انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 10 فروردین1403 - 5:41am

پاسخ به موضوع  [ 1562 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 139 , 140 , 141 , 142 , 143 , 144 , 145 ... 157  بعدی
 ردیابی با موبایل ساخته ایران 
نویسنده پیغام

با سلام و احترام

من اساس کار ردیاب رو نمیدونم چجوری ردیاب به سمت مثلا طلا کشیده میشه، یعنی اگه فرکانس طلا با فرکانس ردیاب یکی باشد جذب میکنن همدیگه رو؟!!

من در مورد شناسانی یک سیستم ناشناس و بدست آوردن معادلات دینامیکی یک سری مطالب عرض میکنم شاید کمک بکنه...

حمید جان کلا در مهندسی برق یا مکانیک برای شناسایی سیستم به ترتیب اولویت سیگنال های زیر استفاده میکنن:

1. بهترین سیگنال، ضربه هستش به دلیل اینکه تمامی فرکانس های سیستم (مدهای سیستم) را با یک دامنه تحریک میکنه. به همین دلیل در شرکت های خودروسازی بزرگ دنیا به کمک چکش های پلاستیکی به بدنه ضربه وارد میکنند و با سنسورهای ارتعاش نتایج را ثبت میکنن تا معادلات دینامیکی را استخراج کنند.

2. سیگنال دوم پله هستش (علت اینکه از ضربه استفاده نمیکنند تولید سخت این سیگنال هستش). البته فرکانس های بالا را تحریک نمیکند (به دلیل پاسخ فرکانسی سیگنال پله)

3. سیگنال سوم قطار پالس مربعی هستش (علت اینکه از ضربه و پله در بعضی مواقع استفاده نمیشه تولید سخت این سیگنال هستش). چون قطار پالس تمام هازمونیک های فرد را در خود دارد.

حالا اگه اساس کار ردیاب اینجوری باشه که فرستنده و گیرنده باید هم فرکانس باشند پس به نظر میرسه که نباید از سیگانال های بالا استفاده کنیم چون مثلا در پالس مربعی همه فرکانس ها هستش و معلوم نیست چی رو داره جذب میکنه...

جمعه 13 اسفند1395 - 10:29pm

سلام این نوع ردیاب دیگه قابلیت پخش صدا نداره فقط متکی به حرکت آنتن هاست ؟
یا نمیشه ازش بجای ردیاب به عنوان فلزیاب استفاده کرد مثلا بجای انتن از لوپ استفاده کرد؟
ببخشید نمیدونستم سوالم رو کجا بپرسم مجبور شدم تو پاسخ این دوستمون بنویسید بازم ممنون
:x :x :x

جمعه 20 اسفند1395 - 9:43pm

هیچ راهی برای استفاده از این برنامه با لوپ نیست؟

شنبه 21 اسفند1395 - 1:37pm
مدیر کل
مدیر کل

به فلزجو خوش اومدین.
اگر منظور شما ردیابی باشه که سنس رو با صدا اعلام کنه خیر! این یک سیستم ردیاب آنتنی هست که نتیجه سنس در اون صرفا از روی حرکت آنتنها قابل مشاهدست. مثل تمام ردیابهای آنتنی مشابه. توصیه میکنم مطالب بخشهای ردیابی و مبحث آنتنها و آنتن زنی رو با دقت مطالعه کنین. چون این مدل سیستمها دارای ساختاری نسبتا ساده اما اپراتوری مشکل و پیچیده ای هستن که به توانایی فردی اپراتور هم بستگه داره.
خیر بصورت فلزیاب قابل استفاده نیست.

شنبه 21 اسفند1395 - 3:09pm

طول میله های مسی من کمتر از 45 هست حدودا 35 بازم میتونم ازشون استفاده کنم یا باید حتما 45 باشه؟

شنبه 21 اسفند1395 - 6:28pm
مدیر کل
مدیر کل

عرض کردم مسائل اولیه در خصوص ردیاب و آنتنها رو در تاپیکهای مرتبط با خودشون دنبال کنین! بهرحال در ردیابی آنتنی اون چیزی که بیشتر رایج بوده و البته صرفا بر اساس تجربه هست اینه که طول آنتن بین 40 تا 45 سانت جواب خوبی میده. طول 35 سانت هم جواب میده ولی کاراییش چندان مطلوب نیست.

شنبه 21 اسفند1395 - 7:34pm
کاربر فعال
کاربر فعال

ضمن عرض خدا قوت به همه اساتید الخصوص مهندس حمید
من مدت زیادی نیست که با ردیاب موبایل کار میکنم مدتی نکته ای ذهن من رو درگیر کرده اول یه توضیح میدم که دوستان بهتر موضوع رو متوجه بشن
من تقریبا 4 ماه هست که ردیاب موبایلی رو ساختم به این شکل که دو تا دسته دارم که جنسشون مسی هست در حقیقت کپسول فیلتر یخچال هست و با برش سر این کپسول از یه بلبرینگ استفاده کردم و با قرار دادن سر پلاستیکی محافظ سرنگ تزریقاتی میله رو در داخل بلبرینگ و سر دیگه کپسول قرار دادم که گردش روان و خوبی دارن خود میله ها از جنس برنج 3 میل المانی هستن و طول میله ها هم 50 سانت هست که 5 سانت اون در پشت دسته قرار گرفته و با قرار دادن دو تیکه برنجی حالت تعادل رو ایجاد میکنه و طول میله باقیمانده 45 سانتی متر است به وسیله سیم افشان شماره 0.5 و دو عدد مقاومت 22 کیلو اهم میله ها رو به یک امپلی فایر که مخصوص پخش امپی تری هست وصل کردم و به وسیله بلوتوث این امپلی رو به موبایل وصل میکنم وقتی که هدفی رو در فاصله 10 متری از جنس طلا قرار میدم میله ها با چند فرکانس از جمله فرکانس های زیر 50 هرتز به سمت هدف چرخش دارن و روی هدف قیچی میکنن تا اینجای کار به نسبت راضی هستم اما مدتی است که جایی رو که مشکوک به یک کوزه طلا هستیم مورد کاوش قرار میدم که هر دفعه جایی رو نشون میده که در محل های مورد نظر همیشه سه نقطه به فاصله یک تا دو متر هم وجود دارند که قیچی میکنه و من معمولا نقطه وسط رو انتخاب میکنم ولی وقتی با فلزیاب اون نقطه و حتی اطراف اون رو مورد جستجو قرار میدم هیچ اثری از فلز نیست در شرایطی که همین فلزیاب هم به طلا هم به فلزات دیگه ای که خودم خاک کردم حساسیت نشون میده اما بحث اصلی دو نکته هست اول اینکه دلیل این همه خطا چیه و چرا انتن ها در این محدوده مرتبا در جاهای مختلف قیچی می کنند در حالی که در مناطق دیگه هیچی عکس العملی ندارند ؟ و دوما اینکه گاها قبل از قیچی کردن صدایی مثل دریافت یه فرکانس از داخل بلندگو امپلی فایر به گوش میرسه می خواستم بدونم این صدا مربوط به چی هست ؟

دوشنبه 23 اسفند1395 - 4:06pm
مدیر کل
مدیر کل

به فلزجو خوش اومدین. خسته نباشین. ممنون.
1- برای ساخت میله های آنتن ؛ میله برنجی نمره 4 جواب بهتری میده و بعضا حتی خطای کمتری هم داره!
2- جهت اتصال خروجی آمپلی به آنتنها مقاومت 22 کیلو بسیار زیاده و اصلا نیازی به این مقدار مقاومت نیست و خود این مقاومت زیاد میتونه کمی مشکلساز باشه. بهتره با هر آنتن یک مقاومت 220 اهم سری کنین. این مقدار مقاومت روی کیفیت امواج ارسالی به آنتنها اثر محسوسی نمیذاره و برای جلوگیری از حالت اتصالی در خروجی امپلی کاملا کفایت میکنه.
3- استفاده از امپلی بلوتوثی مورد توصیه نیست چون علاوه بر احتمال افت کیفیت امواج ارسالی در اتصال بلوتوثی ممکنه خود امواج بلوتوث هم در کیفیت ردیابی اثر منفی داشته باشن! لذا اگر از یک امپلی ساده با کیفیت و با روش اتصال سیمی استفاده کنین نتیجه مطمئن تر هست.
4- در رنج زیر 50 هرتز فرکانسهای شناخته شده زیادی برای ردیابی طلا نداریم. ضمن اینکه این فرکانسها برای نقطه زنی مناسب تر هستن وگرنه شعاعزنی زیادی ندارن. بهتره چند فرکانس مختلف رو جهت بررسی دقیق تر امتحان کنین. فرکانسهای مختلفی برای ردیابی اهداف در انجمن بیان شده که در این بین میشه به 612 هرتز برای ردیابی طلا اشاره کرد.
5- ردیاب اصولا خطاهای زیادی داره و این موضوع عجیبی نیست! لذا بهترین راه همینه که هر نقطه ای که ردیاب به اون واکنش داشت توسط فلزیاب هم بررسی کنین و اگر فلزیاب واکنش داشت روی اون نقطه حساب کنین وگرنه بهتره بیخیالش بشین.
6- علت اون صدا میتونه اثر قیچی و برخورد آنتنها به هم باشه که داخل امپلی فیدبک ایجاد میکنه و صدایی در بلندگو میشنوین. بنده فکر نمیکنم علت دیگری داشته باشه!

دوشنبه 23 اسفند1395 - 4:33pm
کاربر فعال
کاربر فعال

باسپاس از مهندس گرامی بابت خوش امد گویی و جوابگویی
1-مهندس جان در خصوص فرکانس چون دسترسی به اسکوپ ندارم نمی دونم که ایا شکل موج چه تغییراتی میکنه و صد در صد گفته شما صحیح است اما در مورد فرکانس با فرکانس متر دیجیتال اندازه گیری که میکنم دقیق و درست هست
2- در خصوص مقاومت چون من هم فرکانس روی انتن و هم قبل از مقاومت رو تست کردم هر دو یکی بود اما چشم این مورد رو عوض میکنم چیزی که زیاد دم دست دارم مقاومت هست :x
3- در مورد امپلی فایر قصد داشتم که یک مدار امپلی فایر سیمی با tda2030 برای اتصال به انتن ها درست کنم ویه مدار هم برای گوشی دوم و به اصطلاح حذف کننده که در مورد حذف کننده اینجوری که از مطالب انجمن متوجه شدم باید دارای ولتاژ بالایی باشه که در این مورد من قصد استفاده از مدار دارلیتگتون و tip41,42 و بعد از اون یه چوک قرمز صوتی رو دارم که نمیدونم ایا جوابگو هست یا مورد بهتری رو پیشنهاد می فرمایید.
4- اما یه بحث خیلی مهم من تو این مدت چندین مدل پخش فرکانس رو با نرم افزار function generator تست کردم یکی اینکه هر دو کانال راست و چپ رو با هم فعال کنم و از یکی فرکانس مثلا 5500 هرتز با شکل موج سینوسی و از یکی دیگه با شکل موج مربعی پخش میشه یا استفاده از محدوده فرکانس بین 5500 تا 5600و محدوده فرکانسی های دیگه یا استفاده از گزینه مدولاسیون am که هم با فرکانس 20 هرتز هم با فرکانس های دیگه مدوله کردم و یک مورد دیگه پخش همزمان یک فرکانس با وایت نویز که در کل نتیجه همه تست ها این شد که پخش دو سیگنال یکی سینوسی یکی مربعی از دو کانال و یکی اضافه کردم وایت نویز نسبت به بقیه جواب بهتری دادن
5-و بحث اخر در خصوص اینکه فرمودید که صدایی که از بلندگو میاد در اثر اتصال میله ها هست نه اتفاقا این صدا حتی گاهی که فعال میشه یک انتن به سمت روبرو و انتن دیگه به سمت زمین بود یعنی امکان اتصال نداشتن و تنها موردی که می تونم بگم اینه که من این صدا رو به صورت ممتد در حد یکی دو دقیقه دارم ولی انگار این صدا روی جهت خیلی خاصی هست چون وقتی انتن رو جابجا میکنم از بین میره و روی یک جهت خیلی ریز در حد یه سر سوزن فعال میشه و حقیقتا چند وقته که ذهنم رو درگیر کرده که شاید این فرکانس خاصی باشه و بشه ازش بهره ای برد
پیروز مثل شیر پایدار مثل کوه باشید :)

سه شنبه 23 اسفند1395 - 12:42am
آواتار کاربر

قابل توجه دوستانی که دنبال یه راه صحیح هستن فقط ردیاب دو نفره :) هیچوقت هم شرکتیشو نگیرین . سیگنال ژنراتور دستی یا همین ردیاب fpl و انتناش شرکتی . از ما گفتن میخواین باور کنین یا نکنین یه راهکار دوستانه تمام . :x

یکشنبه 6 فروردین1396 - 10:39pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 1562 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 139 , 140 , 141 , 142 , 143 , 144 , 145 ... 157  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 21 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure