انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 30 فروردین1403 - 7:33am

پاسخ به موضوع  [ 110 پست ]  برو به صفحه 1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 11  بعدی
 LRL آنتنی 
نویسنده پیغام

سلام
دوستان و اساتیددر مورد مدار زیر نظر بدهند و بفرمایید این مدار در کار تجربی قویتر است یا آن که در سایت مهدی خودش گذاشته بود؟

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

جمعه 6 اردیبهشت1392 - 4:13pm
مدیر کل
مدیر کل

دوست عزیز بنده هم اون ردیاب رو ساختم و مشابه اینو هم ساختم! خب همشون کار میکنن. البته اینو هم بگم ما اینجا در مورد مداراتی که مربوط به اشخاص دیگه هستن و حق انتشارشون عرفا و شرعا مال دیگرانه قرار نیست بحث کنیم! بهرحال اون ردیاب هم بد نیست با اینکه خطا زیاد داره و پر دنگ و فنگ هست. این مدار هم میتونه خیلی خوب و حتی بهتر هم باشه بشرطی که درست پیاده بشه.
خوبی مدارات دیجیتال دقت فرکانس هست که بشرط درست بودن فرکانس تا حدودی خیال آدم راحت تره. این نوع مدارات که شما گذاشتین امکان تغییر فرکانس رو دارن ولی وقتی خوبه که بتونین فرکانس رو بخوبی تنظیم کنین!
بنظر من بجای ایسی 8038 بهتره از 2206 استفاده بشه که تا حدودی سیگنال ژنراتور بهتری هست و فرکانسش رو هم میشه با ولوم تنظیم کرد.
دوستان دقت کنن حتی با ایسی 555 هم میشه یک نوسانساز خوب ساخت و فرکانسها رو درست کرد! اما شرط اصلی جوابگیری از اینجور نوسانسازهای آنالوگ اینه که حتما و حتما مقاومتها و بخصوص خازنهای اطرافش از نوع کم خطا و دقیق و مرغوب انتخاب بشه وگرنه جواب خوبی نمیده.
خود این مدار رو فکر کنم دوستی در انجمن ساخته بود و میگفت 100 متر برد داشته. بهرحال با تقویت و این چیزها میشه بردش رو بیشتر هم کرد. مثلا بجای ایسی امپلیفایر 386 از تقویت کننده قویتری استفاده بشه.

جمعه 6 اردیبهشت1392 - 4:59pm

سلام.
خب باید روی چه فرکانسی تنظیم بشه تا بهترین جوابو بده؟؟؟
من اسیلوسکوپ دارم ولی نمیدونم مدارو باید روی چه فرکانسی تنظیمش کنم.
میدونم که فرکانس طلا 5 کیلوهرتز هست ولی عددی دقیقشو میخوام.
ممنونم از جوابتون

پنج شنبه 12 اردیبهشت1392 - 10:58am
مدیر کل
مدیر کل

دوست عزیز ضمن خوشامدگویی خدمت شما بابت ورود به این انجمن ؛ در مورد فرکانس طلا عرض کنم بله 5 کیلوهرتز هم جواب میده ولی طبق تجربه ای که اساتیدی مثل آریای عزیز دارن و بنده هم تست کردم فرکانس 5500 هرتز برای طلا مطمئن تر هست و خطای کمتری داره.

پنج شنبه 12 اردیبهشت1392 - 2:59pm

مرسی.
لطف کردید.
ببخشید این موج برگشتی چیه که انتن اونو دریافت میکنه وو باعث حرکت میله ها میشه؟؟؟

پنج شنبه 12 اردیبهشت1392 - 4:58pm
مدیر کل
مدیر کل

quark عزیز جواب سوال شما اگر بطور دقیق بخواین چیزیه که هنوز علم براش جواب کامل و دقیقی نداره! البته تحلیل های مختلفی هست که اصولا ردیاب چطور و چرا کار میکنه. اما از نظر علمی نمیشه واقعا گفت.
بهرحال اگر بخوایم در مورد این قضیه چیزی بگیم که حالت کلی داشته باشه و قطعی باشه ؛ این هست که هر فلزی به چند فرکانس بخصوص واکنش نشون میده! این واکنش با توجه به وجود اون فرکانس در میله ها سبب تولید نیروی بسیار کوچکی میشه که میتونه آنتن رو حرکت بده. طبیعتا وقتی راستای میله ها و نیرو یکی باشه خب نیرویی وارد نمیشه. اما اگر زاویه وجود داشته باشه جذب یا دفع اتفاق میفته و سبب حرکت جزئی میله ها میشه.

جمعه 13 اردیبهشت1392 - 4:00am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: اصفهان
abpooltopool7 نوشته است:
سلام
دوستان و اساتیددر مورد مدار زیر نظر بدهند و بفرمایید این مدار در کار تجربی قویتر است یا آن که در سایت مهدی خودش گذاشته بود؟

سلام
این مدار تو سایت جئوتک گذاشته بودند اما انالوگه اون یکی مدار که گفتید دیجیتاله
اما هر کدوم مزیتها و معایب خاص خودشون رو دارند و نمیشه بهشون به دید کامل نگاه کرد هر چند این مدار در تمام سایتها منتشر شده و چیزی به اسم حق کپی رایت نداره
این مدار رو کسانی که ساختند ازش راضی هستند اما به برد و عمق ایده ال نرسیدند اما مدار خوب و کاملی هست شما تا خودتان نسازید نمی توانید تنها بر اساس صحبتهای و نظرات قضاوت کنید
و اگر شروع به ساخت کردید از توصیه های اقا حمید استفاده کنید ایشون واقعا استاد به تمام معنی هستند
با تشکر

زندگی قصه تلخیست که یک مرغ مهاجر دارد...

جمعه 13 اردیبهشت1392 - 7:26pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم bantama جان شما لطف داری :ymblushing: ماشالا خودت یه پا استادی :D
بله منم حرف شما رو قبول دارم. تنها نکته ای که من میتونم بگم این هست در صورت ساخت هر نوع ردیابی با مدار آنالوگ (مثلا استفاده از ایسی 555 یا 8038 یا 2206) خیلی باید دقت کنید قطعات اطرافش یعنی مقاومت و خازنها از بهترین جنس و کم خطا ترین باشن تا بشه هم فرکانس رو بدرستی تنظیم کرد و هم خود بخود هی فرکانس عوض نشه!
طبیعتا برای ست کردن فرکانس هم باید یک فرکانس متر خوب یا اسیلوسکوپ کنارتون باشه تا بتونین موج و فرکانس مورد نظر رو بخوبی تولید و تنظیم کنین.

جمعه 13 اردیبهشت1392 - 9:24pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: اصفهان
سلام اقا حمید عزیز
اختیار دارید شما استاد مسلم هستید
برای اینکه فرکانس دقدتر تنطیم بشه به نظر من استفاده از یه فرکانس متر کوچک داخل قاب ردیاب هست که به خروجی وصل بشه
همون که تو وبلاگ بهنام بود دارم می سازم برای توماس اگه موفق شدم نتیجه رو می نویسم اما نظر شما در این باره چیست؟
با تشکر

زندگی قصه تلخیست که یک مرغ مهاجر دارد...

جمعه 13 اردیبهشت1392 - 9:33pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم bantama جان.
این فکر خوبیه. ولی بستگی داره دقت فرکانس گیری در چه حدی مهم باشه؟ چون این فرکانس مترها هیچکدوم بخوبی یک اسیلوسکوپ همه چیز از جمله فرکانس دقیق رو نشون نمیدن!
ولی اگر رنج فرکانس های بالا مثل 5500 هرتز مورد نظر باشه چون چند هرتز کمتر یا بیشترش زیاد تفاوتی در ردیابی ایجاد نمیکنه طبیعتا تعبیه یه فرکانس متر دیجیتال کوچک بصورت داخلی و روی خود دستگاه میتونه فوق العاده باشه.

جمعه 13 اردیبهشت1392 - 9:45pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 110 پست ]  برو به صفحه 1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 11  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 27 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure