انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 14 اردیبهشت1403 - 11:18pm

پاسخ به موضوع  [ 1911 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 164 , 165 , 166 , 167 , 168 , 169 , 170 ... 192  بعدی
 ادامه ای کاش ... 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:
در خصوص تست آنتن و آهنربا بنده چند نکته بنظرم میرسه که عرض میکنم و امیدوارم دوستان مد نظر داشته باشن تا احیانا در همین قدم اول نتیجه اشتباهی بدست نیاد. چون بقول معروف خشت اول گر نهد معمار کج ؛ تا ثریا میرود دیوار کج!
اول اینکه تصویری که در صفحات قبلی قرار داده شده بنظر من اشکال داره. اگر ما نقطه ثقل و در واقع تکیه گاه آنتن رو در مرکز میله آنتنی در نظر بگیریم و دو آهنربا در دو طرف قطبیت S داشته باشن ؛ قاعدتا نباید چرخشی وجود داشته باشه! چون هر دو قطب S بلحاظ تمایل به قطب شمال مغناطیسی کره زمین اندکی نیرو وارد میکنن و در مجموع این نیروها با گشتاور مخالف همدیگر رو خنثی میکنن و حرکتی حاصل از میدان مغناطیسی زمین صورت نمیگیره. مگر اینکه تکیه گاه در وسط نباشه. در غیر این صورت باید جهت یک آهنربا برعکس باشه تا یک طرف S و طرف دیگه N بشه و در این شرایط طبیعی هست که هر کدوم به قطب مغناطیسی زمین بصورت غیر همنام متمایل میشن تا در نهایت میله آنتنی در راستای شمال و جنوب زمین قرار بگیره. با توجه به استفاده از آهنربا این تمایل چیز عجیبی نیست چون اصول مغناطیس اینطور حکم میکنه و دقیقا مشابه یک قطب نمای معمولی هست. حالا اینکه آیا این نیروی مغناطیسی به تنهایی برای حرکت میله برنجی که نسبتا سنگین هست کفایت میکنه یا خیر ؛ من درش شک دارم و طبیعتا به قدرت آهنرباها و همینطور وزن و طول میله و میزان اصطکاک در محور وسط بستگی داره.
اما ابهام بزرگتر برای بنده این هست که آیا همونطور که جناب رستم اشاره داشتن ؛ واقعا فرکانس 25 هرتز در این بین اثری روی سرعت گردش آنتن و همراستا شدنش با میدان مغناطیسی زمین داره یا خیر؟! در این مورد دوستان باید توجه ویژه داشته باشن برای اینکه اثر ذهنیت روی نتیجه این آزمایش تاثیر نداشته باشه باید این تست دهها بار انجام بشه و هر بار فرکانس دقیق و زمان گردش آنتن یادداشت بشه و در عین حال وضعیت اولیه آنتن که شما شروع به تست میکنین همیشه یکسان باشه! وگرنه پر واضحه که اگر در زاویه ای نزدیک به راستای مغناطیس زمین تست رو آغاز کنین زمان خیلی کمتری طول میکشه. لذا پیشنهاد من شروع تست بصورت همیشگی از راستای شرق - غرب هست تا مطمئن بشین همیشه آنتن زاویه و مسافت یکسانی رو برای همراستا شدن با مغناطیس زمین طی میکنه. اگر اینجور نباشه که واضح هست هر بار زمان گردش میله متفاوت خواهد بود!
نکته مهم دیگه و باز هم در جهت حذف حداکثری اثر ذهنیت این هست که خیلی بهتره شما اصلا فرکانس تنظیم شده رو قبل از هر تست ندونین! یعنی مثلا فرکانس رو شخص دیگری تنظیم کنه و با شرایطی که عرض شد تست رو انجام بدین و در نهایت از عدد فرکانس تنظیم شده مطلع بشین و اون رو بهمراه میزان زمان بدست اومده یادداشت کنین تا در آخر جدولی تهیه بشه و به نتیجه برسین آیا واقعا فرکانس اثری داشته و اگر داشته روی چه رقمی کمترین زمان بدست اومده. کلا بنظر من این آزمایش نیاز به یک دستیار داره که تنظیم فرکانس و اندازه گیری زمان توسط اون شخص انجام بشه. اما اگر بخواین نتیجه واقعی حاصل بشه باید اصلا آنتن در دست گرفته نشه و توسط چیزی مثل گیره جایی محکم شده باشه و در این صورت نتیجه گیری خیلی دقیق تر هست. در این شرایط اگر واقعا با چندین بار تست به نتیجه مشخصی در خصوص تاثیر فرکانس دقیق برسین ؛ میشه گفت این فرکانس واقعا کاری انجام داده و اثر فیزیکی داشته. وگرنه تستهایی که تا بحال دوستان در این زمینه انجام دادن بلحاظ نحوه انجام یک آزمایش علمی از حداقلهای مورد قبول برخوردار نبوده و طبیعتا اعتبار نداره.

ممنونم حمید عزیز
نظرات حمید عزیز درست می باشد و لطفا دوستان انرا در نظر بگیرند
تمام مطالب بالا رو در پیامهام گفتم و ممنون که یاد اوری فرمودید
ولی در حالتی که انتن ثابت باشه شما فقط تست اهنربا رو میتونید بگیرید و با نظر شما کاملا موافقم که اعداد دقیقتری بدست میاد ولی یکی از هدفهای من اینه که اپراتور بتونه انتن رو دستش بگیره و بعد از چند بار تست کردن و رسیدن به اعداد متفاوت بدونه که عدم یکسان نبودن تست و یا ذهنیت چه تاثیری در کار داره و وقتی که به یک عدد ثابت در چند تست رسید اونوقت میدونه که میتونه کار واقعی انجام بده
و یک نکته فنی
حمید عزیز زمانی که انتن بدون موج به حالت تعادل حالا در هر مسیری میرسه و بعد ارسال موج اغاز میشه و به فرض دریافت موج مکانیکی در ابتدا انتن شروع به ارتعاش خفیف میکنه و برای حرکت به مسیر اصلی نیاز به نیروی کوچکی از طرف اپراتور به صورت ال گلنگی داره
البته این زمانی است که میخواهیم از انتن به عنوان گیرنده استفاده کنیم در غیر این صورت به حالت ثابت میشود تست کرد و به روشی که گفتم اون موج مکانیکی را دریافت کرد

جمعه 1 مرداد1395 - 8:16am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

نقل قول:
من آنتن اتومبیل قدیمی که هم سنگینه و هم بزرگ رو تهیه کردم طبق شکل آهن ربای نودیم بهش خیلی ضعیف میچسبه و طبق فرمایش جناب رستم آنتن خاصیت مغناطیس ضعیف داره تست آهن ربا جواب میده و به سمت شمال جتوب میره ولی تست فرکانس25هرتز هنوز جواب نداده

با سلام
حمید عزیز لطفا با دقت تست کنید از 24 هرتز تا 26 هرتز و شاید زمان تا 20 ثانیه هم طول بکشه اگر جواب نگرفتید مطمعن در انتن حرکتی خواهید داشت که مسیر این حرکت نشانگر وجود میدانی بزرگتر از 3 گاوس در اطراف شماست
مثل ترانس برق و جاتون رو عوض کنید

جمعه 1 مرداد1395 - 8:22am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام دوستان

خازن 270نانو pol پیدا نکردم به نظرتون راه حل چیه؟ممنون میشم راهنمایی نمایید

جمعه 1 مرداد1395 - 9:59pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: El.Dorado
zakari نوشته است:
سلام دوستان

میتونید 2تا خازن رو موازی کنید بعد استفاده کنید مثلا یک 220 نانو با 47نانو

یا علی گفتیم و عشق آغاز شد

جمعه 1 مرداد1395 - 11:24pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

zakari نوشته است:
سلام دوستان

با عرض سلام
می تونید از 270 mkt استفاده کنید

موفق باشید

یا حق @};- @};- @};-

شنبه 2 مرداد1395 - 4:45pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ممنون از راهنمایی دوستان

شنبه 2 مرداد1395 - 7:29pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام به دوستان گرامی
در صفحه اول تاپیک سه تا فایل هست ، کدومش باید ساخته شه ؟

از دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

یکشنبه 3 مرداد1395 - 4:18pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام دوست عزیز
مدار رستم 2.2 از همه کامل تر هست شما میتوانید اون رو درست کنید!! :ymhug:
@};-

یکشنبه 3 مرداد1395 - 5:18pm
کاربر فعال
کاربر فعال

MINLAB2 نوشته است:
سلام دوست عزیز
مدار رستم 2.2 از همه کامل تر هست شما میتوانید اون رو درست کنید!! :ymhug:
@};-

سپاسگذارم @};-

از دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

یکشنبه 3 مرداد1395 - 5:30pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام استاد رستم عزیز
من ب اون روشی ک گفته بودید انتن ها رو درست کردم ولی هر کاری میکنم تست اهنربا جواب نمیده!!!!! ~X( ~X(
نمیدونم شکل از کجاست!!!!؟؟؟انتن ها انتن تلویزیون هست ازون تلسکوپی ها!!!!!نمیدونم چیکار کنم ~X( ~X(
لطفا کمک کنید :(( :((
@};-

یکشنبه 3 مرداد1395 - 9:59pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 1911 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 164 , 165 , 166 , 167 , 168 , 169 , 170 ... 192  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 53 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure