انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 31 فروردین1403 - 2:41am

پاسخ به موضوع  [ 3615 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 325 , 326 , 327 , 328 , 329 , 330 , 331 ... 362  بعدی
 توباکس ساشو - قویترین فلزیاب جهان! 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

جناب مهندس حمید
سلام
امروز لوپهای گیرنده و فرستنده را طبق استاندارد ذکر شده با ابعاد 27*33سانت با سیم 0.70پیچیدم.اما مقاومت 72 دور 3.5اهم و اندوکتانس 4.6میلی هانری دراومد.
بنظرتون این مقادیر میتونه جوابگو باشه یا باید تعداد دورشو زیاد کنم؟

سه شنبه 26 بهمن1395 - 10:54am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

مهندس عزیز اگه ممکنه بفرمایید که حداقل و حداکثر مقادیر مقاومت و اندوکتانس لوپها در چه محدوده ای میتونه ایده آل باشه.

سه شنبه 26 بهمن1395 - 12:09pm
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
این مقادیر بنظر من قابل قبول هستن و مشکلی نیست. در هر صورت تنظیم فرکانسی دستگاه نهایتا توسط خازنهای 6 و 7 انجام میشه. یعنی بر اساس تولرانسی که لوپهای شما و برخی قطعات دارن باید خازن 6 و بخصوص 7 رو طوری در نظر بگیرین که بیشترین برد رو داشته باشین.

سه شنبه 26 بهمن1395 - 3:25pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ممنون مهندس حمید
امروز مونتاژ مدارو به اتمام رسوندم.ولتاژ آیسی 741 در پایه های 6 و 7 دقیقا" 4 و 8 ولته.
ولتاژ ACسر لوپ فرستنده 40.6 ولته.فرکانس فرستنده 10.90 کیلوهرتزه.
البته ناگفته نماند من چند دور به تعداد دور لوپها اضافه کردم، و الان مقاومت هر دو لوپ 4 اهم و اندوکتانس یکی 5.45 و دیگری 5.60 میلی هانری میباشد.فعلا فقط لوپها را به مدار وصل کردم تا تستهای اولیه را انجام دهم تا بعدا اسکلت را بسازم.البته من هنوز مبدل ولتاژ رو وصل نکردم.فقط غیر از R1 و R5 تمام تغییرات را که جهت افزایش ولتاژ است ،انجام دادم.
برای خازنهای 6 و 7 فعلا از پین هدر مادگی استفاده کردم تا بتونم برای رسیدن به برد حداکثری راحتتر اونارو تعویض کنم.

سه شنبه 26 بهمن1395 - 6:55pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:
خسته نباشین.
این مقادیر بنظر من قابل قبول هستن و مشکلی نیست. در هر صورت تنظیم فرکانسی دستگاه نهایتا توسط خازنهای 6 و 7 انجام میشه. یعنی بر اساس تولرانسی که لوپهای شما و برخی قطعات دارن باید خازن 6 و بخصوص 7 رو طوری در نظر بگیرین که بیشترین برد رو داشته باشین.

پس جناب مهندس اگه بخوایم فرکانس دستگاه یکم بالاتر بره و درمحدوده 12 کیلو باشه باید فقط خازنهای 6 و 7 را تغییر بدهم؟ برای افزایش فرکانس کدام موارد را باید تغییر بدهم؟
با تشکر

چهارشنبه 26 بهمن1395 - 12:40am
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
خازن 6 و 7 مربوط به تنظیم فرکانس گیرنده مدار هست که البته در ترکیب با ظرفیت سیم پیچ گیرنده تعیین میشه. فرکانس فرستنده هم به مقدار خازن 1 و سیم پیچ فرستنده بستگی داره. فرکانس حدودی این مدار 11 کیلوهرتز هست و اصلا نیاز نیست دنبال رقم دقیق باشین. همینکه در نهایت مدار رو درست تنظیم کنین کفایت میکنه. فراموش نکنین ساخت کامل این دستگاه دهها برابر بیشتر به بخش اسکلت و همینطور اپراتوریش بستگی داره! وگرنه مدارش پیچیدگی خاصی نداره.

چهارشنبه 26 بهمن1395 - 2:15am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام مهندس
من داخل جعبه رو با فویل آلومینیوم شیلد کردم.و یه لایه چسب بصورت عایق روی اون چسبوندم.
حالا اگه بخوام ولومها رو روی جعبه تعبیه کنم اگه بدنه ولومها با فویل تماس پیدا کنه که اشکالی نداره.داره؟
این فویل رو باید به منفی مدار وصل کنم یا نقطه شیلد؟
ممنون

پنج شنبه 28 بهمن1395 - 6:13pm

حمید نوشته است:
بنظر من اگر به مدار باشه هیچ مدار توباکس بهتر و کاراتری نسبت به مدار ساشو پیدا نمیکنین. حداقل بنده ندیدم. چند مدار ساده تر وجود داشته که دوستان هم در انجمن قرار دادن و هیچ کدوم قابل مقایسه با این مدار نیست. مدار TM808 هم موجوده ولی در عین مشکلات ساخت بیشتری که داره بردش هم کمتر هست! بنابراین فکر نمیکنم انتخاب بهتری نسبت به توباکس ساشو وجود داشته باشه. دشواریهای مربوط به ساخت اسکلت و تنظیم لوپ هم در همه توباکسها مشابه هم هست.

بسیار متشکرم مهنس حمید
خیلی آقایی که بی ریا کار میکنی :x :x :x @};- @};- @};-

پنج شنبه 28 بهمن1395 - 6:39pm
مدیر کل
مدیر کل

CCcall نوشته است:
سلام مهندس
من داخل جعبه رو با فویل آلومینیوم شیلد کردم.و یه لایه چسب بصورت عایق روی اون چسبوندم.
حالا اگه بخوام ولومها رو روی جعبه تعبیه کنم اگه بدنه ولومها با فویل تماس پیدا کنه که اشکالی نداره.داره؟
این فویل رو باید به منفی مدار وصل کنم یا نقطه شیلد؟
ممنون

با تشکر از شما و mj123 عزیز.
اتفاقا بهتر همینه که بدنه ولومها با فویل تماس داشته باشه. زمین این مدار یا نقطه شیلد همون ولتاژ 4+ هست! پس شیلد جعبه مدار هم باید مثل شیلد لوپها به نقطه شیلد متصل بشه.

جمعه 28 بهمن1395 - 2:42am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام جناب مهندس حمید
امروز بعد از اینکه تقریبا تمام کارهای مدار به اتمام رسید و اسکلت هم آماده شد،مدارو قبل از اینکه داخل جعبه بزارم تست کردم سالم بود و موقع روشن کردن یه بوق ممتد میزد و عقربه هم تا آخر میرفت وبا فشار دادن کلید فشاری یه لحظه به صفر میومدبعد در همین حالت لوپها را نال کردم سنس داشت،بهمین خاطر گفتم مدار مبدل را هم وصل کنم مدارو که داخل جعبه گذاشتم،و لوپها رو بهش وصل کردم، بعد از روشن کردن ، اصلا عکس العملی نداشت فقط موقعی که کلید پاور را قطع میکردم یه لحظه یه صدای تق از بلندگو میومد.بعد متوجه شدم که ترانزیستور T1 و T6 بشدت داغ شده.و ولتاژهای 4و8 وجود نداره.باتعویض هر دو ترانزیستور و دیودهای زینر فقط ولتاژ 8 برگشته ، ولی ولتاژ 4 هنوز هم 0.90 ولته.بنظرتون اشکال از کجا مبتونه باشه؟
ولتاژ 8 قبل از این اشکال 8.01 بود،حالا شده 8.07ولت.
حالا نمیدونم بخاطر وصل کردن مبدل ولتاژ اینجوری شد یا نه.
مبدل ولتاژ از همونایی هست که بصورت ماژول دربازار وجود داره.و عکسی از اون هم در فایل راهنما هست.
لطفا راهنمایی کنید.
ممنون

جمعه 29 بهمن1395 - 10:54am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3615 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 325 , 326 , 327 , 328 , 329 , 330 , 331 ... 362  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 9 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure