انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : یکشنبه 16 اردیبهشت1403 - 5:53am

پاسخ به موضوع  [ 1911 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 32 , 33 , 34 , 35 , 36 , 37 , 38 ... 192  بعدی
 ادامه ای کاش ... 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

fereidon نوشته است:
با عرض سلام
استاد رستم اگر امکان داره در مورد ردیابی اتاق خالی یا غارها و حفره ها توضیح بدید و این که آیا میشه با فرکانس 25 این کارو کرد و اگه میشه شما چه پیشنهادی دارید ؟

یا حق

با سلام
دوست من انتن بدون موج خلع و حفره میزنه فقط کافی دستگاه رو خاموش کنید و اگر یک موج 25 هرتز هم بفرستید بهتره

سه شنبه 14 مهر1394 - 4:37pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

جاوید نوشته است:
آمیتیست نوشته است:
سلام دوستان
علاوه براستاد جاوید کسی هست که ردیاب مهندس رستم رو ساخته وتست کرده باشه قبلا که من این ردیاب رو که مهدی قاسمی فایلش رو عمومی کرد ساختم در مود طلا علاقه شدید به حفره مخصوصا لانه روباه یا لانه حیوونها زیر سنگ بزرگ داشت الان چطوره؟
در اینکه از فرکانس 25 هرتز باید استفاده بشه شکی نیست ولی باید دیوتی سایکل مربوط به طلای قدیمی دفن شده زیر خاک دقیق در بیاد
استاد جاوید شما تجربه خاصی در مورد فرکانس طلای قدیمی دارین که نزدیک به 25 هرتز باشه و ولوم وزن در اون مقدار کمی رو نشون بده
به نظرم باید برنامه این ردیاب دوباره نویسی بشه :-?
واما روت عزیز شما روی چه حساب وکتابی میگین که سنس الکترونیکی ممکن نیست مگه مدار فرانکو سنس الکترونیکی با فرکانس 8 مگا هرتزی نداره

درود بر شما
طلا یه فلزی هست که تجزیه نمیشه به خاطر همین هم مگنتی تولید نمیکنه بخاطر همین هم فرکانس طلای جدید با فرکانس طلای زیر خاک فرق نباید کنه ولی یه مشکل هست که طلا در مجاورت کوزه یا فلز یا ذرات و یا خاک هایی که در مجاورت اون هستند با اونها شاید تبادل شیمیایی کند و یک هاله که مگنت هست تشکیل بده دلیلی هم که ردیاب ذرات و یا فلزات دیگه را با فرکانس طلا میگیره صرفا تشابه فرکانسی هست.مگنت ها اقسام متفاوتی دارند که اگه این مگنت ها شناخته شوند میشه نتیجه بهتری برای تشخیص جنس فلز با توجه به مگنت اونها داد

با سلام
دوستان تا منو خلع صلاح نکنید نمیشه
مطلبی خدمتتون عرض میکنم امیدوارم دیگه متوجه بشید ردیابی یعنی چه
بیورزونانس
دانش رزونانس متدی است که در آن از توانایی های امواج استفاده میشود و علم فیزیک دراینجا برای رشته های مختلف میتواند خدمات شایانی انجام دهد ،و عجیب این است که اساس آن از لحاظ فیزیک بسیار ساده می باشد.به این ترتیب که دو ارتعاش هم فرکانس وقتی بهم میرسند یکدیگر را تشدید می کنند، مانند دو موج دریا که وقتی در یک جهت بهم برخورد میکنند بزرگتر میشوند.استفاده از امواج ،دانشی است که امروزه توجه دانشمندان زیادی رابه خود جلب کرده است امواج می توانند دارای خاصیتهای مختلفی باشند اما دو مورد خیلی مهم این خواص خیلی کاربرد دارد ، به این ترتیب که ایجاد تشدید(یا رزونانس) هم میتواند باعث تخریب شود و هم میتواند کمک به تشخیص حضور و یا عدم حضور موردی مهم باشد
اولین نکته ای که باید همه ما آنرا بدانیم این است که بر اساس یک قانون کلی واثبات شده که کاشف آن فیزیک دان فرانسوی به نام دوبروی بوده است تمام مولکولهای اجسام و تمام سلولهای گیاهان و جانوران، دارای ارتعاش هستند.و نام این ارتعاش را “ارتعاشات طبیعی ” نامیده اند ومشخص شده که جنس این ارتعاشات از جنس بیوالکترومغناطیس است،یعنی میتواند تحت تاثیر جریانات الکتریکی و مغناطیسی قرار گیرد.
دومین نکته ای را که باید بدانیم این است که این ارتعاشات طبیعی ، از لحاظ علوم فیزیکی و ریاضی قابل ثبت شدن هستند یعنی میتوان طول موج و فرکانس آنها را بدست آورد ، البته نا گفته نماند که این امواج بسیاربسیار ظریف وضعیف هستندو محاسبه و تشخیص آنها کاری بس دشواراست اما خوشبختانه در طول صد ساله گذشته دانشمندان بزرگی در این زمینه از آمریکا و آلمان و روسیه توانسته اند روشهایی رابرای ثبت این امواج طراحی کنند. پس از بدست امدن طول موجها ، در دهه اخیر باا ستفاده از کامپیوترهای جدید و کریستالهای حافظه دار، دانشمندان قادر شدند که کتابخانه الکترونیکی بزرگی را از این امواج فراهم آورندکه شامل تمام عضو های بدن و تمام میکروبها و هورمونهاو حتی تراوشات مغزی به صورت احساسات و استرسها ، و غیره میشود.متاسفانه برای زیر خاکی کاری نکردند اگه خدا قبول کنه منهم بانک اینارو تهیه میکنم
سومین نکته ای که باید در این دانش بدانیم ، در واقع درک معنای رزونانس است، که در عین سادگی ،نقش اصلی را در کاربردی کردن دانش بیورزونانس دارا می باشد.در فیزیک قانونی وجود دارد به نام رزونانس ،یا تشدید، بدین معنا که دو ارتعاش هم فرکانس پس از برخورد با هم از لحاظ شدت ،بزرگتر میشوند.ولی نکته ای که این قانون دارد این است ،که اگرما فقط خود موج را ،به جسمی بفرستیم و اگرارتعاش طبیعی آن جسم ،هم فرکانس با موج ارسالی باشد ، اتفاق تشدید یا رزونانس باعث لرزش فیزیکی آن جسم میشود.این قضیه در داستان مشهور تخریب پل بواسطه رژه سربازان ،در کتابهای فیزیک قید شده است.وبه همین علت است که در علم مهندسی سازه ها، یکی از مهمترین محاسبات ، محاسبه فرکانس رزونانس سازه ها و ساختمان ها می باشد ،چرا که حتی باد می تواند با ارتعاش طبیعی پل و یا ساختمان ، رزونانسی ایجاد نماید که باعث تخریب گردد! تا این جا که برایتان نباید جای سوالی وجود داشته باشد؟! حالا کمی فکر کنید و نظرتون رو بدید
من اگر فقط بتون ذهنیت غلط ردیابی به این روش رو از سر دوستان در بیارم هنر کردم بعضی میان اینجا و درسته درسته میگن و تو تایپیک دیگه بازم حرف خودشون رو میزنن
موفق باشید
منبع سایت medvrt

سه شنبه 14 مهر1394 - 5:07pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام
ممنون مهندس مطلب جالبی بود چنتا سوال دارم ممنون میشم به همشون جواب بدید
1. با چه وسیله یا روشی فرکانس ارتعاشی مواد محاسبه میشه و شما چطور میخوایید فرکانس و طول موج مواد مورد نظر رو بدست بیارید؟
2. چنتا از مواد با فرکانسشون که فرمودین ثبت شده رو مثال میزنید؟
3. ایا حجم ماده رو مقدار فرکانس ارتعاشی اون ماده تاثیر داره؟؟
4. چطور میشه موجی(به فرض دونستن فرکانس اون ماده) به زیر خاک فرستاد تا باعث ارتعاش بیشتر یا تشدید اون جسم بشه؟ ایا وسیله ای مثل حذف کننده با دوتا پراپ(انتن) کوتاه میتونه چنین کاری کنه؟
و چند سوال در مورد ارتباط این موضوع با طرح شما که در ادامه میپرسم
ممنون

تقدیر تقویم افراد عادی و تغییر تدبیر اشخاص عالیست

سه شنبه 14 مهر1394 - 8:15pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

reza.1286 نوشته است:
سلام
ممنون مهندس مطلب جالبی بود چنتا سوال دارم ممنون میشم به همشون جواب بدید
1. با چه وسیله یا روشی فرکانس ارتعاشی مواد محاسبه میشه و شما چطور میخوایید فرکانس و طول موج مواد مورد نظر رو بدست بیارید؟
2. چنتا از مواد با فرکانسشون که فرمودین ثبت شده رو مثال میزنید؟
3. ایا حجم ماده رو مقدار فرکانس ارتعاشی اون ماده تاثیر داره؟؟
4. چطور میشه موجی(به فرض دونستن فرکانس اون ماده) به زیر خاک فرستاد تا باعث ارتعاش بیشتر یا تشدید اون جسم بشه؟ ایا وسیله ای مثل حذف کننده با دوتا پراپ(انتن) کوتاه میتونه چنین کاری کنه؟
و چند سوال در مورد ارتباط این موضوع با طرح شما که در ادامه میپرسم
ممنون

با سلام
دوست من با این سوالها باید دوباره از اول توضیح بدم اگر تایپیکهارو خونده باشید توضیح دادم
ولی جوابتون به طور مختصر
1-برخورد 2 موج باهم باعث تشدید و نیروی اولیه حرکت انتنهاست
2-اندازه گیریها تا حال به صورت علمی بوده و تلرانس خطای ان باید مقایسه شود ولی در زمینه پزشکی اندازه گیریهای خوبی انجام شده
3-حجم ماده در مقدار شدت میدان تاثیر گذار است و فرکانس ثابت است و طول عمر در اندازه فرکانس تاثیر دارد
4-دوست من شما موجی به داخل زمین نمی فرستید بلکه موج ارسالیتون رو با موج ارسالی هدف روبه رو میکنید
البته میتوان با میدانهای بزرگتر باعث ارتعاش هدفی شد ولی نه به صورت اینکه 2 تا انتن به زمین وصل کنید بلکه با کویل و پراد باید انجام بشه کویل برای میدانهای طولی و پراد برای میدانهای عرضی

سه شنبه 14 مهر1394 - 10:42pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

رزونانس الکترو مغناطیسی یعنی استفاده از تغییرات فاز برای رسیدن به توان های بالا با محدودیتهای قطعات الکترونیکی ووات پایین
دوست دارم زیاد علمی صحبت کنم ولی احساس میکنم که آنچه که میخوام بفرستم توسط سیستمهای خارجی یا داخلی رسد میشه و نمیتونم بعضی مباحث رو بفرستم چون اینترنتم کلنگی میشه و browser هم قاطی میکنه موقع صحبت با دوستام هم صدای گوشیم اکو میشه :ymsick:

دوستان مدار رستم اساسش درسته چون برپایه تشدید مغناطیسی کار میکنه البته تغییراتی که رستم عزیز داده ناقص هست باید از کوپلاژ خازنی 2200 میکرو فاراد بین آمپلی و ترانس چوک استفاده بشه تا موضوع رزونانس مغناطیسی و ارتباط بین شارژ و دشارژ خازن و هسته با پهنای پاس تولیدی برای هرفلز توسط میکرو کنترلر و ارتباط اینها با تشدید میدان فلز مورد نظر رعایت بشه
اگه از ولوم تریبل استفاده میکنین و جواب بهتری میگیرین در واقع فاز رو کنترل میکنین و بواسطه کنرل شکل موج فاز کنترل میشه و بواسطه فاز هارمونیکهای موج اصلی و اگه این هار مونیکها با پنامنون penamenon یا همون اثرات طبیعی به قول فرانکو هم راستا وهماهنگ باشه شما درست فلز زیر خاک رو سنس خواهید داشت نه ذرات ورزشه درخت وسفال رو
من کمی در مورد شکل موجهای ترکیبی تحقیق کردم وتا حدودی روی ردیابم پیاده کردم ولی ثبات فرکانسی رو نادیده گرفتم که به قول مهندس حمید باید روش کار میکردم
ببینید دوستان برای رسیدن به توانهای بالا دو راه هست یکی روش آنالوگ قدیمی مثلا آمپلی فایر های توان بالای لامپی دهه 1970 توان بالا و دیگری کنترل فاز با قطعات موجود دربازار و در حد قدرت پایین
متاسفانه من هرچی خواستم موضوع رو به مهندس حمید بفهمونم نشد ولی میخوام در اینجا پروژه دیگه ای پیاده کنم البته با کمک دوستان

چون از دوستان یاد گرفته ام وظیفه خودم میدونم که یاد بدم هرچند اندک باشد

چهارشنبه 14 مهر1394 - 12:10am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

آمیتیست نوشته است:
رزونانس الکترو مغناطیسی یعنی استفاده از تغییرات فاز برای رسیدن به توان های بالا با محدودیتهای قطعات الکترونیکی ووات پایین
دوست دارم زیاد علمی صحبت کنم ولی احساس میکنم که آنچه که میخوام بفرستم توسط سیستمهای خارجی یا داخلی رسد میشه و نمیتونم بعضی مباحث رو بفرستم چون اینترنتم کلنگی میشه و browser هم قاطی میکنه موقع صحبت با دوستام هم صدای گوشیم اکو میشه :ymsick:

دوستان مدار رستم اساسش درسته چون برپایه تشدید مغناطیسی کار میکنه البته تغییراتی که رستم عزیز داده ناقص هست باید از کوپلاژ خازنی 2200 میکرو فاراد بین آمپلی و ترانس چوک استفاده بشه تا موضوع رزونانس مغناطیسی و ارتباط بین شارژ و دشارژ خازن و هسته با پهنای پاس تولیدی برای هرفلز توسط میکرو کنترلر و ارتباط اینها با تشدید میدان فلز مورد نظر رعایت بشه
اگه از ولوم تریبل استفاده میکنین و جواب بهتری میگیرین در واقع فاز رو کنترل میکنین و بواسطه کنرل شکل موج فاز کنترل میشه و بواسطه فاز هارمونیکهای موج اصلی و اگه این هار مونیکها با پنامنون penamenon یا همون اثرات طبیعی به قول فرانکو هم راستا وهماهنگ باشه شما درست فلز زیر خاک رو سنس خواهید داشت نه ذرات ورزشه درخت وسفال رو
من کمی در مورد شکل موجهای ترکیبی تحقیق کردم وتا حدودی روی ردیابم پیاده کردم ولی ثبات فرکانسی رو نادیده گرفتم که به قول مهندس حمید باید روش کار میکردم
ببینید دوستان برای رسیدن به توانهای بالا دو راه هست یکی روش آنالوگ قدیمی مثلا آمپلی فایر های توان بالای لامپی دهه 1970 توان بالا و دیگری کنترل فاز با قطعات موجود دربازار و در حد قدرت پایین
متاسفانه من هرچی خواستم موضوع رو به مهندس حمید بفهمونم نشد ولی میخوام در اینجا پروژه دیگه ای پیاده کنم البته با کمک دوستان

با سلام
دوست من ممنون از نظرتون ولی خواهش میکنم قبل از اضهار نظر همه موارد را بسنجید و پاسخ دهید
علت استفاده نکردن از خازن را با توجه به مطالب زیر اعلام میکنم و خواهشا دوستان مطالعه کنند
خازنهای اصلاح ضریب توان نسبت به هارمونیک ها حساس اند و بیشتر عیوب خازنهای قدرت ، عیوبی با طبیعت زیر را نشان می دهند : هارمونیک ها – هارمونیک های پنجم ، هفتم ، یازدهم ، سیزدهم و ...
تشدید
اضافه ولتاژ
امواج کلید زنی
جریان هجومی
ولتاژ آنی بازگیری جرقه
تخلیه / بازبست ولتاژ
بسته به طراحی ساختاری اساسی ، حدود پایداری در مقابل اضافه ولتاژ ، اضافه جریان و هارمونیکها برای دور کردن خازن از خرابی بسیار مهم است.
اساسا خازن ها امواج کلید زنی تولید می کنند که عموما به عنوان جریان هجومی و اضافه ولتاژ آنی دسته بندی می شوند.
جریان هجومی پدیده ای است که هنگام به مدار وصل کردن خازن ها رخ می دهد. امپدانس ارائه شده توسط خازن طبیعتا بسیار کم و مقاومتی است. این امر منجر به جریان هجومی به بزرگی 50 تا 100 برابر جریان اسمی می شود که از خازن عبور می کند ، اما چرا از خازن؟ زیرا امپدانس ترانسفورماتور در زمان روشن کردن خازن ها فقط در مقابل شار جریان مقاومت می کند. این امر هنگامی پیچیده تر می گردد که در ترکیب موازی بانک خازنی ممکن است جریان هجومی کلید زنی به سطحی بالاتر از 200 تا 300 برابر جریان اسمی برسد. این جریان هجومی نتیجه تخلیه خازن های از پیش شارژ شده موازی با آن می باشد.
نوعا جریان هجومی علاوه بر تخریب در شکل موج جریان سبب تخریب در شکل موج ولتاژ می شود. در هنگام خاموش کردن (از مدار خارج کردن) خازن ها ، بسته به شارژ ذخیره شده در آن ، اضافه ولتاژ ناگهانی بالاتری در زمان خاموش کردن خازن ها بوجود خواهد آمد که ممکن است موجب پدید آمدن جرقه در پایه ها شود. هنگامی که خازن خاموش می شود شار الکتریکی در خود نگه می دارد و بوسیله مقاومتهای تخلیه ، تخلیه (Discharge) می شود. مدت زمان تخلیه عموما بین 30 تا 60 ثانیه می باشد. تا زمانی که تخلیه بشکل موثری صورت نگرفته نمی توان خازنها را به مدار باز گرداند. هرگونه بازبست خازن قبل از تخلیه کامل دوباره موجب افزایش جریان هجومی می شود.
دوست من موفق باشی

چهارشنبه 15 مهر1394 - 6:48am
کاربر فعال
کاربر فعال

rostam نوشته است:
fereidon نوشته است:
با عرض سلام
استاد رستم اگر امکان داره در مورد ردیابی اتاق خالی یا غارها و حفره ها توضیح بدید و این که آیا میشه با فرکانس 25 این کارو کرد و اگه میشه شما چه پیشنهادی دارید ؟

یا حق

با سلام
دوست من انتن بدون موج خلع و حفره میزنه فقط کافی دستگاه رو خاموش کنید و اگر یک موج 25 هرتز هم بفرستید بهتره

استاد سلام . طبق تمرینی که گفتید اینجوری باید قطب شمال رو بگیره درسته؟

چهارشنبه 15 مهر1394 - 12:44pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام یه سوال برای من پیش اومده :
موجهای هم فرکانس هنگامی که بهم میرسن و اختلاف فازشون به اندازه نصف پریود (یک پی) باشه باعث تخریب هم میشن (اگر اشتباه نکنم اساس تولید موج سفید اینه) . حالا چطور موجی توسط ژنراتورای ردیاب تولید میشه اختلاف فاز رو میفهمه و صفر میکنه تا باعث رزونانس بشه؟؟؟

چهارشنبه 15 مهر1394 - 12:49pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

kia0000 نوشته است:
سلام یه سوال برای من پیش اومده :
موجهای هم فرکانس هنگامی که بهم میرسن و اختلاف فازشون به اندازه نصف پریود (یک پی) باشه باعث تخریب هم میشن (اگر اشتباه نکنم اساس تولید موج سفید اینه) . حالا چطور موجی توسط ژنراتورای ردیاب تولید میشه اختلاف فاز رو میفهمه و صفر میکنه تا باعث رزونانس بشه؟؟؟

با سلام
دوست من اینرو در نظر داشته باشید که امواج مختلفی وجود دارد با مثالی ساده بیان میکنم
شما فرض کنید 2 زمین به شکل مربع و به طول و عرض 100متر با فاصله 1000 متر از هم دارید یکی دارای جنس و یکی بدون جنس است
و این دو زمین شبیه هم هستند از نظر لایه و ساختار
حالا شما در زمین بدون هدف امواجی حاصل از متریال و لایه ها و حفره های زمین دارید که این امواج حد الامکان به حالت پایدار میرسد که این پایداری شاید ملیونها سال به طول بیانجامدکه فرکانس هسته زمین بزرگترین میدان و عامل اصلی ارتعاش بقیه موارد است که در این حالت انتنهای شما باید با این میدانها هم سو شود که 2 مجهول فرکانس زمین و فرکانسهای طبیعی رو باید داشته باشید که طبق قانون کلی میدان مادر کمی بزرگتر از میدان طبیعی میباشد که در انتها هر دو باهم برابر میشود و به سمت قطبین حرکت میکند (حالت بالانس)
وحال شما وارد زمین دوم میشوید که جدا از موارد بالا میدان هدف را هم دارید که در این حالت به خاطر بحث تشدید شما موجی بزرگتر از مجموع هر دو میدان دارید که اگر موجی شبیه به اون رو ارسال کنید موجی بسیار بزرگتر از میدانهای حاصله خواهید داشت که باعث حرکت انتنها و عمود شدن به ان میدان میشود که با بیان راحتر انتن فکر میکنه اون نقطه قطبین است
امیدوارم متوجه شده باشید

چهارشنبه 15 مهر1394 - 3:29pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

مهندس رستم عزیزلطفا تمام استدلالهای علمی تون رو با جزئیات کامل توضیح دهید
و همچنین اگه اسکوپ دارین از شکل موج خروجی بعد از ترانس هم عکس بزارین
و همچنین علت استفاده از ترانس رو توضیح بدین یقینا نمیتونه که برای افزایش ولتاژ متناوب باشه بلکه برای ایجاد هارمونیکهای 5000 هرتز از فرکانس پایه 25 هرتز در مود طلا هست

چون از دوستان یاد گرفته ام وظیفه خودم میدونم که یاد بدم هرچند اندک باشد

چهارشنبه 15 مهر1394 - 3:59pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 1911 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 32 , 33 , 34 , 35 , 36 , 37 , 38 ... 192  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 69 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure