انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : یکشنبه 9 اردیبهشت1403 - 11:00am

این موضوع قفل شده است. نمی توانید پستی را ویرایش و یا پاسخی ارسال کنید.  [ 396 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 ... 40  بعدی
 حقایق ردیابی و fpl35 
نویسنده پیغام
استادیار
استادیار
آواتار کاربر

saeeed60h نوشته است:
hoshi نوشته است:
سعید جان گفتم که در فرکانس های پایین حتی صدم اعشار هم روی هدف واقعی تاثیر داره ولی در فرکانس های بالاتر این قضیه صادق نیست برادر

بله متوجهم. منظوور من نوسان خروجی 35هست که اگه این نوسان هست پس چرا سه صدم هرتز جابجایی باعث کار نکردن انتنه میشه. البته این نوسان تو فرکانسهای پایین کم و تو فرکانسهای بالا زیاده.
یه مورد دیگه هم اینه که باید دید خروجی همه 35ها یکی هست یا با هم اختلاف دارن.

نه سعید جان خروجی 35ها هم با هم یکسان نیست

من دو گروه رو بررسی کردم. یکیش ردیابهای سری اول که ولوم سیاه داشت بعنوان مثال فرکانس 38.00 میشد 35.00 البته اینو تقریبی میگم حدودا 3هرتز اختلاف داشت
ولی تو ردیاب های سری دوم که ولوم قرمز داره همین فرکانس 38.00 تو خروجی میشد 37.88 مثلا که اختلاف در حد 12 صدمه. البته دقیق اینارو تو اون پستم گیر بیارید.

اینجا مشخصه که مهندس حمید این مدت رو ردیاب کار میکردن و ردیابهای سری دوم رو دقتشو بالاتر بردن اما همونم باز تغییر و نوسان داره.که ما فکر میکردیم که با تغییر ولوم بهتر شده.

خواهشم اینه که این دو ردیاب سری اول و سری دوم رو گیر بیارید و خودتون تست کنید.

جمعه 7 آذر1393 - 2:44pm
استادیار
استادیار
آواتار کاربر

فکر کنم این مشکل بخاطر نوع قطعات استفاده شده است.
در سری اول از خازن های مولتی لایر استفاده شده و در سری دوم از خازن های عدسی

مابین انسانها چیزی نیست جز دیوارهایی که خودشان ساخته اند.

جمعه 7 آذر1393 - 2:55pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

ببخشید هوشی جان شما از کجا دونستید خازنها از چه نوعی هستند, مگه مدار ردیاب شما تو رزین نیست؟؟

به تعظیم مردم این زمانه اعتماد نکن , تعظیم آنان همانند خم شدن دو سرکمان است که هرچه به هم نزدیکتر شوند تیرش کشنده تر است.
خشایار شاه

جمعه 7 آذر1393 - 3:00pm
استادیار
استادیار
آواتار کاربر

delta force نوشته است:
ببخشید هوشی جان شما از کجا دونستید خازنها از چه نوعی هستند, مگه مدار ردیاب شما تو رزین نیست؟؟

:))
ایشون ضد رزین هستن

هوشی جان شاید من اینارو نمیدونم اما میدونم دو سری ردیاب دست بچه هاست

جمعه 7 آذر1393 - 3:02pm
مدیر کل
مدیر کل

کانی عزیز واقعا من از شما تعجب میکنم! چند بار باید عرض کنم مفهومی که من اینجا دارم از مقوله فرکانس استفاده میکنم اصلا با اون چیزی که بخواد هر آدم کم سوادی با یک فرکانس متر ساده اندازه بگیره زمین تا اسمون متفاوت هست؟! اینجوری واقعا آدم ناراحت میشه. شما تست حرفه ای با اسکوپ رو اصلا متوجه نمیشی! میری با فرکانس متر تست میکنی؟ اونم در شرایطی که من خودم دارم میگم فرکانس متر عدد دیگه ای نشون خواهد داد؟!؟! وقتی نه نوشته رو درک میکنی و نه کلام مشخص من رو ؛ دیگه توقع داری من چی به شما بگم؟ هر وقت مطابق فیلم با اسکوپ اندازه گرفتی و غیر از نتیجه من رو دیدی ؛ مخلص شما هم هستم هر چی بگی درست! ولی فرکانس متر رو به هر شکل اگر خودمم وصل کنم نتیجه شبیه مال شماست!!! پس مطلب بسیار واضحه. چیزی رو تکذیب نمیکنم. روش اندازه گیری در طرح بنده به اون صورتی هست که عرض کردم. حتی این رو هم بگم ؛ من نمیخواستم اعداد فرکانسی رو بر اساس هرتز بذارم!!! چون حدس میزدم این داستانها پیش میاد. قصد من این بود بجای نوشتن فرکانسها کد فرکانسی نوشته بشه! یعنی یک عدد بدون هیچ ارتباطی با مفهوم هرتز. اما چون خواستم یک استاندارد وجود داشته باشه و فرکانسی که با دستگاه دیگه کار میکنه در 35 هم جواب بده اون کار رو نکردم. و خوشبختانه الان که بحث مکمل هم هست میبینید که قرار دادن مفهوم هرتز خیلی کمک کرده.
ببینید اصولا مفهوم فرکانس یا واحد هرتز به معنی تعداد نوسان در واحد زمان هست. این چیزیه که دقیقا فرکانس متر اندازه میگیره. حالا اگر نظم کاملی در موج وجود نداشته باشه ؛ فرکانس متر مشخص نیست چه عددی نشون بده! این مطلب خیلی سادست.
همین جدولی هم که شما گذاشتین ؛ مشخصا میبینید که همه فرکانس هایی که فرکانس متر نشون میده ؛ کمتر از فرکانس اصلی هست. خب یعنی بنده که اونجوری اندازه گیری کردم ؛ تا این حد در محاسبه خطا داشتم؟! چرا همه این فرکانسهایی که فرکانس متر نشون میده با نظم خاص و رابطه خاصی کمتر از فرکانس روی صفحه هست؟! مطالعه موج روی اسکوپ هم که دیدین ما رو به عدد دقیق فرکانس میرسونه و اون دیگه جای بحث نداره. همه تعمیرکارها و حرفه ای های دنیا هم این رو قبول دارن ؛ جایی که نتایج فرکانس متر در برابر نتایج اسکوپ قرار بگیره ؛ برنده نتیجه اسکوپ هست! لطف کنید در اسرع وقت صحت این جمله رو از هر کسی که قبولش دارین بپرسین.
در مورد مبحث دقت من به شما حق میدم تا این حد وسواسی شده باشین. ولی خدمت شما و دوستانی نظیر ناصر هم عرض کنم همتون در اشتباه هستین. نه مفهوم تاثیر میزان اعشار اونی هست که شما فهمیدین و نه دقت فرکانس ردیابی! این نشون میده هنوز از برخی مباحث اولیه عبور نکردیم. ببینید ده هزارم هرتز مهمه ؛ اما کجا؟ فقط روی رنج حدود 1 هرتز!!! این دقت حتی در فرکانسهای چند هرتزی هم دیگه هیچ تفاوتی ایجاد نمیکنه. صدم هرتز هم مهمه ولی کجا؟ نهایتش تا رنج 200 هرتز. بیشتر دیگه هیچ تاثیری نداره. اصولا میزان دقت بر حسب درصد سنجیده میشه. پر واضحه که اعشار فرکانس بالا و فرکانس پایین دو مطلب متفاوت هستن. کجا دیدین امواج مثلا UHF تلویزیونی رو کسی حتی با دقت هرتز بیان کنه؟ حتی همون فرکانس متر شما هم وقتی کاتالوگش رو ببینید میزان خطایی داره که بر حسب درصد هست! همه چیز در مفاهیم تایم و فرکانس درصد هست! ما ده هزارم هرتز نداریم. باید بگین چقدر خطا یا دقت روی چه فرکانسی! این رو واقعا یاد بگیرین. وگرنه جلو یه ادم وارد هم میگین و ته دلش بهتون میخنده.
نکته دیگری هم هست که در فیلم من میتونین دقت کنین. اونم میزان رایس تایم یا فال تایم هست. یعنی زمانی که طول میکشه تا وضعیت موج از 0 به 1 یا بالعکس تبدیل بشه! همونطور که میتونین ببینید این تایم در ردیاب 35 تقریبا 40 نانو ثانیه هست که طبق دیتاشیت میکرو سرعت سوئیچ در همین حده و بیشتر نمیتونه باشه. همه این میکرو ها هم همین سرعت تغییر رو روی خروجیشون دارن. با استفاده از قطعات دیگه هم به سختی میشه بدون ایراد این تایم رو کمتر کرد. بهرحال شما فکر میکنین موج در جایی بین این 40 نانو ثانیه چه وضعیتی داره؟! عملا فرکانس ضعیف دیگری بسیار نزدیک به فرکانس اصلی هست! از طرفی استپ تغییرات رو نگاه میکنین 120 نانو ثانیه هست. یعنی بیشتر از 2 تا 40 نانو ثانیه ای که موج نیاز به بالا و پایین رفتن داره!!! اینا تصادفی نیست. حساب و کتابی داره. نتیجه نهایی این هست: یا 1331 هدف رو میگیره یا 1331.5. دیگه مابین اینها فرکانسی نداریم که بتونه چیز دیگه ای رو بگیره! شما اگر با میکرو یا هر سیستم دیگه موج مربعی داشته باشی ؛ چون سرعت سوئیچ لبه ها هرگز نمیتونه صفر باشه ؛ در واقع یک فرکانس کاملا خالص نداری! خود اون فرکانس شامل حیطه کوچک اطرافش هم میشه. به همون دلیل که بالا و پایین رفتنش به حداقل زمانی نیاز داره. پس بحث حتی صدم هرتز دقت روی فرکانسهای رنج 1000 و تاثیر داشتنش در ردیابی از هر نظر منتفی هست. حداکثر میزان دقت تاثیرگذار و از طرفی امکانپذیر روی این فرکانس همون دهم هرتز هست و فقط میشه سر چند دهم بودنش بحث کرد!!! بابت این مساله صد در صد مطمئن باشین. شما اندکی توی بحر مباحث فرکانس بری متوجه میشی دنیای پیچیده ای هست. این اطلاعات مختلف هم فقط با کمک اسکوپ قابل فهم و بررسیه.
حالا من روی رنج 1331.5 خیلی سربلند نتیجه رو اعلام کردم! فکر میکنین چرا؟ چون کاملا اطمینان دارم در همین حد تست رو کسی نمیتونه در مورد طرح ادعایی خودش ارائه بده! خیالتون رو راحت کنم. اگر کسی ردیابی ساخت و با اسکوپ همین تست رو عینا انجام داد و بین این 3 عدد فرکانس متوالی به این صورت سوئیچ کرد ؛ مشخص میشه که کارش خیلی درسته. همون دوست مدعی ما مسلما نمیتونن تست اسکوپ از مدار خودشون بدن چون پر واضحه که موج با روش DDS روی صفحه اصلا یک جا درست فیکس نمیشه که بخوای اندازش بگیری! :D

جمعه 7 آذر1393 - 3:13pm
مدیر کل
مدیر کل

saeeed60h نوشته است:
در مورد 35 من قبلا هم به اقا حمید پیام دادم و گفتم که فرکانس خروجی با اسکوپ کامپیوتر نوسان داره در حالی که 22و موبایل اصلا نوسان ندارن. ایشون گفتند که باید با اسکوپ حرفه ای گرفته شه که به نظر من اگه اسکوپ کامپیوتر مورد داشته باشه باید موبایل و 22رو هم با نوسان نشون بده.
حالا یه احتمال هم میدم که 35که اقا حمید داره با 35که دست ماست فرق کنه. بهتره که قضیه روشن بشه.
ولی یه مورد دیگه هست که منو گیج کرده و اونم اینه که تو فرکانسهای پایین که چند صدم جابجایی فرکانس باعث میشه دیگه هدفو نگیره و برای مثال فرکانس 27.12واسه من جواب میده و وقتی 27.15رو وارد میکنم دیگه عکس العمل نداره. مگه اینکه این نوسان تاثیری در ردیابی نداشته باشه و فقط تو مساله تفکیک مشکل ساز بشه.
اگه خواستید بگید فیلم بگیرم.

سعید جان درسته نوسان در کلیت موج وجود داره! ولی دقت کنین در کجای موج وجود داره؟! فقط در قسمت منفی ها! در قسمت مثبت موج هیچ نوسان و تغییری وجود نداره. کما اینکه در فیلم من هم ملاحظه میکنین. قسمت منفی فرمول دیگری داره که چون مورد بحث ؛ دقت فرکانسی عدد روی صفحه هست من نیاز نمیبینم واردش بشم. چون مربوط به محاسبات وزن میشه. اما اگر طول قسمتهای مثبت پالس رو گرفتین و نوسان داشت حرف شما درسته و در اون صورت ردیابتون فایده ای برای ردیابی نخواهد داشت!
سیستم 22 سیستم وزن نداره. اما حتی در اونجا هم مبنای کار پالسهای مثبت هست. پس نوسان نداشتنش دلیل بر خوب بودن یا نبودن نیست. قسمت منفی پالسی در موج مربعی اصولا برای سنس نوع هدف کاربردی نداره! کما اینکه وقتی موج مربعی صفر هست خب خروجی هم صفر هست! یعنی انگار در اون لحظه هیچ چیزی در خروجی آنتنها نداریم. پس پر واضحه که فقط قسمت مثبت و میزان زمانی که 1 هست در تفکیک فرکانسی موثره. البته در نظر داشته باشین مجموع امواجی که ما روی دو آنتن استفاده میکنیم در واقع تبدیلی از موج سینوسی به مربعی هست! ردیاب 35 با سیستم مربعی ساده کار نمیکنه! از سینوسی هم استفاده نمیکنه. بلکه سینوسی رو بصورت شبیه سازی شده با مربعی استفاده میکنه!!! این اولین باره که من این مساله رو توضیح میدم. یکی از دلایل جوابدهی خاص ردیاب 35 هم همین شکل موج ویژه هست که بنظر من بهترین کارایی رو داشته.
35 من با 35 شما هیچ فرقی از حیث نرم افزاری نداره. اما اگر کیفیت ساخت و قطعات باشه طبیعتا تفاوت وجود داره! اما سایر قطعات غیر از برنامه میکرو تاثیری در مساله فرکانسی ندارن.
سعید جان واقعا دم شما گرم! یعنی توقع داشتی 27.12 و 27.15 اثرشون یکی باشه؟! =(( :D خب معلومه که کاملا فرق دارن! در این رنج ما دقت هزارم هرتزی داریم دیگه مشخصه که صدمها بدرستی و خیلی راحت عوض میشن. اون مساله نوسان هم توضیح دادم ربطی به داستان نداره. به تفکیک هم هیچ ربطی نداره! سنس و تفکیک کلا با قسمت مثبت پالس هست. باز هم عرض میکنم اگر میخواین هر چیزی در زمینه فرکانس این ردیاب رو بسنجین صرفا تمرکزتون روی طول پالس های مثبت باشه! همین.
در مورد موبایل هم تستی با روش مشابه قرار میدم فکر کنم کلا ردیاب مویایلی رو بذارین کنار! :D

جمعه 7 آذر1393 - 3:48pm
مدیر کل
مدیر کل

در خصوص اینکه آیا نمونه های مختلف ردیاب 35 با هم فرق دارن توضیح میدم.
ببینید برنامه ردیاب 35 از روز اولش یعنی مهر سال 92 تا الان همون هست و روی دستگاه بنده هم همون نسخه داره کار میکنه. البته در اواسط کار اقا مجتبی بمن گفت که کمی برنامه رو تغییر بده و مثلا این فرکانسهایی که دوستان پیدا کردن رو هم بصورت ثابت داخل میکرو بذار. بحث هم فقط سر همین مساله بود نه هیچ چیز دیگه ای. با این وجود من با همین مساله هم قویا مخالفت کردم. چون واضح بود که این کار درستی نیست و حداقلش این هست که بابت همین مساله جزئی باید همه دستگاههای قبلی بچه ها تعویض میشد که اقا مجتبی هم نمیتونست چنین کاری کنه. بحث تغییر برنامه همیشه از نظر من منتفی بود و اعتقاد من این بوده که در یک مدل دستگاه دیگه نمیشه نسخه بندی کرد مگر اینکه مدل جدیدی ارائه میشد که خیلی چیزهای دیگش هم فرق داشت. پس برنامه برای همه ما یکی هست و من روی این مساله قسم میخورم خیالتون راحت.
اما در خصوص قطعات طبیعتا ممکنه در سری های مختلف مثلا خازنها یا ولوم ها فرق داشته باشن. چون دقت امواج به برنامه میکرو و کریستال بستگی داره و اینها هیچ تغییری نکردن ؛ هیچ دلیلی برای تغییر فرکانس حتی مفهومی که شما با فرکانس متر بگیرین ؛ بین سری های مختلف نیست. اگر چنین مساله ای واقعا وجود داشته باشه به معنی یک اشکال جدی در بعضی از دستگاههاست که صرفا باید دلیلش رو در ساخت اقا مجتبی جستجو کرد! با این حال من خیلی بعید میدونم و دوستانی که ردیاب های مختلف 35 رو تست کردن اگر تفاوت فرکانسی درش مشاهده کردن دقیق تر باید تست کنن و در صورت صحت مساله بطور دقیق بمن گزارش بدن.

جمعه 7 آذر1393 - 4:00pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

اقا حمید من فقط با عددی که تو فرکانس اسکوپ نشون میده کار دارم. اون عدد نوسان داره. البته تو وزن صفر.
در مورد 27.12هم منظورم چیز دیگه ای بود.
الان وقتی به اسکوپ وصل میکنیم مثلا فرکانس رو رو 500تنظیم کنیم و تو اسکوپ این فرکانس نیم هرتز بالا پایین بشه یعنی فرکانس ثابت نداشته باشیم با توضیحات شما درسته؟یعنی فرکانس بره رو 500.3و بیاد رو 499.5

جمعه 7 آذر1393 - 4:06pm
مدیر کل
مدیر کل

سعید جان خب فرکانس متری که روی اسکوپ هست هم مثل فرکانس متر معمولی کار میکنه دیگه! چه فرقی داره؟! :D تنها یک حالت هست که فرکانس متر خود اسکوپ طبق منظور من درست نشون میده و الان یادم افتاد! :ymsmug: :D اگر در اسکوپ دیجیتال فقط فرکانس یک سیکل رو خودش اندازه بگیره و به بازه زمانی طولانی کار نداشته باشه تقریبا درست نشون میده. چنین حالتی رو اسکوپ من داره و روی اون تنظیم میذارم و عکس میگیرم. با اینکه بر اساس این نوع اندازه گیری دستگاه طراحی نشده و همیشه طول موج رو اندازه گیری کردم ؛ ولی این طرز اندازه گیری هم امکانپذیره و عدد فرکانس رو همون چیزی نشون میده که شما دوست دارین! :D
بله اون تغییر طبق توضیحات من درسته! معلوم میشه شما هم این همه توضیحی که من دادم رو هنوز درست متوجه نشدین! #-o توصیه میکنم دوستانی که درست متوجه نشدن دوباره مطالب بنده رو بخونن! چون اینها توجیه نبودن! واقعیتی بودن که ماهها تلاش شبانه روزی روش شده. وگرنه ساخت چیزی که فقط فرکانس متر بتونه صحتش رو ثابت کنه واقعا کار راحت تری بود و صدها طرح مجانی ازش هم توی نت وجود داشت! حالا اگر به کار یکی شک میکردین که کارهای دیگش هم این مدلی بود باز شکتون بیراه نبود! ولی اینکه به کار من شک دارین واقعا جای تعجب داره! :D
ایشالا امشب هم تصاویری قرار میدم.

جمعه 7 آذر1393 - 4:25pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

من سه تا فیلم گرفتم.
یکی 50 هرتز و 500 و 1000
http://cld.persiangig.com/download/ISdz75/dl
http://cld.persiangig.com/download/HdXNwb/dl
http://cld.persiangig.com/download/dpJgP6/dl
ا
و اینکه اقا حمید چرا وقتی موبایل رو به همین اسکوپ وصل میکنم فرکانس ثابته .اگه خواستید فیلم موبایل رو هم بگیرم

جمعه 7 آذر1393 - 4:30pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
این موضوع قفل شده است. نمی توانید پستی را ویرایش و یا پاسخی ارسال کنید.   [ 396 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 ... 40  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 23 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure