انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 29 اردیبهشت1403 - 8:48pm

پاسخ به موضوع  [ 1922 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 168 , 169 , 170 , 171 , 172 , 173 , 174 ... 193  بعدی
 مکمل ردیاب fpl-35 , fpl-22 حذف بیشتر خطاها 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: خراسان
bazargardan نوشته است:
به نقل از یکی دوستان برای حذف هدف یا رو نقطه یه نایلون پهن کنیم اگه نزنه طلاست نه که مگنت یا خطاست و پیشناد دیگه برای سنس رو استخوان و سفال متمرکز بشیم بهتره.نظر اساتید؟و اینکه فرکانس استخوان و سفال چی هست؟

شدنی نیست و نمیشه روش حساب کرد
من چند سال پیش درگیرش بودم

شنیدن کی بود مانند دیدن

پنج شنبه 14 اسفند1393 - 9:49pm
YIM
استاد
استاد

saeeed60h نوشته است:
سلام .فرکانس 35ثابت نیست و اگه اونو تبدیل کنید به سینوسی یه موج سینوسی با تلرانس حدود یک هرتز خواهید داشت .
فکر ولتاژ بالا با امپر بالا رو هم از سرتون بیرون کنید .اول اینکه اگه اتفاقی واسه کسی بیفته این کار یه قرون ارزش نداره .ثانیا این دستگاه که تو نظرتون هست خیلی حجیم و پر مصرف خواهد شد
یه مطلب دیگه اینه که مثلا اگه واسه من 300ولت تا سه متر حذف کنه واسه شخص دیگه شاید یه متر حذف کنه و نفر دیگه شاید ده متر .پس این مسیله واسه افراد مختلف متفاوته .

درود بر شما
سعید جان برای اینکه ولتاز کسی را نگیره تنها راهش این هست که دوتا ورقه الومنیوم جدا از هم سیمهای خروجی را وصل کنیم و درون یک جعبه پلاستیکی بزاریم و بدون اتصال به زمین مثل 35 که بدون پراپ کار میکنه میتونیم از ولتاز با امپر بالای 5 هم استفاده کنیم چون اصلا مدار به زمین وصل نمیشه که بخواد برق ادم را بگیره.شاید با ولتاز 1000 و امپر بالا هم بشه به نتیجه مثبت رسید که باز باید این مورد تست بشه اما اینکه از 35 بشه موج سینوسی با دقت موبایل بیرون داد تقریبا همچنین چیزی ممکن نیست و اینکه سینوسی به 10000 ولت برسه باز هم باید خیلی کار بشه و به این راحتی نمیشه تنازه امپر حدود 200 وات به بالا هم که دیگه با این باطری 12 ولتی و این امپلی فایرها دردسر های خودش را داره

پنج شنبه 14 اسفند1393 - 10:37pm
مدیر کل
مدیر کل

ایده تبدیل موج ردیاب 35 به سینوسی همون چند ماه پیش مطرح شد و بنده رد کردم! الان هم اگر دوستان لطف کنن به عرایض بنده دقت کنن سعی میکنم جزئیات موضوع مطرح شده رو توضیح بدم.
ببینید از نظر تئوری میشه با انتگرال گیری یک موج مربعی ساده رو تبدیل به شکل موجی شبیه به سینوسی کرد. اما اولا این فقط شکل موجی شبیه به سینوسی هست و نه کاملا سینوسی! نقاط ماکزیمم و مینیمم موج تبدیل شده هرگر عین سینوسی نمیشه. در ثانی محاسبات انتگرال گیر مورد نیاز کاملا وابسته به فرکانس موج مربعی هست و نمیشه با یک انتگرال گیر ساده و ثابت هر فرکانسی رو تبدیل به شبهه سینوسی کرد! در ردیابی هم چون ما نیاز به فرکانسهای مختلف در بازه نسبتا وسیع داریم طبیعتا طراحی انتگرال گیری با انعطاف پذیری کامل فرکانسی اگر غیر ممکن نباشه بسیار دشواره.
از طرف دیگه خروجی ردیاب 35 موج مربعی ساده نیست! بلکه یک موج متقارن مربعی بصورت ترکیبی با موج منفی حذف کننده هست و عملا در صورت هر نوع تبدیلی به موجی شبیه به سینوسی ترکیب چند فرکانس مختلف خواهد بود و به اعتقاد من بدرد حذف کننده مغناطیس مد نظر دوستان نمیخوره. پس در مجموع ایده تبدیل موج ردیاب 35 بصورت سینوسی حذف کننده همونطور که قبلا هم عرض کرده بودم منتفی هست.
قبلا هم عرض کردم بهترین و دقیق ترین و در عین حال راحت ترین روش تولید موج سینوسی با دقتی قابل قبول در ردیابی در حال حاضر فقط و فقط استفاده از خروجی فانکشن ژنراتور موبایل یا تبلت هست که ماههاست دوستان دارن ازش استفاده میکنن. اگر راه بهتری بنظرم رسیده بود حتما عرض میکردم! در واقع با اینکه موبایل از روش نرم افزاری DDS برای ساخت موج استفاده میکنه که از حیث پایداری فرکانسی تک تک سیکلها روش ایده الی جهت تولید امواج ردیابی نیست ؛ اما با توجه به سخت افزار قوی و پر سرعتی که امروزه در موبایلها استفاده میشه ؛ پایداری فرکانسی سیکلهای امواج در بازه زمان دارای دقت بسیار خوبی در حد ناپایداری دهم هرتز در چند صد هرتز هست که بر اساس تجربیات و تستهای فراوان بنده در گذشته کاملا برای ردیابی کفایت میکنه. لذا تنها مساله باقیمانده بحث تقویت ولتاژ خروجی خواهد بود.
از حیث ولتاژ اگر تجربه اساتید منتهی به لزوم استفاده از ولتاژهای چند صد ولتی یا حتی چند هزار ولتی هست ؛ باید عرض کنم این کار در نهایت بطور یقین نیاز به نوعی ترانس داره. همونطور که دوستان هم مدتها روی این موضوع وقت گذاشتن و کار درستی هم بود. البته با توجه به ضریب تبدیل ترانس و نیاز به حداقل جریان عبوری از سیم پیچ اولیه ترانس برای کارکرد صحیح ؛ معمولا لازم هست قبل از استفاده از هر ترانسی ابتدا امواج خروجی از سیستم صوتی موبایل که بسیار کم توان هست ؛ توسط یک طبقه امپلی فایر کمی تقویت بشه تا هم ولتاژ بیشتری داشته باشه و هم مقدار وات لازم برای راه اندازی یک ترانس افزاینده در حد های ولتاژ رو فراهم کنه. این هم مطلبی هست که دوستان ماهها روی اون زحمت کشیدن و باز هم طریقه درستی بود.
تنها مشکل و موضوع باقیمانده نوع و سیستم ترانس مورد استفادست! در واقع روش پیچیدن ترانس و میزان دورهای اولیه و ثانویه و صد البته جنس هسته ترانس نکات مهمی هستن که برای کارکرد صحیح روی طیف وسیع فرکانسی اهمیت دارن. وگرنه ممکنه ترانس روی فرکانسهای خاصی درست عمل نکنه و خروجی به شکل به هم ریخته در بیاد که دیگه خواص مثبت خودش رو میتونه از دست بده. این مساله نیاز به تستهای فراوان داره و باید با اسکوپ هم بررسی های زیادی صورت بگیره تا مشخص بشه چه ترانسی میتونه در طیف وسیع فرکانس نتیجه مطلوب بده.
اما مشکل بزرگتر نیاز احتمالی دوستان به ولتاژ های بسیار بالاست! ببینید بحث چند صد ولت با چند هزار ولت خیلی تفاوت داره! وقتی ما وارد ناحیه های ولتاژ میشیم مشکلات مختلفی بروز میکنه. هم ترانس باید خیلی دقیق تر و حساب شده تر باشه و هم حتی نوع سیم مورد استفاده. از طرف دیگه با اینکه در ردیابی اصل بر ولتاژ هست و نه جریان ؛ باز هم در خروجی باید جریانی در حد 1 میلی آمپر قابل ارائه باشه. جریان بیشتر از این بهیچ وجه لازم نیست و با توجه به مقاومت الکتریکی بالای خاک مشخصه که ما نیاز به وات و جریان بالا نداریم. حالا همین 1 میلی آمپر هم مثلا روی 1000 ولت نیاز به 1 وات توان در خروجی داره که عملا با توجه به ضریب تبدیل بالای ترانس ؛ ترانس قوی و بزرگی خواهد بود! مطمئنا مصرف باطری بالایی هم خواهیم داشت که برای اپراتوری ردیاب دردسر ساز هست. شاید مهم تر از همه هم احتمال برق گرفتگی مرگ بار با چنین خروجی ولتاژی هست که بنده اصلا نمیتونم توصیه کنم! ما نمیتونیم بعنوان حذف کننده از چنین چیز خطرناکی استفاده کنیم که در عین حذف احتمالی برخی خطاها جان اپراتور رو تا این حد بخطر بیندازه. فراموش نکنین ولتاژ و جریانی که دوستان ازش صحبت میکنن بسیار فراتر از یک شوکر هست! پس به همون میزان هم خطرناک تره.
کلا بنظر من مسیری که تا الان طی شده مسیر خوبی بوده و اگر بخواد نتیجه بهتری گرفته بشه ؛ میشه روی کیفیت امپلی فایر مورد استفاده و بخصوص ترانس کار کرد. حتی عدد ولتاژ هم متاسفانه چیز ثابت شده ای نیست. کلا در ردیابی هیچوقت همه چیز صد در صد نیست! اساتید فعال در همین تاپیک هم اگر به پستهای چند ماه پیش خودشون رجوع کنن و اختلافش رو با نظریات فعلیشون ببینن خودشون متوجه منظور بنده میشن!

پنج شنبه 14 اسفند1393 - 10:47pm
استاد
استاد

درود بر شما
مهندس جان صرفا پیشرفت طرح سینوسی تا حالا بر اساس ازمایش و خطا بوده قاعدتا باید در حین کار اشتباهاتی هم پیش بیاد چونکه واقعا برای اولین بار در این سایت مطرح شده و کسی هم قبلا در این مورد اطلاعی نداشته در هر صورت این طرح یک جواب نسبی داده منتهی نفوذ موج سینوسی در عمق کم هست و ناگزیر هستیم با ولتاز بالا و امپر مناسب هم تستهای انجام بشه در صورت گرفتن نتیجه مثبت میشه مدار را داخل یک جعبه مناسب و حساب شده قرار داد که حتی با امپر بالا هم هیچ خطری اپراتور را تهدید نکنه کار نشد نداره ولی باید قوانین را رعایت کرد تا به نتیجه مناسب برسی در تستی که استادi-160 کردند امپر بالا هم قدرت بیشتری در حذف کنندگی ذرات یا مگنت داره منتهی ما امپر مطلوب این کار را میخواهیم که ضرر جانی یه وقت نداشته باشه پس این یک پروزه هست که باید دنبال بشه و به نهایت خودش برسه

پنج شنبه 14 اسفند1393 - 11:11pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

سلام به همه دوستان
ممنون از مهندس عزیز. دوستان در چند پست قبلی هم بنده عرض کردم نیاز به این همه ولتاژ نیست . (بنا بر تجربه ای که طی این مدت به دست اوردم عرض میکنم) طرح مکمل اقا سعید بسیلر عالی هست وبنده با هاش کار میکنم و خروجی حدود 130 دارم . بنده تجربه ای که کردم و الان به کار میگیرم اینه . برای پراب زدن از میله مسی نمره 4 میل استفاده میکنم . اندازه میله من حدود50 سانت هست و اونو حدود 40 سانت داخل خاک میکنم . تا حدود 2.5 متر برام کار میکنه و بارها تست کردم و بران نتیجه بخش بوده(اقا سعید تا حدودی در جریان هستش) .فقط و فقط به نظر بنده که شاگرد این انجمن هستم . اول فرکانس دقیق بعد تجربه اپراتور و در اخر مستعد بودن مکان مورد ردیابی ، در گرفتن نتیجه موثر هستش.
با توجه به اینکه فرکانس دقیق برای تفکیک فلز وغیر فلز و رد کردن خطا فعلا برای هر کسی به نوعی جواب میده (اونم به دلیل شرایط محل و نوع خاک ومواد معدنی موجود در اون منطقه هستش) بهترین راه برای هرکسی بعد استفاده از مکمل پیدا کردن فرکانس مناسب با بدن اپراتور و منطقه کاووش هست. یه فرکانس در یه مکان برای یه نفر دقیق هست اما همون فرکانس 5 کیلومتر بعد جواب نمیده و خطا میزنه . برای این مورد هم تو مکان باید با فرکانس بازی کرد . عدد رو بالا پاییم کنیم تا بهش برسیم و اون فرکانس رو برای اون نوع خاک و محیط داشته باشیم
شرمنده اگر زیاد شد .بازم میگم بنده فقط شاگرد دوستان هستم و دارم درس پس میدم .شب خوش

پنج شنبه 14 اسفند1393 - 11:23pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام به همه با توجه به تجربه دوستمون spookerبه نظر من اگه بشه پراپ را یک متر در زمین نفوذ داد عالی میشه....مثلا قبلش با دریل دستی 2تا سوراخ یک متری حفر کرد و پراپ را داخلش قرار داد

جمعه 15 اسفند1393 - 8:41am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام دوستان .یه تستی که چند وقت پیش انجام دادم رو لازم دونستم که اینجا بگم و دو ستان هم تست کنن که ببینیم واسه اونها هم اینجوریه .
هدفم از این تست این بود که ببینم طول پالس مثبت تو ردیابی مهمه و یا تعداد پالسهای مثبت و منفی در یک بازه زمانی که فعلا نامشخصه که چه اندازه هست .
1998.5فرکانسی که اقا جاوید دادن رو دادم به35.روی 1998و1998.5و1999میگرفت .
حالا همون رو دادم به موبایل و امپلی .روی 1998.4و1998.5و1998.6میگرفت و بالاتر و پایینتر از اینا انتنها هیچ حرکتی نداشتن .دوستانن واسه این تست باید ببینن اول 35رو چه فرکانسی نزدیک به1998.5واسه اونا جواب میده

جمعه 15 اسفند1393 - 9:24am
استاد
استاد
آواتار کاربر

اينم ورژن جديد برنامه com.keuwl.functiongenerator.
دقت فركانس تو اين ورژن يكم دقيق تر شده.

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

با شاد بودن..زيبا بودن...رنگي بودن...خنديدن...رقصيدن و اواز خواندن هم مي توان به بهشت رفت..........كافيست خوب باشيم

یکشنبه 17 اسفند1393 - 3:53pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: خراسان شمالی
ممنونم حمزه جان . کجایی برادر.

خداوندا ارامشی ده تا بپذیرم انچه را نمیتوانم تغییر دهم

یکشنبه 17 اسفند1393 - 4:09pm
استاد
استاد
آواتار کاربر

jafar نوشته است:
ممنونم حمزه جان . کجایی برادر.

جعفر جان يه استراحت مطلق كردم و ايشالله بعد عيد بصورت حرفه اي باز ادامه ميدم

با شاد بودن..زيبا بودن...رنگي بودن...خنديدن...رقصيدن و اواز خواندن هم مي توان به بهشت رفت..........كافيست خوب باشيم

یکشنبه 17 اسفند1393 - 5:40pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 1922 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 168 , 169 , 170 , 171 , 172 , 173 , 174 ... 193  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 11 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure