انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 10 فروردین1403 - 10:20am

پاسخ به موضوع  [ 3615 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 329 , 330 , 331 , 332 , 333 , 334 , 335 ... 362  بعدی
 توباکس ساشو - قویترین فلزیاب جهان! 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

همونطور که بارها توضیح دادم و در راهنمای فلزجو هم عرض کردم ؛ بدلیل اینکه اصولا همه فلزیابها فلز رو بر اساس هدایت الکتریکی اون سنس میکنن و این اثر بطور مطلق مختص فلزات نیست ؛ لذا برخی غیر فلزات مثل بعضی انواع سفال توسط همه فلزیاب ها سنس میشن! تفاوت فقط در میزان سنس هست که با فلزیابهای پالسی فرکانس پایین به حداقل میرسه و برای فلزیاب های وی ال اف بخصوص با فرکانس بالاتر میزان سنس اینگونه اهداف قویتر هست. بنابراین این فلزیاب توباکس که از نوع وی ال اف محسوب میشه کمی سفال رو قویتر سنس میکنه البته بشرطی که از حدی بزرگتر باشه. با توجه به عملکرد ذاتی فلزیاب از نظر تئوری کار این مسائل مشکل تلقی نمیشه و جزئی از عملکرد فلزیابهاست. متاسفانه کار خاصی نمیشه کرد. هر چقدر هم برد یا حساسیت فلزیاب رو بیشتر کنین طبیعتا سنس اینگونه موارد هم تشدید میشه.

یکشنبه 8 اسفند1395 - 4:40pm

حمید نوشته است:
همونطور که بارها توضیح دادم و در راهنمای فلزجو هم عرض کردم ؛ بدلیل اینکه اصولا همه فلزیابها فلز رو بر اساس هدایت الکتریکی اون سنس میکنن و این اثر بطور مطلق مختص فلزات نیست ؛ لذا برخی غیر فلزات مثل بعضی انواع سفال توسط همه فلزیاب ها سنس میشن! تفاوت فقط در میزان سنس هست که با فلزیابهای پالسی فرکانس پایین به حداقل میرسه و برای فلزیاب های وی ال اف بخصوص با فرکانس بالاتر میزان سنس اینگونه اهداف قویتر هست. بنابراین این فلزیاب توباکس که از نوع وی ال اف محسوب میشه کمی سفال رو قویتر سنس میکنه البته بشرطی که از حدی بزرگتر باشه. با توجه به عملکرد ذاتی فلزیاب از نظر تئوری کار این مسائل مشکل تلقی نمیشه و جزئی از عملکرد فلزیابهاست. متاسفانه کار خاصی نمیشه کرد. هر چقدر هم برد یا حساسیت فلزیاب رو بیشتر کنین طبیعتا سنس اینگونه موارد هم تشدید میشه.

بسیار متشکر مهندس :-BD @};- @};- @};- @};-

یکشنبه 8 اسفند1395 - 7:35pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

آقای مهندس حمید
سلام
مقدار خازن C1 اگه از 47 نانو بیشتر یا کمتر باشه،فرکانس فرستنده چه تغییری میکنه؟
آیا کاهش و افزایش فرکانس فرستنده با مقدار عددی این خازن رابطه داره؟یعنی اگه مثلا خازن c1 یشتر بشه فرکانس ، بیشتر یا کمتر میشه؟
ممنون

یکشنبه 8 اسفند1395 - 8:58pm
مدیر کل
مدیر کل

خازن 1 اگر بیشتر بشه فرکانس کمتر میشه و اگر مقدار این خازن کمتر بشه فرکانس فرستنده بیشتر میشه. توصیه میکنم به این خازن دست نزنین چون دستگاه برای فرکانس حدود 11 کیلو هرتز طراحی شده.

یکشنبه 8 اسفند1395 - 9:23pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:
خازن 1 اگر بیشتر بشه فرکانس کمتر میشه و اگر مقدار این خازن کمتر بشه فرکانس فرستنده بیشتر میشه. توصیه میکنم به این خازن دست نزنین چون دستگاه برای فرکانس حدود 11 کیلو هرتز طراحی شده.

ممنون
بعد از اینکه در مراحل راه اندازی اولیه چندین بار بعلت سوختن ترانزیستورهای 6و7و8 و 1و 2 اونارو عوض کردم فرکانس از 10.90 به 10.67 کاهش پیدا کرده و الان کماکان 10.67هست.آیا در محدوده قابل قبول هست؟
مهندس جان، کاهش اندوکتانس لوپ فرستنده چه تاثیری روی فرکانس فرستنده داره؟
راستی برای R5 که فرمودین درصورت تقویت ولتاژی ،باید بجای مقاومت 1.2کیلو از 10کیلو استفاده بشه، میشه از پتانسیو متر استفاده کرد؟
در بازار نوعی خازن مولتی لایر هست که شکل ظاهری اون مثل مقاومته.من خازنهای C5و 21و 22 را الان از نوع MKTنصب کردم .حلا مبخوام با این نوع مولتی که شکل مقاومته تعویض کنم.
این خازنها آیا جوابگوی این مدار هستند با توجه به شکلشون شرایط کاری و موارد مصرف خاصی دارند آیا؟

دوشنبه 9 اسفند1395 - 7:05am
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
بله مشکلی نداره. اصولا فرکانس کاری دقیق مد نظر نیست و فقط تنظیم خازنهای 6 و بخصوص 7 مهم هست تا گیرنده با فرستنده هماهنگ بشه.
اثر تغییر ظرفیت لوپ فرستنده هم مشابه اثر تغییر خازن 1 هست. در واقع اندوکتانس لوپ فرستنده و خازن 1 مهمترین فاکتورهای دخیل در تعیین فرکانس فرستنده هستن.
بله بجای مقاومت 5 میتونین پتانسیومتر 10 کیلو بذارین. مقدار این مقاومت هر چه کمتر بشه تقویت گیرنده بیشتر و دستگاه حساس تر میشه.
خازن 5 چون در ثبات کاری فرستنده نقش داره بنظر من بهتره از نوع ام کا تی یا پلیستر باشه. خازن 22 هم بنظر من بهتره ام کا تی یا پلیستر باشه. ولی خازن 21 بهتره مولتی لایر باشه! شکل ظاهری خازن اهمیتی نداره. فقط باید به نوع و ولتاژ خازنها توجه کنین. به غیر از خازنهایی که ولتاژشون قید شده ولتاژ سایر خازنها مهم نیست.

دوشنبه 9 اسفند1395 - 3:00pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:

در میان چند خازن 47 نانو که خریداری کردم از 41نانو تا 50 نانو وجود داره .به این خاطر پرسیدم.
ممنون

پنج شنبه 12 اسفند1395 - 4:54pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

جناب مهندس حمید
سلام
اگه ولتاژ مبدل رو روی 12 ولت تنظیم کنیم چه فرقی با حالت بدون مبدل داره؟
درحالت بدون مبدل ،ولتاژ نقطه vtچند ولت باید باشه؟

پنج شنبه 12 اسفند1395 - 5:31pm
مدیر کل
مدیر کل

خازنهای ام کا تی یا پلیستر معمولا دقت بیشتری دارن بخصوص ام کا تی. پس اعدادی که فرمودین نمیتونه مناسب باشه! البته اکثر خازن مترها خودشون در حد 1 درصد خطای اندازه گیری دارن که برای این رنج حداکثر نیم نانو در میاد. بنابراین سعی کنین خازنی رو بذارین که طبق اندازه گیری بین 45 تا 49 نانو باشه. دقت کنین در هر صورت ولتاژ کاری این خازن مهم هست و باید حداقل 250 ولت باشه.
اگر ولتاژ مبدل روی 12 ولت باشه باز هم کمی قدرت بیشتر از حد بدون مبدل خواهیم داشت. چون در حالت بدون مبدل ولتاژ 8 ولت به فرستنده داده میشه. در حالت بدون مبدل طبیعتا ولتاژ نقطه Vt نسبت به منفی باطری نزدیک به 8 ولت هست.

جمعه 13 اسفند1395 - 3:30am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

باسلام
جناب مهندس حمید
خازنهای C19وC20وC25وC29 که 22نانو هستن، هر کدام از چه نوعی باشند ،بهتره؟
سپاسگزارم

یکشنبه 15 اسفند1395 - 10:30am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3615 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 329 , 330 , 331 , 332 , 333 , 334 , 335 ... 362  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 18 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure