انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : سه شنبه 4 اردیبهشت1403 - 4:38pm

پاسخ به موضوع  [ 10 پست ] 
 آزمایشگاه ردیاب 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

با سلام به دوستان .چند وقتی هست فکرم مشغول پیدا کردن راهی برای تفکیک دقیق زیر خاک از طریق یک ازمایشگاه واقعی هست.روی مبحث کنترل غیر خطی سیستم ردیابی بررسی های کردم و با سواد اندکم به این نتیجه رسیده ام تنها راه برطرف کردن مشکلات ردیابی این است که ما ابتدا ردیاب را به عنوان سیستم مدل کنیم و با یکی از روش های کنترلی اقدام به شناسایی متغیرها -پارامترها و پارازیت های سیستم کنیم و سپس با کنترل متغیر هاو پارامتر ها میتوانیم عوامل خطا را محدود و نتیجه مطلوبی رو در خروجی سیستم داشته باشیم.

برای این کار من مقدمات اولیه طرح رو ارائه میدم و انشالله دوستان و متخصصان عزیزی که در این انجمن زحمت میکشند یاری کنند تا از طریق روش های علمی بتونیم سسیتمی رو ارائه بدیم که تا حد بسیار بالایی بتونه نیاز کاربران رو بر طرف کنه .

البته من هدفم بیشتر تمرکز روی سیستم تفکیک دقیق ردیاب هست و همونطور که میدونید مشکلات دیگه ردیاب مثل ثبات فرکانسی -نقطه زنی دقیق -و حذف ذرات و غیره ...که حتی شامل حال پیشرفته ترین ردیاب های حال حاضر دنیا هم میشه با همت و تخصص بالای مهندس حمید و زحمات کلیه عزیزان در طول این یک سال و نیم تا حد قابل قبول و در سطح حرفه ای با دستگاه 35 برطرف شده .

این مهم کار بسیار سخت و پیچیده و نیازمند کار گروهی و منسجم و صرف هزینه هست و اکنون که ما در بزرگترین و جامع ترین سایت ردیابی دنیا فعالیت میکنیم نیازمندیم که روش های بسیار پیشرفته علمی و فنی رو در این سیستم به کار بگیریم و یک قدم بزرگ و مهم را فراتر از انچه که تا به حال انجام میدادیم برداریم.

پنج شنبه 12 آذر1393 - 12:37am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

پارامتر هایی که باید مورد بررسی قرار بگیرند زیاد هستند من چند مورد رو که حضور ذهن دارم میگم

1-جنس فلز مدفون شده
2-خاک محل کاوش
3-عمق فلز
4-طول و عرض و وزن فلز
5-تاثیرات محیطی روی فلز از نظر شیمیایی و فیزیکی
6-ترکیبات فلز با فلزات دیگر و همچنین در کنار هم بودن چند فلز
7-تاثیر میدان های مغناطیسی خارجی مانند امواج رادیویی امواج سیارات و میدان مغناطیسی زمین
8-تاثیر خاک روی فرکانس
9-رطوبت زمین
10-دمای هوا
11-تیپ و نوع فلز انتن
12-فرکانس
13-طریقه انتشار امواج

مسائل مهم بیشتری هستند که مطمئنا تاثیر زیادی در نتیجه کار دارند من باز هم از دوستان عزیز خواهش میکنم نا امید نباشند و تو این بحث شرکت کنند من قول میدم با استفاده از این روش میتونیم به نتیجه مطلوبی برسیم .من در چند پروژه از این روش استفاده کردم و نتیجه خوبی گرفتم.

پنج شنبه 13 آذر1393 - 4:02pm
کاربر فعال
کاربر فعال

دوست عزیز ممنون از تاپیکتون ،از تجربتون و آزمایشتون در مورد مگنت هم اگه نتایجی بدست اوردید لطفا بیان کنید...

پنج شنبه 13 آذر1393 - 4:12pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

بله انشالله تصمیم دارم با چندین سنسور مختلف به بررسی این پارامتر ها به صورت دقیق بپردازم که یکی از این سنسور ها مغناطیس سنج هست .منتها اول باید از نظر تئوری به این مساله بپردازیم تا جزییات این امر هم کاملا مشخص شود و به یک روش استاندارد برسیم که دوستان دیگر هم بتونند این ازمایشات رو انجام بدن و در نتیجه گیری کلی بتونیم روی تک تک نتایج تصمیم گیری کنیم و به یک فرمول مشخص برای ردیابی برسیم.

من امروز روی دو منطقه مختلف ازمایشهای یکسانی انجام دادم و دنبال محلی مناسب برای ساخت این ازمایشگاه هستم.

پنج شنبه 13 آذر1393 - 9:48pm
کاربر فعال
کاربر فعال

دوست عزیز من کلا رو بحث مگنت خیلی مایلم کار بشه چون با اندازه گیری مگنت هم ما براحتی میتونیم ،بار رو از رویه اعدادwتشخیص بدیم،این رو از رویه تجربه حفاری میگم ،ما اگه بازه عددی برایه جنس داخل کوزه برایه مگنت پیدا کنیم یا جاهایه پلمپ ما میتونیم بار اصلی رو خارج کنیم،مثلا من برایه خمره پر از خاک مگنت کاملا استاندارد با وزن ده کیلو تونستم با بازه عددی بین w50تا w55خودشم کاملا رو نقطه بزنم مشکل اینجاست اگه جنس اصلی توش باشه عددwباید رو چند یا طول عددی تا کجا باید بالا بره،نظر شخصی من اینه بحث فرکانس گیری اگه کامل کامل هم نشده باشه ،تونسته خودشو تو یه بازه فرکانسی خودشو ثابت کنه اکثر دوستان با این ردیاب موفق به کشف سفال شدن ،به نظر بنده اینکه فركانسهایه موجود بیاد ما رو سر جنس اصلی ببره احتمالش خیلی کمه ،دوستان توجه داشته باشن وقتی که شما برایه تست آخر مود2مگنت رو فعال میکنید،انگار که دو تا میل ردیابو اهن ربا تو دستتون گرفتید اگه انتنها به صورت یه اهن ربا عمل کردند صدی صد من میگم که به یه چیزی زدین ،فقط دوستانی که حفاری انجام میدن شاخص عددی که انتنها به این صورت عمل میکنن لطف کنن بیان کننمیتونیداز w35شروع کنید تا هفتادممنون میشم رو مگنت اساتید و کاربرایه دلسوز کار کنند و نتایج روبییان کنند با تشکر...

جمعه 13 آذر1393 - 12:10am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

در مورد مگنت چون پارامتر های زیادی در اون دخیل هستند ما برای اینکه بتونم به یک عدد استاندارد برسیم و در تمام موارد از این استفاده کنیم بهترین راه این هست که اون میدان مغناطیسی که اطراف هدف هست رو شناسایی کنیم و سپس اون رو کاملا خنثی کنیم و بعد ردیابی کنیم .پس اینجا علاوه بر تحقیق در مورد مگنت اطراف اهداف باید راهی پیدا کنیم که تمامی میدان های مغناطیسی اطراف دستگاه رو خنثی کنیم .من فکر میکنم به این سادگی نیست چون مثلا فرض کنید یک جسم اهنی چند هزار ساله در یک متری یک جسم از طلاست .حالا شنایایی دقیق میدان هر دو این اجسام و تاثیرات اونها بر یکدیگر یک معادله چند مجهولیست.

با استفاده از روش اقا سعید از بین بردن مگنت اهداف رو تا حدودی تجربه کردیم و نتایج اون خیلی عالی هست اما هنوز هم مشکلاتی هست .مثلا اولین مشکلی که من دیدم این هست که الزاما نمیتونیم از یک ولتاژ خروجی واحدی از دستگاه تقویت کننده در تمامی موارد و فلزات استفاده کنیم.مشکل اینجاست که علاوه بر میدان های مختلفی که در زمین وجود داره و ما انها رو نمیشناسیم ابزاری که برای شناسایی ان میدان ها (انتن )هم استفاده میکنیم هوشمند نیست و هیچ کمکی رو جهت تعین مقدار میدان و تفکیک فرکانسی اون انجام نمیده.

جمعه 14 آذر1393 - 9:03am
استاد
استاد

درود بر شما
انچه که در مورد مگنت در ردیابی من باهش برخورد داشتم و تجربه کردم تا حالا بدین صورت بوده
1 .مگنت حاصله از موتور الکتریکی و دکل های فشار قوی
2. مگنت حاصله از قطب جنوب و شمال که زاویه 45 درجه محصول این مگنت هست که همین زاویه تقریبا ما مبنای عمق گیری قرار میدهیم
3.ساعت های شبانه روز که از ساعت 6 صبح تا 10 صبح بذترین حالت ردیابی هست و ردیاب توان اون در پیدا کردن هدف خیلی کم میشه ولی وزن با 35 در این ساعات تقریبا خیلی پایین نشون داده میشه یا به حساب دیگه وزن شاید چندبرابر کمتر از ساعت های دیگه توسط 35 نشون داده میشه و ساعت 12 و همچنین ساعت 6 بعد از ظهر ردیابی ضعیف هست. شب های که ماه وجود داره و همچنین فصول سال که به گرما و سرما و اعتدال هوا بستگی داره در ردیابی و وزن توسط 35 متفاوت هستند و همینطور روزهایکه باد میوزه عملا ردیاب کارایی نداره
4. مگنت فلز چسبیده به خاک و فلزی که در کوزه یا حفره هست با هم فرق میکنند
5. مگنت زیر خاک و اهن ربا در روی زمین با هم فرق در وزن ایجاد میکنند در یک تست یک ظرف مسی که یک کیلو وزن داره در کنار یک اهن ربا که 1200گرم وزن داره و هدفی از جنس مفرق که حدود 600 گرم وزن داره و حدود 1.5 متربه مدت یک سال زیر خاک هست باز انتنها با فرکانس مس که در مفرغ وجود داره و نهایت 200 گرم باشه به طرف این هذف 600 گرمی میروند با وجود اینکه ظرف یک کیلویی مسی در کنار اهن ربا که داری وزن چند برابری میشه باز انتها تمایل به هدف زیر خاک دارند
6 .مگنت بدن که در افراد متفاوت هست و تنها راه حذف اون حمل کردن یا در کنار بودن اپراتور نزدیک یا چسبیده به حذف کننده هست و تنها راه حذف مگنت هم استفاده از دو امپلی یکی به همراه اپراتور و یکی اینکه روی نقطه هدف کاشته شود. ترانس میتونه تا اندازه ای مگنت را حذف کنه ولی کویل موتور خود فلز را هم به دلخواه حذف میکنه این مورد را چند بار تست کردم که ترانس توانایی این کار را نداره ولی کویل قادر به انجام این کار هست البته دو نوع کویل تست کردم یکیش خوب حواب میده
7 استفاده از بوربورینگ در دسته ها ردیابی را خیلی قو.یتر میکنه و به همین خاطر ذرات بیشتری با وزن بیشتری میگیره و انتنهای تلسکوپی وزن را خیلی کمتر از انتنهای توپر نشون میدهند منتهی ردیابی اون ضعیفتر هستند

8. مگنت عامل ردیابی چه در ردیاب و چه در نقطه زن هست و خود فرکانسها هم بر اساس مگنت کار میکنند
9. برای ردیابی منطقی تر اون هست که هم حذف کننده و هم ردیاب 35 با پراپ به زمین صورت بگیره چون هم ردیابی دقیقتر میشه هم حذف کننده میتونه بهتر در خاک نفوذ کنه

جمعه 14 آذر1393 - 10:14am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

جاوید جان از توجه شما ممنونم.

به نکات مهمی اشاره کردید.من امروز داشتم حالت های مختلف بدن رو در ردیابی تست میکردم و به این نتیجه رسیدم که اولین گیرنده امواجی که از زیر خاک بیرون میاد بدن خودمون هست و انتنها در مرحله بعدی قرار دارند.البته من ردیاب 35 رو ندارم ولی با ردیاب 22 در حالت های مختلف نشسته و چهار زانو کمی تفاوت در کشش انتن احساس کردم .حالا از دوستانی که میتونند وزن گیری کنند روی حالت های مختلف که خودشون میدونند وزن گیری کنند.

جمعه 14 آذر1393 - 10:54pm
استاد
استاد

پوریا نوشته است:
جاوید جان از توجه شما ممنونم.

به نکات مهمی اشاره کردید.من امروز داشتم حالت های مختلف بدن رو در ردیابی تست میکردم و به این نتیجه رسیدم که اولین گیرنده امواجی که از زیر خاک بیرون میاد بدن خودمون هست و انتنها در مرحله بعدی قرار دارند.البته من ردیاب 35 رو ندارم ولی با ردیاب 22 در حالت های مختلف نشسته و چهار زانو کمی تفاوت در کشش انتن احساس کردم .حالا از دوستانی که میتونند وزن گیری کنند روی حالت های مختلف که خودشون میدونند وزن گیری کنند.

درود بر شما
پوریا جان انتنها به موج عکس العملی ندارند .انتنها صرفا به یونی که از زمین بیرون اومده واکنش دارند این یون هم بخاطر تحریک فرکانس مربوط به اون فلز به روی زمین تا 2 متری بالا میاد و انتنها هم به یونهای مثبت و منفی اون جواب میدهند و حالت انتنها هم به صورت قیچی یون را اشکار میکنه.اگه انتنها به موج یا فرکانس واکنش نشون میدادند هر موجی که باید بفرستی و به هر چی که باید بگیره انتنها باید مدام در حال قیچی شدن باشند چون اهداف سطحی و زیر خاک زیاد هستند و امواح به همه اینها برخورد میکنه.اینکه نشسته یا خوابیده یا ایستاده انتنها قیچی میکنند هر چه انتنها به سطح زمین نزدیکتر باشند قدرت قیچی شدن انتنها بیشتر هست چون به هدف نزدیکتر میشه
سیستم وزن صرفا در خاک بر اساس مگنت عمل میکنه ما باید هاله مگنت را رد بدهیم که تنها راه رد دادن هاله مگنت هم طرح اقا سعید تا حالا بوده که با ترانس هاله را میشه رد داد و با کویل تقرببا فلز را هم میشه رد داد

شنبه 15 آذر1393 - 5:57am
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام بر پوریای عزیز ،اگه تجربه کاری تو این فصل از سال از ردیاب کسب کرده ای بیان کن

شنبه 27 دی1393 - 10:45pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 10 پست ] 

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 22 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure