انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : یکشنبه 15 اردیبهشت1403 - 2:12am

پاسخ به موضوع  [ 3615 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 233 , 234 , 235 , 236 , 237 , 238 , 239 ... 362  بعدی
 توباکس ساشو - قویترین فلزیاب جهان! 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

saeednew نوشته است:
مهندس چند تا سوال داشتم از خدمتتون .

1-منظور از برد نهایی که باید بهش برسیم چیه .در قابلمه رو به قطر 16 با زیاد کردن ولومها تا 116 هم میزنه اما آیا منظور از یک متر برد دستگاه در شرایط بدون تقویت همینه یا باید ثبات دستگاه رو در نظر گرفت و به این برد ها دل خوش نکرد.چون من باید بدونم برد دستگاهم چقدره که بعد از تغیر خازن 7 بخوام مقایسه کنم

2- هدف از تعویض خازن 7 تغیر فرکانسه یا افزایش برد ؟ یا هر دو ؟ هدف مچ شدن خازن 7 با قسمت فرستنده ست ؟ تا حالا همه بچه هایی که عوض کردن بردشون بیشتر شده یا بودن کسایی که با همون مقدار اولیه بردشون خوب بوده ؟

3-در حین کار با دستگاه صدای اسپیکر یکدفعه کم شد و دیگه تو همون حد کم صدا میده .صداش یه جور دیگه شده ,صدا رو پالسی میده (رو اسپیکر و هدفون)و فقط وقتی سنس قوی باشه بوقش ممتد میشه.البته مشکل خاصی ایجاد نکرده هنوز ولی امکانش هست قسمت صدای دستگاه مشکل پیدا کرده باشه ؟

ممنونم مهندس حمید گل.

خواهش میکنم سعید جان.
1- برد نهایی برای در قابلمه با قطر 16 سانت در حالت بدون مبدل ولتاژ باید کمی بیشتر از 1 متر باشه و با مبدل ولتاژ بین 2 تا 2.5 متر هست. این ارقام با ولتاژ 24 ولت مبدل بدست اومدن. طبیعتا تست عادی و در هوا بوده مطابق اکثر تستهایی که همه انجام میدن! اما برای ثبات بیشتر باید قدرت رو از طریق کم کردن ولتاژ مبدل پایین آورد و برد هم کمی کاهش پیدا میکنه اما در عوض ثبات خیلی بهتری داره. عملکرد با ثبات خوب بنظر من با تنظیم ولتاژ مبدل در حدود 18 ولت بدست میاد. بهرحال این بستگی به کیفیت مدار و بخصوص اسکلت شما هم داره و با بررسی خودتون باید بیشترین قدرتی رو که ثباتش برای شما قابل قبول باشه تنظیم کنین.
2- خازن 6 و 7 بطور خلاصه شبیه به تنظیم واریابل رادیو هستن که از طریقش شما ایستگاههای رادیویی رو دریافت میکنین! چون سیم پیچی که دوستان میپیچن همه یک جور و یک طرفیت نیست و قطعات هم همگی دارای تولرانس خطا هستن ؛ هر کسی که مدار رو میسازه باید از طریق تنظیم کردن این خازنها فرکانس دریافت گیرنده رو با فرستنده هماهنگ کنه تا بیشترین برد بدست بیاد. اینکه با مقدار اصلی برد نهایی بدست بیاد دیگه خیلی شانسی هست و احتمالش کمه! چون مجموع خازن 6 و 7 روی هم اگر از حدود 0.5 نانو از مقدار مناسب خارج باشن برد کمی افت میکنه و اگر خیلی بیشتر از این فاصله داشته باشه برد افت زیادی میکنه.
3- ممکنه ترانزیستور 5 شما نیمسوز شده باشه. در قسمت صوتی هیچ قطعه دیگه ای تحت فشار نیست.

پنج شنبه 13 فروردین1393 - 12:23am
کاربر فعال
کاربر فعال

مهندس حمید خیلی بزرگواری.ممنون

the trouble is , you think you have time

پنج شنبه 13 فروردین1393 - 2:22am
کاربر فعال
کاربر فعال

با سلام خدمت دوستان گرامی

ضمن عرض تبریک سال نو خدمت دوستان گرامی خصوصا آقا حمید، و همچنین تشکر از راهنمایی های بی دریغ حمید جان،

جسارتا من برای تکمیل دستگاه یا درواقع عیب یابی اون نیاز به راهنمایی شما دارم، دستگاه من قبلا وقتی که به اسکلت وصلش میکردم و سعی میکردم لوپ ها رو نسبت به هم نال کنم چیزی شبیه به افت ولتاژ پیدا میکرد و عقربه میتر در هر شرایطی پس از چند لحظه یا یکی دو دقیقه به نقطه صفر نزدیک میشد که مشکل از باطری بود.

اما حالا یک مشکل دیگه هست، اول اینکه بوق در هیچ حالتی شنیده نمیشه(قبلا شنیده میشد) و بعد از نال شدن لوپ ها نسبت به همدیگه، در حالت جستجو هیچ واکنشی نسبت به فلزات حتی در فاصله دو سه سانتی متری وجود نداره اما در حالت تنظیم کویل در فاصله چند سانتی متری به یک سینی استیل واکنش نشون میده.

سوال های من این هست که آیا پیشتر این مشکل برای کسی پیش اومده و راه حلی براش هست و مورد بعدی هم اینکه چطور میتونم ترانزیستور ها رو تست کنم؟ حدس میزنم بخاطر مشکل باطری و مبدل در ابتدای تست مدار، به بخش هایی از مدار آسیب رسیده باشه.

باتشکر، بدرود

پنج شنبه 14 فروردین1393 - 7:33pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دوست عزیز اول شما چک کن ببین ولتاژ های 4 ولت روی شیلد رو داری یا نه .اگه نذاشته باشی .قسمت تغذیه مدار شما احتمالا یکی از ترانزیستور هاش سوخته.که با تعویض ای سی مشکلتون حل میشه

پنج شنبه 14 فروردین1393 - 8:48pm
کاربر فعال
کاربر فعال

با سلام

talar عزیز ولتاژ 4 روی پایه شش و ولتاژ 8 روی پایه هفت هست و با این حساب فکر نمیکنم مشکل از آیسی 741 باشه. مرسی از توجه شما
بدرود

پنج شنبه 14 فروردین1393 - 10:54pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

درود بر دوستان @};-
بنده یه اشتباهی توی کارم بود که وقتی میخاستم فرکانس لوپ فرستنده رو بگیرم، لوپ رو روی میز رایانه که فلزی بود قرار میدادم، که باعث میشد فرکانس 1کیلو زیاد نشون داده بشه و همچنین ولتاژ ac به شدت افت میکرد! حتی فلزهای کوچک هم تاثیر دارن.
الان دقیقا فرکانس رو روی 11کیلو گذاشتم و خازن 7 هم به راحتی بدست اومد.(5.6nF)
با دستگاه بدون مبدل ولتاژ:
فیبر مسی 15*15 رو حداکثر 1.5 متر سنس میکنه.
سینی مسی 37 سانتی رو حداکثر 2.5 متر سنس میکنه.
و سینی مسی 56 سانتی رو بازم در 2.5 متر سنس میکنه!!!
یعنی حداکثر برد دستگاه 2.5 متره؟!؟!

راه در جهان یکی است و آن راه راستی است

جمعه 15 فروردین1393 - 10:00am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام patriotعزيز خوشحالم شما هم به جمع توباكسيها پيوستين
من فكر ميكنم اشكال ميتونه از همون خازن 7باشه
پيشنهاد ميكنم به جاي خازن 6از 33نانو (333)و براي خازن 7 از 3.3نانو(332)استفاده كني (اگه اعمال كردي نتتيجه رو بگو) چون من خازنهاي زيادي رو تست كردم ولي اين خازنها بهتر از همه بودن و بردش هم(بدونه افزاينده ولتاژ) براي 10 در10(مسي) حدود 1.60 و براي 50در50 (مسي)حدود 3.5 متر بود
پيروز باشي

هرگاه در زندگي به يك در بزرگ كه يك قفل بزرگ هم دارد رسيدي ،
نترس و نااميد نشو.زيرا اگر قرار بود در باز نشود جاي آن يك ديوار مي گذاشتند!

جمعه 15 فروردین1393 - 1:26pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

اقای wubian عزیز اگه شما 8 ولت رو داری پس 741 سالمه .روی تعویض بقیه ای سی ها تمرکز کن.خیلی از قطعات نو شون هم خرابه.

جمعه 15 فروردین1393 - 1:44pm
مدیر کل
مدیر کل

patriot عزیز طبیعیه که لوپ وقتی به فلز میچسبه بخصوص اگر آهنی باشه ظرفیتش عوض میشه و در خصوص لوپ فرستنده توباکس این مساله موجب تغییر فرکانس میشه.
برد توباکس اصولا برای فلزات به نسبت بزرگیشون افزایش زیادی پیدا میکنه. مساله ای که فرمودین به این دلیل هست که شما دستگاه رو جایی تست کردین که فلز بزرگی در فاصله چند متری وجود داشته. بنابراین بردش برای سایر فلزات محدود به رقم خاصی میشه.
archilO عزیز خازن 7 بطور دقیق برای هر مدار و هر کسی بسته به ساخت فرق داره. چون لوپ رو هیچکس حتی اگر چند بار هم بپیچه عینا مثل هم در نمیاد و تولرانس خطای قطعات هم فرکانس فرستنده رو عوض میکنه. بنابراین خازن 7 برای هر مداری که ساخته میشه باید تنظیم بشه.

جمعه 15 فروردین1393 - 1:46pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

استاد در مورد عكس نظر بدين البته براي بهينه سازي باز هم جاي كار داره كه حتما اعمالش ميكنم
استاد اگه از يه لوله اومينيوم هم قطر سيم پيچ لوپ استفاده كنيم و لوپ رو ذاخل اون بزاريم ايا باز هم نياز به شيلد كردن هست يا همون لوله ميشه شيلد؟
البته كيفيت عكس كمه اينترنت ديزلي و هزار.................
پیوست:
2014-04-03-194000.jpg

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

هرگاه در زندگي به يك در بزرگ كه يك قفل بزرگ هم دارد رسيدي ،
نترس و نااميد نشو.زيرا اگر قرار بود در باز نشود جاي آن يك ديوار مي گذاشتند!

شنبه 15 فروردین1393 - 12:43am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3615 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 233 , 234 , 235 , 236 , 237 , 238 , 239 ... 362  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 15 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure