انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 10 فروردین1403 - 4:15am

پاسخ به موضوع  [ 3615 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 326 , 327 , 328 , 329 , 330 , 331 , 332 ... 362  بعدی
 توباکس ساشو - قویترین فلزیاب جهان! 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

الان فقط T6 خیلی داغ میکنه

جمعه 29 بهمن1395 - 11:59am
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
ترانزیستورهای 1 و 6 نباید داغ کنن. اگر ولتاژها درست هستن بعیده ترانزیستور 6 آسیب دیده باشه. ولی ترانزیستور 1 ممکنه معیوب شده باشه. این دستگاه نباید بدون اتصال لوپ فرستنده روشن بشه وگرنه ممکنه ترانزیستورهای 1 و 2 معیوب بشن. خیلی بهتر بود مدار رو ابتدا بدون مبدل راه اندازی میکردین.
ولتاژ 8 شما ظاهرا درسته. چند صدم ولت تفاوت ایرادی ایجاد نمیکنه. اما اگر ولتاژ 4 شما اشکال داره باید آیسی 7 و دور و برش رو بررسی کنین. البته ممکنه اتصالی در جای دیگه مدار باعث خراب شدن ولتاژ 4 شده باشه که از این حیث هم باید مدار رو چک کنین.

جمعه 29 بهمن1395 - 2:31pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:
خسته نباشین.
ترانزیستورهای 1 و 6 نباید داغ کنن. اگر ولتاژها درست هستن بعیده ترانزیستور 6 آسیب دیده باشه. ولی ترانزیستور 1 ممکنه معیوب شده باشه. این دستگاه نباید بدون اتصال لوپ فرستنده روشن بشه وگرنه ممکنه ترانزیستورهای 1 و 2 معیوب بشن. خیلی بهتر بود مدار رو ابتدا بدون مبدل راه اندازی میکردین.
ولتاژ 8 شما ظاهرا درسته. چند صدم ولت تفاوت ایرادی ایجاد نمیکنه. اما اگر ولتاژ 4 شما اشکال داره باید آیسی 7 و دور و برش رو بررسی کنین. البته ممکنه اتصالی در جای دیگه مدار باعث خراب شدن ولتاژ 4 شده باشه که از این حیث هم باید مدار رو چک کنین.

ممنون جناب مهندس حمید
اتصالی از قسمت خروجی بلندگو بود که سیمها بهم اتصال کرده بودند، و مقاومت R39 هم بشدت داغ کرده بود.اما بعد از رفع اتصالی ،یه لحظه که ولتاژهای 4و8 را گرفتم درست بودند اما به یکباره هر دو ولتاژ الان افت کردند .
تمام ترانزیستورها را بغیر از T5 (چون اضافه نداشتم) تعویض کردم.خازنهای دور وبر آیسی 7 را هم چک کردم سالمند.حالا با این اتصالی ممکنه به کدام قسمت آسیب وارد شده باشه؟

جمعه 29 بهمن1395 - 9:22pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام جناب مهندس
مدار رو از تو جعبه درآوردم.و در بیرون از جعبه دویاره ولومها و دیگر اتصالات را وصل کردم، دستگاه کاملا سالم کار میکنه ولتاژها درست هستند.لوپها را روی اسکلت بستم.به راحتی نال میشن.چون با وسواس زیادی اسکلت را ساختم.دستگاهو که روشن میکنم در هر دو حالت تنظیم لوپ سوت یکسره داره البته داخل منزلم .فقط یه مشکلی که هست اینه که کلید فشاری قبلا کار میکردو با فشردن اون سوت یکسره برای لحظه ای قطع میشد.اما الان بعد اون اتصالی دیگه عملکردی نداره.بنظرتون از کدوم قسمت میتونه باشه.
یه مورد دیگه اینکه در این حالت که سوت یکسره داره و عقربه به آخر چسبیده و لوپها نال هستند وقتی یه فلز مثلا کاسه استیل را از زیر اسکلت به لوپ فرستنده نزدیک میکنم صدا قطع میشه وهمزمان عقربه روی صفر میاد و بعد چندثانیه دوباره صدای مدار درمیاد و عقربه هم میره روی صد.
سپاسگزارم ^:)^

جمعه 29 بهمن1395 - 10:29pm
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
همیشه در راه اندازی هر مداری باید ابتدا از همه چیز مطمئن بشین و کل مدار رو وارسی کنین و سپس به باطری متصل کنین. وگرنه طبیعیه که اگر مدار اشکالی داشته باشه ممکنه پس از اتصال باطری چیزی در مدار معیوب بشه و اونوقت دیگه عیب یابی حتی برای افراد حرفه ای هم بسیار مشکل خواهد بود!
با توجه به اینکه ولتاژها الان درست هستن بعید میدونم به صرف یک اتصالی در خروجی بلندگو چیزی معیوب شده باشه. کما اینکه اتصالی بلندگو هم در این مدار نمیتونه منجر به خراب شدن ولتاژها بشه! پس قطعا اشکال در جای دیگری بوده. اما در خصوص نحوه تست گیری و کارکرد دستگاه چون بنده باهاش کار نکردم نمیتونم نظری بدم و باید از تجربه سایر دوستان بهره بگیرین.

جمعه 29 بهمن1395 - 11:41pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام مهندس
باکس مدار بهتره به لوپ گیرنده نزدیک باشه یا فاصله اش از گیرنده و فرستنده به یک اندازه باشه؟

شنبه 29 بهمن1395 - 2:48am
مدیر کل
مدیر کل

در اغلب توباکسهای تجاری باکس دستگاه به لوپ فرستنده (لوپ عقب) اندکی نزدیکتر هست. اما از طرف دیگه چیزی که طراح این مدار در کنار شماتیک قید کرده نشون میده باکس مدار به لوپ گیرنده (لوپ جلویی) نزدیک تر هست که البته بنظر من با توجه به شکل رایج اپراتوری توباکس زیاد منطقی بنظر نمیرسه! بهرحال فکر میکنم همون وسط در نظر بگیرین بهتر باشه.

شنبه 30 بهمن1395 - 3:32am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام
بالاخره این مدارو راه انداختم.البته داخل منزل .بخوبی کارمیکنه.چون بیرون هوا خیلی سرده و برف هم هست فعلا نتونستم بیرون تست کنم.حساسیتش به مس قدیمی خیلی زیاده.فقط احتمالا چون داخل منزله بردش کمه.
یه کاسه مسی قطر 18 سانت رو از 130سانت سنس میکنه.
اما موقع راه اندازی و هنگامی که داخل جعبه میذاشتم خیلی اذیتم کرد.چندبار ترانزیستورهای 6و7و8 سوختند.
به نظر من نال کردن لوپها مثل آب خوردنه.من در عرض چند ثانیه لوپهارو نال میکنم.

شنبه 30 بهمن1395 - 6:58pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

جناب مهندس حمید
سلام
من میله وسطی بین لوپها را از چوب ساختم، میخواستم بدونم اگه اونو رنگ بزنم آیا مشکلی پیش میاد یا نه؟لوپها هم همینطور.
ممنونم

یکشنبه 30 بهمن1395 - 1:18am
مدیر کل
مدیر کل

نه مشکلی نداره.

یکشنبه 30 بهمن1395 - 1:19am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3615 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 326 , 327 , 328 , 329 , 330 , 331 , 332 ... 362  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 12 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure