انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 10 فروردین1403 - 8:51am

پاسخ به موضوع  [ 3615 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 265 , 266 , 267 , 268 , 269 , 270 , 271 ... 362  بعدی
 توباکس ساشو - قویترین فلزیاب جهان! 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

پوریا نوشته است:
وحید جان ممکنه از زیاد بودن ولتاژ ورودی به قسمت فرستنده باشه که این ترانریستور ها داغ میشن و قدرت دستگاه به قدری زیاد شده که در و دیوار رو میزنه.من تا 22 ولت خوب جواب گرفتم و دیگه بیش از این نیاز نیست.البته شاید روی دستگاه شما تا 17 ولت هم کافی باشه و اگر تو خونه میخواهی تست کنی سعی کن روی 12 ولت بگذاری وقتی از سلامت دستگاه مطمئن شدی اونوقت ولتاژ رو ببر بالا و قلق دستگاهت رو بگیر(این مهمترین کار برای تست اولیه توباکس هست و اکثر دوستان هم چون انجام نمیدن فکر میکنن مدارشون مشکل داره ) بعد از این ازمایش اگر نتیجه حاصل نشد باید روی مدارت کار کنی.

ممنون پوریا جان من ولتاژ رو هم روی 12 گذاشتم باز ترانسیتور 1و 2 داغ می کنه !

دوشنبه 31 شهریور1393 - 1:09pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

مهدی نوشته است:
vahid_vxm نوشته است:
حمید نوشته است:
خب قسمت فرستنده شما ایراد داره. اگر لوپ فرستنده رو وصل نکرده باشین این مساله طبیعیه و بارها اشاره داشتیم. باید از درستی اتصال لوپ فرستنده اطمینان حاصل کنین. ترانزیستور 1 هم احتمالا باید عوض بشه! ولتاژ مبدل رو فعلا در پایین ترین حد خودش مثلا 12 ولت قرار بدین تا در صورت وجود مشکل احتمالی دیگه آسیبی به این ترانزیستور وارد نشه.

سلام حمید جان !
لوپ ها متصب بودند با این حال T1 را تعویض کردم اما شرایط همان گونه بود ! با این تفاوت که میتر آرام تر حرکت میکرد و به انتها نمی رفت !
ولی متوجه شدم T2 هم داغ می کند ! در صورتی که لوپ ها متصل هستند !
لطفا راهنمایی بفرمایید ! یعنی اشکال میتونه از کدوم قسمت باشه !

کارتون در حد خودش خوبه برادر ، قبل از این مورد سیستم شما فلزات رو سنس یا شناسایی میکرده یا نه ؟
اگر سنس داشتید باید اتصالات کابل رابط به لوپ فرستنده رو چک کنید تا اتصالی نداشته باشه و به لوپ بخوبی وصل شده باشه و قطعی نداشته باشه ، در آخر از زیر مدار خوب چک کنید تا پایه ها از زیر اتصالی نداشته باشن ، این مشکل از اتصالی در زیر مدار هم میتونه باشه
مهم سنس کردن فلزات هست ، شما به سنس فلز مدار رو برسونید تا بقیه راه رو با کمک دوستان با تجربه تر بخوبی طی کنید @};-

سلام مهدی جان نه نمیدونم یعنی چون مدار برای یکی از دوستان بوده و میگفته سنس میکرده ! ولی بعید میدونم !
اتصالهای لوپ رو چک کردم نبوده !
میتونه از ظرفیت بالای لوپ باشه ؟
در مورد اسکلت باید عرض کنم هنوز تمام نشده و از مزایای این طرح آلومینیومی بودم و قطر 2 سانتی اون هست و بصورت کشویی قایل تنظیم طولی بدنه اسکلت هست و دسته آلومینیومی با گیره غیر آلومینیومی و همینطور قابل تنظیم در ارتفاع !
در روی لوپ گیرنده از چوب صنعتی کائئوچو نخ دار استفاده شده و پیچ های غیر فلزی که هر کدام جدا طراحی و ساخته شده به صورت استخوانی و در فرستنده که هنوز مدل طراحی شده چاپ نشده از بازوی گوه ای طراح شده از جنس پلاستیک استخوانی صنعتی یا همون تفلون خشک استفاده شده باور بفرمایید بسیار مقاوم و سبک هستند و تمام نکات ساخت مهندس حمید لحاظ شده و اتصال شیلد مقاوم از هر قسمت اسکلت گرفتم البته با راه اندازی مدار سیم های اتصال و بازو بسیار سبک تر و زیبا تر در میاد !
لوپ هم از جنس تفلون البته نرم و طراحی شده و CNC برش داده شده و سیم پیچ دقیقا درون شیار قرار گرفته و فیت شده !
فقط این مدار باعث شده من جواب نگیرم !

دوشنبه 31 شهریور1393 - 1:18pm

با سلام خدمت همه دوستان و مهندس حمید عزیز....با اجازه استاد حمید...دوست عزیز جناب وحیدجان شما از اتصال دقیق بین رابط و سیم پیچ لوپ فرستنده اطمینان کامل دارین؟؟ چون سیم هایی که موجودن با روکش بسیار نازک بیرنگ عایق شدن که باید قبل از اینکه به سیم یا جایی اتصال بدین حداقل 0.5 یا 1 سانت از اون رو به یه طریقی لختش کنین..من احتمال میدم از اونجا باشه مشکلتون..

دوشنبه 31 شهریور1393 - 3:22pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

yasin نوشته است:
با سلام خدمت همه دوستان و مهندس حمید عزیز....با اجازه استاد حمید...دوست عزیز جناب وحیدجان شما از اتصال دقیق بین رابط و سیم پیچ لوپ فرستنده اطمینان کامل دارین؟؟ چون سیم هایی که موجودن با روکش بسیار نازک بیرنگ عایق شدن که باید قبل از اینکه به سیم یا جایی اتصال بدین حداقل 0.5 یا 1 سانت از اون رو به یه طریقی لختش کنین..من احتمال میدم از اونجا باشه مشکلتون..

سلام یاسین جان بله وقتی بعد از اینکه کابل به لوپ نصب کردم و سر فیش زدم از سر سوکت فیش اتصال اهم گیری و سلف سنجی می کنم جواب میده پس اتصال درسته !
ممنون میشم اگر میتونید راهنمایی موثری بکنید

دوشنبه 31 شهریور1393 - 3:32pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام خداقوت خدمت تمام دوستان عزیز و آقا وحید گل ،چون اطلاع دقیقی از مشکل مدارتون نیست بنابرین ،مرحله مرحله باید جلو رفت و برای نتیجه گیری ایده آل بهترین گزینه ،مطالعه کل تایپیک قبل ساخت هستش...دوست عزیز با شواهد تاکنون ؛جعبه (باکس) طریقه نصبش اشتباهه و برعکس کاریه،وباعث میشه مدار کارکردش مختل بشه و بنوعی خود زنی کنه و صدا یکسره وسنس دارین و سبب جریانکشی زیاد و داغ شدن ترانزیستور ها ...میشه .....وخیلی به لوپ گیرنده نزدیکه و باید از لوپ فرستنده حدود چهل سانت فاصله بدین و روی اسکلت نصب کنین...مبدل ولتاژ رو فعلا حذف کنین و با روش استانداردش ،...یعنی دوازده ولت باطری مدار رو کامل تغذیه کنین !بعد از کارکرد صحیح مدار میتونید جهت افزایش قدرت از مبدل ولتاژ استفاده کنید،چون در این مدار پیچیده آنالوگ ،احتمال هر چیزی هست...حالا بنظر میاد ترانزیستور یک و دو بنا به دلایلی همچون ؛روشن کردن مدار ،بدون اتصال لوپ فرستنده !و ولتاژ تغذیه ورودی بالا وغیر مجاز ،جابجایی در قطب منفی و مثبت ویا اتصالی ،و داغ شدن وومعیوب شده و بطور صحیح تعویض شوند...مدار و سیم کشی ها ،فویل شیلد جعبه ووکلا از نظر هرگونه اتصالی ناخواسته ،وقطعی و اتصالاتش ولقی... ،دقیق بررسی شود.در نصب هر دو لوپ به جهت سنس برای نال شدن و کارکرد صحیحش نیاز هست.ودر محیط بیرون ،بدور از هرگونه فلزی باید تست ها انجام شوند...

دوشنبه 31 شهریور1393 - 11:47pm
استاد علوم غریبه
استاد علوم غریبه
آواتار کاربر

سلام دوستان
حالا راهی نیست که با روشن کردم مدار بدون لوپ ترانزیستورها آسیب نبینن؟
این مدار علیرغم اینکه آنالوگه واقعا پیچیده هستش.
یاحق

در این درگه
که گه کـَه کـُه و کـُه کـَه می شود ناگـه !

مشو غــّره به امـروزت
که از فــردا نِـه ای آگــه !

http://morvaridman.blogfa.com/

سه شنبه 1 مهر1393 - 2:20pm
مدیر کل
مدیر کل

بینا جان اصولا مدارات آنالوگ پیچیده تر هستن چون برای هر کار جزئی باید قطعه استفاده بشه و این تعداد قطعات رو بیشتر میکنه. از طرفی در مدارات فرکانس بالاتر VLF مثل این مدار ؛ هنوز سیستمهای دیجیتال ساده ای وجود ندارن که بخوبی مدار آنالوگ جواب بدن!
علت احتمال اسیب دیدن ترانزیستور های 1 و 2 بدون اتصال لوپ این هست که وقتی شما لوپ رو متصل نمیکنین عملا فرکانسی هم تولید نمیشه و لذا این ترانزیستورها در حداکثر قدرت خودشون فعال میشن که معادل 2 برابر توان کارکرد حین تولید فرکانس هست. متاسفانه در حالت کلی هیچ راهی وجود نداره که بدون اتصال لوپ ؛ فشار 2 برابری به این ترانزیستورها وارد نشه. بهرحال جهت جلوگیری از آسیب دیدن ترانزیستورهای 1 و 2 بخصوص بدون اتصال لوپ چند راه وجود داره:
1- راه اندازی قسمت فرستنده با ولتاژ پایین تر. مثلا با 12 ولت نباید مشکلی وجود داشته باشه. ولی با 24 ولت قطعا احتمال آسیب دیدن بالاست.
2- استفاده از هیت سینک روی ترانزیستورهای 1 و 2 که بخودی خود باعث میشه توان تحمل حرارتی این ترانزیستورها تا حد 3 برابر افزایش پیدا کنه.
3- استفاده از ترانزیستور با قدرت بیشتر. در نمونه های تست شده توسط آقا مجتبی ترانزیستور دارلینگتون TIP122 هم جواب خوبی داده بود. این ترانزیستور توان بیشتری داره هر چند که از نظر شکل موج فرکانس تولید شده ترانزیستور 2219 در کلاس خودش ایده آل هست.

سه شنبه 1 مهر1393 - 2:46pm
استاد علوم غریبه
استاد علوم غریبه
آواتار کاربر

سلام دوستان
ممنون مهندس حمید عزیز توضیحات جامعی بود
امیدوارم مشکل همه دوستان با این تفاسیر مرتفع بشه.
یاحق

در این درگه
که گه کـَه کـُه و کـُه کـَه می شود ناگـه !

مشو غــّره به امـروزت
که از فــردا نِـه ای آگــه !

http://morvaridman.blogfa.com/

سه شنبه 1 مهر1393 - 3:09pm
کاربر فعال
کاربر فعال

من هر بار که سعی کردم زودتر مدار رو بسازم و نتیجه بگیرم (به دلیل شوق جواب گرفتن ! ) مدار یه عیبی داشت .. اما با حوصله زیاد و بدون عجله جواب گرفتم. با حوصله و دقت خیلی زیاد کار کنید !

the trouble is , you think you have time

پنج شنبه 3 مهر1393 - 5:50pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام خدمت دوستان و آقا حمید!
مدار من ترانزیستورش دیگه داغ نمی کنه و تز خروجی هدفون صدای بوق سنش بصورت یکسره دارم سر لوپ فرستنده ولتاژ دارم اما فرکانس ندارم!
تا حرکت دادن لوپ فرستنده هیچ حرکتی میتر نداره
لطفا راهنمایی بفرمائید

جمعه 4 مهر1393 - 12:32pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3615 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 265 , 266 , 267 , 268 , 269 , 270 , 271 ... 362  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 11 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure