انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 31 فروردین1403 - 1:55am

پاسخ به موضوع  [ 10 پست ] 
 نقش نقطه زن در ردیابی 
نویسنده پیغام
استاد - مدیر
استاد - مدیر

من قبلا این پست رودر جایی دیگه هم گذاشته ام اما لازم دونستم این مورد رو که از تجربه های خودم هستش در اینجا ودر اختیار دوستان عزیزم هم بزارم
ببینید دوستان همیشه بدونید کار اخر رو نقطه زن میکنه من همین جند روز پیش یک نقطه رو روی یک تپه مشخص کردم ان تپه کاملا مشخصه که بار داره وهمجنین همین یک تپه دستریز توی اون منطقه هستش واینکه نشانه های مربوطه نسبت به دارا بودن بار روی تپه مشخص شده اند خلاصه من گفتم که عمق هدف در دو نیم متر هستش وقتی نقطه زن زدم متوجه شدم که اصلا نقطه زن جواب نمیده وتعجب کرده بودم که جرا توی دونیم دستگاه الارم نمیده واینکه تپه 3متر بیشتر هم ارتفاع نداشت وجطور همیجین جیزی ممکن میشد اونم با لوپ یک در یک با خود گفتم یعنی ردیاب اشتباه کرده تا اینکه متوجه شدم در کنار تپه ونزدیکی هدف یک جاه وجود داره که پر شده ومن برای عمق یابی درواقع شعاع این جاه رو گرفته ومتوجه نشده بودم میشه گفت عمق هدف خیلی بیشتر بوده که نقطه زن نتونسته اون رو سنس کنه پس دوستان موقع ردیابی هر جیزی ممکنه اتفاق بیفته وحرف اخر رو نقطه زن میزنه ودر کل اگر کسی نقطه زن در کنار ردیابش نداره این موضوع رو بزارید کنار که من نقطه زن ندارم هر طوری شده باید نقطه زن بگیرید حتی اگر شده یک کیت جندصد تومانی یا یک نقطه زن ارزان گیر بیارید یاغیره دوستان عزیز وقتی یک نقطه زن داشته باشید هر جند ارزان یا ایرانی اما بلاخره یک نقطه زن توی دستتونه و فقط زمانی که گفت بوق با اطمینان کار میکنید بدون نقطه زن ممکنه جندین وجند جا رو حفاری کنید وخبری نشه اما با نقطه زن عملا حفاریهای بیخودی به صفر میرسه مطمین باشید برای یک هدف قدیمی تا 4متر میتونید روش حساب کنید وهر جیزی هم که بالاتر از 4مترباشه دیگه بدرد دوستان نمیخوره جون حفاری اون بیشتراز یک شب طول میکشه اونم شبی که 4یا 5 ساعت بیشتر وقت ندارین وخودتون میدونید اکثر جاها بیشتر از یک شب نمیشه کار کرد فقط اینکه اون مکان واقعا موردهای لازم برای جند شب حفاری رو داشته باشه من خودم برای همین تپه اینقدربجه ها به کارم ایمان داشتند وبا وجود نشانه های لازم روی تپه میخواستند کار کنند ولی من مانع شدم وگفتم باید نقطه زن بیاد وخودم با اینکه نقطه زن نداشتم از جایی مهیا کردم وحالا که فهمیدیم عمق ان زیاده دیگه دوستان بی خیال شدند جون در اون منطقه جیزی که بخواد 3 یا 4 روز حفاری ان طول بکشه عملا ممکن نبود پس دوستان بدونید در حین ردیابی ممکنه هدف کاذب باشه ممکنه عمق زیادی داشته باشه ودر یک شب جمع وجور نشه پس نقطه زن رو در صدر کاراتون ودر کنار ردیاب قرار دهید

mantera

چهارشنبه 30 اسفند1391 - 1:58pm
استادیار
استادیار
آواتار کاربر

سلام
ممنون از اطلاعات شما اریا جان
حرف شما در مورد داشتن یه نقطه زن خوب کاملا درست و اصولی هست ,در کل اگر قط به ردیاب برای رسیدن به هدف اکتفا کنیم مرتکب اشتباه شده ایم
هر چند اگر ردیاب مورد استفاده بهترین ردیاب جهان باشد .اینو تجربه به من ثابت کرده من خودم مدتها با ردیابی که بینظیره کار میکنم و به این نکته رسیدم که فقط با ردیاب نمیشه کاری از پیش برد مگر در مواردی نادری که اونم به فاکتور شانس بستگی داره.

مابین انسانها چیزی نیست جز دیوارهایی که خودشان ساخته اند.

پنج شنبه 30 اسفند1391 - 1:50am
مدیر سایت
مدیر سایت

جناب آریا سلام
شما فرمایش کردید با یک نقطه زن معمولی میشه برای هدف های قدیمی تا 4 متر روش حساب کرد ، از روی چه اصولی فرمایش می کنید مختصر توضیح بدید تا همه بهتر متوجه بشن ؛ متشکرم

آدم‌های بزرگ،
برای موفقیت دیگران تلاش می‌کنند؛

آدم‌های عادی،
موفقیت دیگران رو تماشا می‌کنند؛

آدم‌های کوچیک،
با حرف زدن پشت سر آدم‌های موفق،
بهشون حسودی می‌کنند!

پنج شنبه 1 فروردین1392 - 5:41pm
استاد - مدیر
استاد - مدیر

مهدی جان هنوز شاید قدرت واقعی یک هدف قدیمی رو مشاهده نکرده باشید من خودم یک هدف رو با لوپ یک در یک در 3متری گرفتم ویک متر لوپ رو بالا اوردم وبازم دستگاه بوق میزد واینکه وقتی با لوپ 35 بشه یک جراغ پی سوز رو که اندازه یک کاسه ماست خوری هستش توی یک مترو هشتاد در بیاری در حالی که توی هوا لوپ 35شاید توی نیمتر یک کاسه ماست خوری رو سنس کنه پس اگر یک جسم حداقل 50در 50باشه به راحتی تمام لوپ یک در یک 4متر اونو سنس میکنه که در مورد توباکس این عمق یابی خیلی میتونه بیشتر باشه

mantera

پنج شنبه 1 فروردین1392 - 7:06pm
مدیر کل
مدیر کل

منم نظر آریای عزیز رو تایید میکنم.
ردیاب کلا از هر نوعی باشه خطای قابل ملاحظه داره که این میزان خطا به تجربه اپراتور هم خیلی بستگی داره. ولی خب هیچی مثل فلزیاب یا همون نقطه زن جواب قطعی و مطمئن کننده رو نمیده. فلزیاب هم البته خطاهایی داره اما میزان خطای احتمالیش خیلی کمتر از ردیاب هست و اصلا قابل مقایسه نیست.
اما فلزیاب اصولا 4 نقطه ضعف اساسی نسبت به ردیاب داره:

1- فلزیاب شعاع نمیزنه و فقط روی نقطه جواب میده.
2- معمولا فلزیاب عمق کمتری میزنه که میشه روی این مساله تا حدی کار کرد.
3- تفکیک فلزیاب در مجموع خیلی ضعیف تر از ردیابه یا اصلا تفکیک بین فلزات قائل نمیشه.
4- ردیاب هر جنسی رو که فرکانسش موجود باشه میتونه ردیابی کنه اما فلزیاب طبیعتا فقط برای فلز مناسب هست!

با توجه به همه این نکات استفاده از یک ردیاب و فلزیاب خوب در کنار هم اهمیت زیادی پیدا میکنه و شاید بدون یکی از اینها کار خیلی سخت و حتی غیر ممکن میشه.
در مورد قدرت فلزیاب هم که جناب آریا فرمودن خب درسته. این مقیاس با لوپ 1 در 1 و برای یک فلزیاب پالسی قوی هست. اگر لوپ کوچک باشه همچین قدرتی بدست نمیاد. لوپ بزرگ هم کمی دردسر حمل و نقل و اپراتوری داره.
فلز قدیمی یا دفینه هم بدلیل کسب مغناطیس ؛ بیشتر مثل این هست که خاصیت فلزی قویتری پیدا میکنه و روی امواج فلزیاب تاثیر بیشتری میذاره. برای همین تمام فلزیاب های دنیا اصولا دفینه رو خیلی بهتر و در عمق بیشتری میزنن. تا جاییکه همون فلز رو از خاک که خارج کنین میبینین در هوا برد کمتری براش داره! اگر دوباره هم دفن بشه دیگه فایده نداره چون فلز تازه مدفون شده محسوب میشه و اون خاصیت مغناطیس قوی رو دیگه نداره. از این حیث در واقع هر فلزیاب خوبی بصورت بالقوه یک دفینه یاب خوب هم میتونه باشه!
در مورد توباکسی هم که ما ساختیم تا اینجای کار باید بشه فلز 50 در 50 سانت رو از 4 الی 5 متر در هوا زد. همین فلز اگر جدید باشه زیر خاک کمی کمتر میشه اما زیاد افت محسوسی نداره. اما اگر دفینه باشه برد بیشتری داره که مقدار افزایش این برد بستگی به عوامل مختلف از جمله میزان قدیمی بودن ؛ جنس فلز و جنس خاک اونجا داره.
البته کلا در عمقهایی مثل 5 متر به بعد به جهت قطور شدن لایه خاک و سفتی بیشتر ذرات اون ؛ افت برد محسوس نسبت به داخل هوا هست و تنها در صورتیکه دفینه خیلی قدیمی باشه تقریبا مساوی با بیرون خاک میتونه اون فلز رو بزنه. حالا عمق اگر خیلی بیشتر بشه دیگه تاثیر خاک غلبه میکنه و دیگه هیچ فلزیاب با هیچ قدرتی جوابگو نیست.

پنج شنبه 1 فروردین1392 - 7:43pm
استاد - مدیر
استاد - مدیر

فرمایشات اقا حمید کاملا درسته وشایدبه بعضی از موارد مانند نوع خاک یا نوع فلز وهمجنین فشردگی خاک کمتر توجه بشه وبقول مهندس حمید واقعا عمق گیری در هوا وتوی زمین خیلی میتونه فرق کنه منظورم فلزیابهای عادی هستش غیر ازتوباکس من خودم با لوپ1در1لورنز یک سینی رو در هوا دو متر بیست سانت راحت زد اما توی زمین همون سینی رو تقریبا یک مترو نیم زد البته زمین تست سنگی ورودخونه ای بود

mantera

پنج شنبه 1 فروردین1392 - 11:24pm
استاد - مدیر
استاد - مدیر

اما یک نکته قابل توجه اینه که همونطور که اقا حمید هم اشاره کردن وبه نظر من خیلی میتونه مهم باشه قدمت فلز یا دفینه هستش مثلا اگر با لوپ 35 بشه یک فلزی با قطر 15سانت و 2000ساله رو در یک متر و هشتاد بزنه مطمینا همین فلز اگر هزار ساله باشه شاید توی یک متر و نیم بزنه وواقعا قدمت فلز میتونه توی عمق تاثیر بزاره

mantera

پنج شنبه 1 فروردین1392 - 11:31pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: شيراز
بنظر شما اگه يه نقطه زن پالسي يه گالن 30در27 استيل زير خاك با لوپ 1در1 تو 160 سانتي سنس كنه خوبه؟

جمعه 27 اردیبهشت1392 - 8:30pm
مدیر سایت
مدیر سایت

mehran1545 نوشته است:
بنظر شما اگه يه نقطه زن پالسي يه گالن 30در27 استيل زير خاك با لوپ 1در1 تو 160 سانتي سنس كنه خوبه؟

خوبه ، ولي بجاي استيل فلز مس و روي رو تست كن ببين ميزنه اگر زد خيلي خوبه

آدم‌های بزرگ،
برای موفقیت دیگران تلاش می‌کنند؛

آدم‌های عادی،
موفقیت دیگران رو تماشا می‌کنند؛

آدم‌های کوچیک،
با حرف زدن پشت سر آدم‌های موفق،
بهشون حسودی می‌کنند!

جمعه 27 اردیبهشت1392 - 10:09pm
مدیر کل
مدیر کل

mehran1545 نوشته است:

نه مهران جان بنظر من خوب نیست! فلزیاب پالسی اصولا به استیل حساسیتش خیلی بالاست. حالا با لوپ 1 در 1 فلز استیل دارای حجم و این ابعاد رو به اعتقاد من باید در حدود 3 متر بشه زد تا بگیم فلزیاب واقعا خوبیه! حتی انواع معمولی هم دیگه حداقل 2 متر باید اینو بزنن. اما 160 واقعا برد کمی هست. هر چند برای زیر خاک زیاد بد نیست. کلا بستگی به سیستم فلزیاب داره. بعضیا که فرکانسشون بالاست زیر خاک خیلی برد کم میکنن.

جمعه 27 اردیبهشت1392 - 10:21pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 10 پست ] 

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 24 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure