انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 30 فروردین1403 - 10:50pm

پاسخ به موضوع  [ 5 پست ] 
 MFD با آی سی آمپلی 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دوستان و اساتید محترم این مدار ببینین و نظر بدین
آیا ارزش کار داره یا بریم سراغ نرم افزار موبایل...

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

بیهوده نشین
وقت طلاست

یکشنبه 9 خرداد1395 - 2:32pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

این آی سی آمپلی فایر الان تو roboeq دونه 6500.7000هست.
دکستان لطفا نظارت خودشون بگن.
کسی باهاش کار کرده...

بیهوده نشین
وقت طلاست

یکشنبه 9 خرداد1395 - 2:35pm
مدیر کل
مدیر کل

خیلی ممنون از شما دوست عزیز.
فکر میکنم این مدار قبلا هم در انجمن گذاشته شده بود! بهرحال فرقی نمیکنه و مشابه چنین مداراتی بسیار هستن و عملکردشون هم خیلی ساده و بیشتر بر اساس دیتاشیت آیسی های فانکشن ژنراتور نظیر ICL8038 یا XR2206 هست.
اما در خصوص مقایسه با نرم افزار فانکشن ژنراتور روی موبایل ؛ باید عرض کنم نه این مدار و نه هیچ یک از مدارات مشابه این مطلقا حرفی برای گفتن ندارن! در واقع اگر کسی ردیاب آنتنی-فرکانسی رو قبول داشته باشه ؛ پس باید ابتدا به ساکن به مساله دقت و پایداری فرکانس تولید شده بعنوان یک شرط اساسی و اولیه هم اعتقاد داشته باشه. وگرنه کار با دستگاه فرکانس سازی که از یک سو فرکانسش تحت تاثیر تغییرات دما مرتبا عوض میشه و از سوی دیگه اصلا عدد دقیق فرکانس تولیدی مشخص نیست ؛ ناقض شرط اولیه کار با این نوع سیستم هست. بعنوان مثال در مداری که ملاحظه میکنین تغییر فرکانس به کمک سوئیچ روی خازنهای مختلف انجام شده! برای ساخت فرکانس دقیق این بدترین روش هست چرا که هم خازنهای دقیق در دسترس نیست و هم از سوی دیگه خود خازنها خطای زیادی دارن. خود آیسی 8038 هم دارای خطای حرارتی قابل ملاحظه ای هست که در دیتاشیتش هم ذکر شده. لذا مداری مبتنی بر ایسی 2206 که دقیق تر و کم خطا تر هست و طبق اون میشه تغییر فرکانس رو با ولوم انجام داد بمراتب بهتر هست. با این حال خطای حرارتی خازن و مقاومت و ولوم و حتی خود آیسی در حدی قابل ملاحظه و غیر قابل صرفنظر برای کار ردیابی کماکان وجود داره و به همین جهت برای کار ردیابی دقیق اصلا مناسب نیست. ردیاب موبایلی از حیث دقت فرکانس بین 10 تا 100 برابر دقیق تر از هر مدار مشابه این هست که بتونین بسازین! دقت شکل موجش هم حداقل روی موج سینوسی بسیار مطلوب و از اکثر این مدارات بهتر هست. لذا توصیه میکنم کسی که میخواد در این زمینه خودش چیزی بسازه حتما سراغ ردیاب موبایلی بره که جز یک آمپلی ساده برای تقویت خروجی امواج به چیز دیگری نیاز نداره. اخیرا هم شنیدم بعضیها مدار رو به ردیاب موبایلی ترجیح میدن بدون اینکه هیچ دلیل فنی و حتی تجربی مشخص بیارن! در پاسخ به این صحبتها باید عرض کنم یا اصلا نمیدونن داستان ردیاب آنتنی-فرکانسی چی هست و از مسائل فنی دخیل درش اطلاع ندارن و یا اینکه بلحاظ منافع احتمالی فروشندگی تمایل دارن حتما مداری رو بطور کامل بسازن تا برای فروش مناسب باشه!!!

یکشنبه 9 خرداد1395 - 3:41pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:
خیلی ممنون از شما دوست عزیز.
فکر میکنم این مدار قبلا هم در انجمن گذاشته شده بود! بهرحال فرقی نمیکنه و مشابه چنین مداراتی بسیار هستن و عملکردشون هم خیلی ساده و بیشتر بر اساس دیتاشیت آیسی های فانکشن ژنراتور نظیر ICL8038 یا XR2206 هست.
اما در خصوص مقایسه با نرم افزار فانکشن ژنراتور روی موبایل ؛ باید عرض کنم نه این مدار و نه هیچ یک از مدارات مشابه این مطلقا حرفی برای گفتن ندارن! در واقع اگر کسی ردیاب آنتنی-فرکانسی رو قبول داشته باشه ؛ پس باید ابتدا به ساکن به مساله دقت و پایداری فرکانس تولید شده بعنوان یک شرط اساسی و اولیه هم اعتقاد داشته باشه. وگرنه کار با دستگاه فرکانس سازی که از یک سو فرکانسش تحت تاثیر تغییرات دما مرتبا عوض میشه و از سوی دیگه اصلا عدد دقیق فرکانس تولیدی مشخص نیست ؛ ناقض شرط اولیه کار با این نوع سیستم هست. بعنوان مثال در مداری که ملاحظه میکنین تغییر فرکانس به کمک سوئیچ روی خازنهای مختلف انجام شده! برای ساخت فرکانس دقیق این بدترین روش هست چرا که هم خازنهای دقیق در دسترس نیست و هم از سوی دیگه خود خازنها خطای زیادی دارن. خود آیسی 8038 هم دارای خطای حرارتی قابل ملاحظه ای هست که در دیتاشیتش هم ذکر شده. لذا مداری مبتنی بر ایسی 2206 که دقیق تر و کم خطا تر هست و طبق اون میشه تغییر فرکانس رو با ولوم انجام داد بمراتب بهتر هست. با این حال خطای حرارتی خازن و مقاومت و ولوم و حتی خود آیسی در حدی قابل ملاحظه و غیر قابل صرفنظر برای کار ردیابی کماکان وجود داره و به همین جهت برای کار ردیابی دقیق اصلا مناسب نیست. ردیاب موبایلی از حیث دقت فرکانس بین 10 تا 100 برابر دقیق تر از هر مدار مشابه این هست که بتونین بسازین! دقت شکل موجش هم حداقل روی موج سینوسی بسیار مطلوب و از اکثر این مدارات بهتر هست. لذا توصیه میکنم کسی که میخواد در این زمینه خودش چیزی بسازه حتما سراغ ردیاب موبایلی بره که جز یک آمپلی ساده برای تقویت خروجی امواج به چیز دیگری نیاز نداره. اخیرا هم شنیدم بعضیها مدار رو به ردیاب موبایلی ترجیح میدن بدون اینکه هیچ دلیل فنی و حتی تجربی مشخص بیارن! در پاسخ به این صحبتها باید عرض کنم یا اصلا نمیدونن داستان ردیاب آنتنی-فرکانسی چی هست و از مسائل فنی دخیل درش اطلاع ندارن و یا اینکه بلحاظ منافع احتمالی فروشندگی تمایل دارن حتما مداری رو بطور کامل بسازن تا برای فروش مناسب باشه!!!

سلام دوست عزیزم
بله فرمایشات شما درسته.استادانه نقل میکنین..ممنون از شما دوست گرامی و استاد ارجمند...
مهندس جان.من خروجیفانکشن موبایل ب اسکپ زدم طول موج سینوسی کوتاه تری نسبت ب طول موج سینوسی مدار فانکشن داشت....اینا ربطی ب هم نداره؟؟
ممنون از وقتی ک گذاشتین

بیهوده نشین
وقت طلاست

دوشنبه 10 خرداد1395 - 5:38pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
طول موج طبیعتا رابطه معکوس با فرکانس داره که از طریق یک محاسبه ساده بدست میاد. مثلا فرکانس 100 هرتز دارای طول موج 1 تقسیم بر 100 یعنی 0.01 ثانیه هست. بحث دقت فرکانس به همین شکل شامل دقت طول موج هم میشه. پس اگر دو فرکانس یکسان از دو منبع متفاوت رو با اسکوپ اندازه گیری کنین ؛ دقیقا دارای طول موج یکسانی هم هستن. غیر این باشه خودتون جایی اشتباه کردین. در عین حال بررسی دقیق طول موج سینوسی کار مشکلی هست و صرفا با نگاه چشمی نمیشه از روی صفحه اسکوپ چیزی تشخیص داد!

دوشنبه 10 خرداد1395 - 7:41pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 5 پست ] 

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 20 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure