنها و 6.70از محل هدف
سمت جنوب: تست نکردم
سمت شرق: قیچی شدن آنتنها در 4.80متری- قیچی مجدد آنتنها 1.40 متر از محل قیچی شدن انتنها و 6.20 متری از محل هدف
سمت غرب:قیچی شدن آنتنها در 5متری- قیچی مجدد آنتنها 1.50متر از محل قیچی شدن انتنها و 6.50 متری از محل هدف

مشکل اینجاست که روی سراشیبی تست عمقگیری مانند سطح صاف نمی باشد و فکر میکنم این قضیه شیب روی عمق گیری تاثیر بزارد.
متاسفانه نقطه زن ندارم . به نظر خودم نتایج عمق گیری مشکوک به نظر میرسه. بارها تست کردم مقادیرو ولی باز تقریبا همین اعداد ذکر شده بود، به نظر شما کدوم روش رو میشه ملاک گذاشت؟ و اینکه در روش به عقب رفتن اونجاییکه انتنها باز می شوند حجم هدف باشه و جاییکه آنتنها مجددا قیچی میشوند عمق هدف باشد بار در حدود 3.5 تا 4 متری می باشد. ولی نتایج عمق گیری از داخل به سمت بیرون متفاوت می باشد.
این نقطه فرعی دقیقا چه می باشدو فرق آن با زاویه 45 درجه خروج یونها چیست؟

شنبه 8 تیر1392 - 9:41pm
استاد
استاد

سلام
دوست عزیز اینقدر شمال و جنوب نمیخواد تنها دو قیچی کردن لازم هست یکی که روی مرکز هدف قیچی میکنه و دیگری که برای عمق گرفتن باید روی مرکز به عقب برید تا انتنها از هم باز شوند که این مرحله باید چهار سمت یا دو سمت باشه و فاصله باز شدن انتن در هر دو یا چهار طرف یکی باشه کمتر از 2/50 نباید باشه دیگه فیچی اضافه نداریم بعدش هم در 20 متری هدف قرار میگیری و یک طلای تست 10 گرمی به بالا در یک متری خودت قرار میدهی و بین طلای تست و هدف زیر زمین قرار میگیری در حالت گلد2 با ولوم نیم تست میکنی اگه به طرف هدف زیر زمین رفت امیدی هست اون زیر چیزی باشه در ضمن تست کربن و مس و برنج و حتی نقره هم لازم هست انجام بدهید تا دیگه مطمعن شوید اونجا یه چیزی هست

یکشنبه 9 تیر1392 - 3:51am

تست خوراک طلا رو در فواصل 20 و 50 و 100 متری هدف زمانی که دستگاه روی گلد2 و قدرت نیم بود انجام دادم و حتی قدرت دستگاه رو در مینیمم گذاشتم و در فواصل ذیل تست کردم آنتنها با قدرت هدف رو نشان دادند.
آقا جاوید در خصوص عمق گیری اون طور که سایر اساتید گفته بودند زمانیکیه از روی هدف عقب عقب حرکت کنیم جاییکه آنتنها از هم باز می شوند حجم هدف و جاییکه دوباره آنتنها قیچی کردند عمق هدف می باشد.
لذا در این روش عمق گیری من حجم هدف تقریبا 2 در 1.5 بود و عمق هدف بین 3.5 تا 4 متر.
همانطورکه در توضیحات قبلیم گفته بودم تست خوراک برای فلزات مس، برنز، نقره و الماس رو هم انجام دادم فقط روی طلا آنتنها واکنش داشتند.
ولی چیزی که در اینجا جالب می باشد این هست که در عمق گیری فاصله نقطه شمالی به هدف اصلی نسبت به فاصله نقطه جنوبی به هدف اصلی کمتر بود و در حالیکه این فاصله نقطه شمالی باید بیشتر از نقطه جنوبی باشد، ولی با توجه به محل قرار گیری این هدف که روی تپه می باشد و مدل شیب این تپه فکر میکنم علت این امر درست باشد. چون سمت جنوب این هدف شیب بیشتری نسبت به سمت شمال هدف دارد.

دوشنبه 10 تیر1392 - 7:49am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 73 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 ... 8  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 38 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure