انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 8 اردیبهشت1403 - 9:28pm

پاسخ به موضوع  [ 3615 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 358 , 359 , 360 , 361 , 362  بعدی
 توباکس ساشو - قویترین فلزیاب جهان! 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

ممنون.
1- سنس بیمورد در اثر رطوبت توام با وجود املاح زمین که ایجاد رسانایی الکتریکی میکنه برای همه فلزیاب ها وجود داره چون اصولا فلزیاب فلز رو بر اساس داشتن رسانایی الکتریکی سنس میکنه. هر چه قدرت و حساسیت و همینطور فرکانس بیشتر باشه اینجور سنسها هم بیشتر میشه. طریقه اصلی تشخیص فلز از تغییرات رسانایی زمین بیشتر از روی داشتن مرکزیت سنس برای فلز واقعی امکانپذیره که این مساله برای توباکس مشکل تر هست چون اصولا توباکس نقطه زنی دقیق نداره. لذا تغییر نوع صدا هم کمک چندانی نمیکنه.
2- استفاده از فرکانسهای مختلف و مقایسه شرایط تغییر سنس با هر کدوم ممکنه کمی کمک کننده باشه. چون فرکانسهای بالاتر نفوذ کمتر و حساسیت بیشتر به فلزات کوچک یا نازک دارن و فرکانس پایین تر برعکس هست. اما در مورد تفکیک به این سادگی نیست و باید چند پارامتر محاسبه بشه تا از روی اونها آهنی یا غیر آهنی بودن و همینطور VDI مشخص بشه. اگر هم بحث تفکیک بین فلزات غیر آهنی مثل تشخیص مس از آلومینیوم یا طلا مطرح باشه که اصولا چنین تفکیکی در هیچ دستگاهی ممکن نیست.

دوشنبه 14 خرداد1402 - 1:30am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

محل اقامت: سانفرانسیسکو
حمید نوشته است:
ممنون.
1- سنس بیمورد در اثر رطوبت توام با وجود املاح زمین که ایجاد رسانایی الکتریکی میکنه برای همه فلزیاب ها وجود داره چون اصولا فلزیاب فلز رو بر اساس داشتن رسانایی الکتریکی سنس میکنه. هر چه قدرت و حساسیت و همینطور فرکانس بیشتر باشه اینجور سنسها هم بیشتر میشه. طریقه اصلی تشخیص فلز از تغییرات رسانایی زمین بیشتر از روی داشتن مرکزیت سنس برای فلز واقعی امکانپذیره که این مساله برای توباکس مشکل تر هست چون اصولا توباکس نقطه زنی دقیق نداره. لذا تغییر نوع صدا هم کمک چندانی نمیکنه.
2- استفاده از فرکانسهای مختلف و مقایسه شرایط تغییر سنس با هر کدوم ممکنه کمی کمک کننده باشه. چون فرکانسهای بالاتر نفوذ کمتر و حساسیت بیشتر به فلزات کوچک یا نازک دارن و فرکانس پایین تر برعکس هست. اما در مورد تفکیک به این سادگی نیست و باید چند پارامتر محاسبه بشه تا از روی اونها آهنی یا غیر آهنی بودن و همینطور VDI مشخص بشه. اگر هم بحث تفکیک بین فلزات غیر آهنی مثل تشخیص مس از آلومینیوم یا طلا مطرح باشه که اصولا چنین تفکیکی در هیچ دستگاهی ممکن نیست.

پس شما میفرمایید که اگه بصورت همزمان کل یک طیف فرگانسی مثل 20 هرتز تا 20 کیلوهرتز به فلز برخورد کنه نمیشه از نمودار چیزی را تشخیص داد؟ حتی فرق فلز با مواد معدنی مرطوب ؟ خب بلاخره ما یه اکولایزر میبینم که هر موج چقدر برگشت داشته ، ایا تقریبی هم نمیشه

شما تصور کن توباکس نقطه زن باشه

بحث من بیشتر سر فلز از نا فلز هست ... ود حالت ایده ال تفکیک اهن از بقیه

اینجا من توباکس با برد هوایی زیاد دارم عیب ان حساسیت به رسانایی خاک است ، که به اجبار باید تقویت را کم کرد و برد کاهش زیادی پیدا کنه ، اما خب حالا ما راه دیگه ای هم داریم که تقویت رو کم نکنیم اما از سیگنال برگشت متوجه فلز ی بودن اهداف بشیم ، هدف من حتی سنس اهداف ریز نیست اهداف بزرگتر از 5 سانت . حال نمیدانم چه راهکاری برای تشخیص وجود پاره ، بحث پیچیدگیش برام مهم نیست بحث شدن یا نشدن مطرحه

درود

دوشنبه 14 خرداد1402 - 1:54am
مدیر کل
مدیر کل

بصورت کاملا همزمان که این امکان وجود نداره چون برای هر فرکانس باید تنظیم گیرنده و قفل فاز و در واقع بالانس کامل جداگانه انجام بشه. از نظر طیف فرکانسی هم ارتباطی با باند صوتی وجود نداره و برای این تیپ فلزیاب میشه طیف فرکانسی حدود 1 کیلوهرتز تا 100 کیلوهرتز رو ملاک تست قرار داد که از نظر فلزیابی و تشخیص و مقایسه دارای ارزش باشه. وگرنه نه 20 هرتز در این مدل فلزیاب کارایی داره و نه 20 کیلوهرتز برای تستهای مورد نظر شما کفایت میکنه.
از نظر برد اگر تاپیک رو دنبال کرده باشین ما از طریق تقویت فرستنده به بردهای عجیبی در تستهای هوایی رسیدیم که بعید میدونم با هیچ فلزیاب دیگری امکانپذیر باشه! اصلا لقب قویترین فلزیاب جهان به همین دلیل به این طرح داده شد. اما در تستهای میدانی و روی زمین مشخص شد که تقویت از حدی بیشتر عملا برای کار روی زمین امکانپذیر نیست و همون رنج برد عادی که در سایر فلزیاب ها وجود داره باید مد نظر باشه. در واقع این دیگه ربطی به مدل فلزیاب نداره چون در هر صورت اگر قدرت یا حساسیت از حدی بیشتر باشه ثبات از حد قابل قبول پایین تر میاد و دیگه نمیشه با دستگاه کار کرد.
اینکه بدون کم کردن قدرت یا حساسیت و از طریق تحلیل فرکانسی بشه پایداری مناسب داشت و فلزیابی هم در حد قوی انجام بشه بنظر من ممکن نیست. بهترین راه عملی و امکانپذیر این هست که اگر اهداف کوچک مد نظر نباشن با کاهش فرکانس بشه حساسیت به زمین رو کمتر کرد و در عین حال عمق نفوذ و حساسیت بالا نسبت به فلزات بزرگ وجود داشته باشه.

دوشنبه 15 خرداد1402 - 1:05pm
کاربر فعال
کاربر فعال

مهندس جان خسته نباشید.میشه با رعایت اهم و اندوکتانس اصلی مدار توباکس . برای ساخت لوپها از قابهای دایره ای شبیه پالسیها استفاده کرد ؟آیا اینکار تاثیر منفی در نوع سنس خواهد داشت ؟ ممنون

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

دوشنبه 15 خرداد1402 - 1:06pm
مدیر کل
مدیر کل

ممنون.
استفاده از لوپ یا کویل دایروی برای توباکس اشکالی نداره ولی باید توجه کنین مثلا دایره 30 سانتی نسبت به یک مربع 30 سانتی کمی کوچکتر هست و در واقع محیط کوچکتری داره که این باعث میشه برد فلزیاب اندکی کمتر بشه. در واقع در توباکس در درجه اول فاصله بین دو کویل و در درجه دوم ابعاد کویلها در برد نهایی موثر هست. افزایش هر دو پارامتر سبب میشه برد نهایی برای فلزات بزرگ بیشتر و حساسیت به فلزات کوچک کمتر بشه. اگر این کار توام با کاهش فرکانس باشه برای کار روی زمین بهتر هم جواب میده.

دوشنبه 15 خرداد1402 - 1:14pm
کاربر فعال
کاربر فعال

واقعا ممنون از اینکه اینقدر سریع جواب رو لطف کردید فرمودید.الان می شه از لوپ با قطر 35 یا 40 استفاده کرد ؟ پیشنهاد شما چه سایز لوپ هست ؟ علت گیر دادن به لوپ دایره ای هم سبک بودن آن و هم شکل و شمایل قابل قبول و هم راحت سوار شدن روی اسکلت هست.

دوشنبه 15 خرداد1402 - 1:37pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
بله عرض کردم مشکلی نداره. اگر هدف شما سنس اهداف بزرگتر در عمق بیشتر هست بزرگترین لوپی که امکان حمل و اپراتوریش رو دارین در نظر بگیرین. فقط ظرفیت حدودی کویل در رنج 5 میلی هانری باید رعایت بشه.

دوشنبه 15 خرداد1402 - 1:48pm
کاربر فعال
کاربر فعال

ممنون @};- @};- @};- @};-

دوشنبه 15 خرداد1402 - 2:08pm
کاربر فعال
کاربر فعال

مهندس جان دارم برای توباکس لوپ دایره ای (قابهای آماده بازار) میپیچم می خواستم بفرمایید با سیم نمره 0.70 باید اینکار رو بکنم یا سیم نمره کمتر . چون باسیم نمره 0.70 اگر اهم رو 4 مد نظر قرار بدهم اندوکتانس تا حدود720 میلی هانری بالاتر میرود و اگر از تعداد دورها کم کنم اهم پایین میاید . حالا ظرفیت سیم مهمتر است یا اهم آن (البته در توباکس) و اگه قرار باشه با سیم نازکتر اینکار رو بکنم از چه سیمی استفاده کنم تا در میزان برد دستگاه تاثیر کمتری داشته باشه

جمعه 26 خرداد1402 - 5:57pm
مدیر کل
مدیر کل

همیشه برای کویل در همه فلزیاب ها مساله رعایت ظرفیت یا اندوکتانس اولویت داره. مقاومت اهمی بخصوص برای این مدل فلزیاب اهمیت کمتری داره و بالا رفتن اهم برای لوپ فرستنده ففط میتونه به افت برد اندک منجر بشه که البته اگر بخواین از سیستم تقویت ولتاژ استفاده کنین کاملا قابل جبران هست. در مجموع برای کویل این توباکس براورد من این بوده که سیم لاکی 0.5 گزینه مناسبی هست.

جمعه 26 خرداد1402 - 9:12pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3615 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 358 , 359 , 360 , 361 , 362  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 13 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure