انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 1 اردیبهشت1403 - 9:24am

پاسخ به موضوع  [ 81 پست ]  برو به صفحه 1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 9  بعدی
 مدار داخلی ردیاب DFS 
نویسنده پیغام
استادیار
استادیار
آواتار کاربر

سلام بر دوستان
اینم تصاویری از داخل ردیاب DFS که چند نفری رو شنیدم باهاش موفق شدند
موج خروجی هم مربعی هست که توسط میکرو ATMEGA 16 تولید میشه
مدارش ساده هست تنها نکته ای که بنظرم میتونه کمک کننده باشه موج مربعی اونه که به زمین ارسال میشه در حالی که ما عادت کردیم موج سینوسی رو به زمین بدیم :D

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

مابین انسانها چیزی نیست جز دیوارهایی که خودشان ساخته اند.

آخرین بار توسط hoshi در سه شنبه 16 تیر1394 - 6:50pm ویرایش شده است، در کل 2 بار ویرایش شده است.

سه شنبه 16 تیر1394 - 6:40pm
استادیار
استادیار
آواتار کاربر

@};- @};- @};-

سه شنبه 16 تیر1394 - 6:46pm
مدیر کل
مدیر کل

افرین hoshi عزیز ممنون از شما. :ymapplause:
جالبه از اتمگا16 استفاده شده و باقی مدار هم چیز خاصی نداره! با این حساب هیچ تکنولوژی بالایی هم درش کار نشده و قطعا میشه همین ردیاب DFS رو با تکنولوژی جدیدتر و حتی بهتر و دقیق تر از اصلش ساخت! قسمت گیرنده آنتنهاش رو هم که قبلا دیدیم چی بوده! :D
حالا شما اگر امکانش رو دارین لطف کنین دو خروجی ردیاب که به زمین میرن به اسکوپ وصل کنین و روی فرکانسهای مختلف تصویر شکل موج رو که مشخص کننده فرکانس و دامنه هم باشه قرار بدین. محض احتیاط برای بررسی دقت شکل موج مربعی اگر لطف کنین روی لبه های بالا رونده و پایین رونده موج مربعی هم زوم کنین که بشه زمان صعود (Rise Time) و نزول (ّFall Time) موج مربعی رو هم دید دیگه کار تکمیل میشه.
این مساله از این حیث میتونه برای بنده و دوستان اهمیت داشته باشه که من تکنیک کامل تولید موج مربعی دقیق رو بلحاظ ماهها کار روی این قضیه در اختیار دارم و مطمئن باشین فقط با داشتن تصاویر خروجی موج این ردیاب میتونم نمونه ای دقیق تر رو طراحی کنم! حالا اگر گفته میشه ردیاب DFS ردیاب خوبی بوده و جواب داده کار ما از این حیث خیلی راحت تر هست تا بخوایم سراغ طرح های دیگه بریم و حرف و حدیث هم کمتر خواهد بود. مقایسه نمونه ای که احتمالا بنده در آینده طراحی کنم از روی مقایسه همین شکل امواج و بررسی دقت نمونه اصلی کاملا قابل اثبات خواهد بود و لذا جای هیچ بحثی باقی نمیگذاره! :D
جناب هوشی دیگه به شما بستگی داره که اطلاعات امواج رو قرار بدین. اگر کسی به طراحی واقعا وارد باشه بدردش میخوره! ;) :D

سه شنبه 16 تیر1394 - 7:27pm
استادیار
استادیار
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
افرین hoshi عزیز ممنون از شما. :ymapplause:
جالبه از اتمگا16 استفاده شده و باقی مدار هم چیز خاصی نداره! با این حساب هیچ تکنولوژی بالایی هم درش کار نشده و قطعا میشه همین ردیاب DFS رو با تکنولوژی جدیدتر و حتی بهتر و دقیق تر از اصلش ساخت! قسمت گیرنده آنتنهاش رو هم که قبلا دیدیم چی بوده! :D
حالا شما اگر امکانش رو دارین لطف کنین دو خروجی ردیاب که به زمین میرن به اسکوپ وصل کنین و روی فرکانسهای مختلف تصویر شکل موج رو که مشخص کننده فرکانس و دامنه هم باشه قرار بدین. محض احتیاط برای بررسی دقت شکل موج مربعی اگر لطف کنین روی لبه های بالا رونده و پایین رونده موج مربعی هم زوم کنین که بشه زمان صعود (Rise Time) و نزول (ّFall Time) موج مربعی رو هم دید دیگه کار تکمیل میشه.
این مساله از این حیث میتونه برای بنده و دوستان اهمیت داشته باشه که من تکنیک کامل تولید موج مربعی دقیق رو بلحاظ ماهها کار روی این قضیه در اختیار دارم و مطمئن باشین فقط با داشتن تصاویر خروجی موج این ردیاب میتونم نمونه ای دقیق تر رو طراحی کنم! حالا اگر گفته میشه ردیاب DFS ردیاب خوبی بوده و جواب داده کار ما از این حیث خیلی راحت تر هست تا بخوایم سراغ طرح های دیگه بریم و حرف و حدیث هم کمتر خواهد بود. مقایسه نمونه ای که احتمالا بنده در آینده طراحی کنم از روی مقایسه همین شکل امواج و بررسی دقت نمونه اصلی کاملا قابل اثبات خواهد بود و لذا جای هیچ بحثی باقی نمیگذاره! :D
جناب هوشی دیگه به شما بستگی داره که اطلاعات امواج رو قرار بدین. اگر کسی به طراحی واقعا وارد باشه بدردش میخوره! ;) :D

سلام
خواهش میکنم مهندس
باشه چشم , فقط نکته ای که کار رو کمی سخت میکنه اینه که این دستگاه AUTO POWER هستش یعنی یک تا کلید جیوه ای داره که وقتی دستگاه در حالت عمود قرار میگیره بسته میشه و بعد از اینکه کلید بسته شده باید بین دو تا پراپ که بزمین متصل میشه اتصالی هر چند کم صورت بگیره که دستگاه روشن بشه من برای این منظور از دو سه تا مشت خاک نم دار استفاده میکنم ایا بنظر شما این کار باعث تغییر شکل موج خروجی میشه یا نه؟

سه شنبه 16 تیر1394 - 7:41pm
مدیر کل
مدیر کل

متوجه هستم هوشی جان ولی اولا این کار بیشتر جنبه ظاهری و تجاری داره و برای ردیابی اصلا ضرورتی نداره. در ثانی پیاده کردنش کار سختی نیست! دستگاه در حالت عادی مقاومت سنجی میکنه که شبیه به مدار زمین شناسی هست و تکنیک ساده ای داره. وقتی تشخیص رسانایی داد روشن میشه و پرابها بعنوان خروجی فعال میشن! یعنی پرابها در حالت خاموش ورودی هستن و اتصال به خاک رو میسنجن و در حالت عادی کاوش خروجی هستن و ارسال امواج رو انجام میدن. لذا در حالت کاوش هیچ تفاوتی وجود نداره و شکل امواج هم فرقی نمیکنه. شما فقط باید با همون خاک خیس کاری کنین دستگاه روشن بشه. حدس میزنم اگر یک مقاومت مثلا 1 مگا اهم بین دو پراب بذارین هم باید روشن بشه! میتونین خودتون تست کنین. وجود چنین مقاومت بالایی روی شکل موج تاثیر نداره.
کلید جیوه ای هم ایده هوشمندانه ای هست تا از مصرف باطری در حالت خاموش جلوگیری بشه! لذا تا وقتی دستگاه عمودی نشده کلید جیوه ای دستگاه رو کاملا خاموش نگه میداره و وقتی عمودی میشه کلید مدار رو در مرحله اول خودش فعال میکنه تا بعد از اون در صورت وجود رسانایی اندک بین پرابها سیستم ردیابی بطور کامل روشن بشه. عرض کردم این مسائل بیشتر جنبه ظاهری و تجاری داره وگرنه اصل داستان ردیابی موقعی هست که دستگاه کاملا روشن شده باشه. لذا بجای همه اینها میشه صرفا یک کلید ساده هم گذاشت و ردیابی به همون شکل انجام میشه.

سه شنبه 16 تیر1394 - 7:58pm
مدیر کل
مدیر کل

هوشی جان از حیث مداری اگر فقط فیبر سبز مدارش مشخص باشه دیگه باقی داستان اعمال یک موج مربعی به اون هست! مدار این قسمت هم مشخصه با این حال بد نیست لطف کنین لیست قطعات فیبر سبز کوچک رو قرار بدین. قطعاتش هم بنظر خیلی معمولی و پیش پا افتاده هستن! :D

سه شنبه 16 تیر1394 - 9:41pm
مدیر کل
مدیر کل

دوستان این کاتالوگ رسمی دستگاه DFS ساخت شرکت یونانی گلد دتکتورز هست:
پیوست:
DFS-Golddetector.pdf

مساله مهمی که وجود داره این هست که در این کاتالوگ با اب و تاب خاصی ذکر شده که چیپ اصلی دستگاه از نوع میکروچیپ با فرکانس 40 مگاهرتز هست! در حالیکه چیزی که ما در تصاویر جناب هوشی میبینیم استفاده از چیپ اتمگا16 با کریستال 12 مگاهرتز هست!!! هر چند این مساله در نهایت داستان اثر زیادی نداره ولی بلحاظ تکنولوژی ساخت تفاوت نسبتا زیادی وجود داره. با توجه به اینکه این کاتالوگ نسخه 1.0 هست و حتی بعیده دستگاه بعدا تغییری کرده باشه بهیچ وجه بنظر نمیاد مثلا در نسخه های بعدی هم سخت افزار رو تنزل داده باشن!
حالا باید از جناب هوشی بپرسیم آیا شما اعتقاد دارین این دستگاه DFS اصلی هست یا خیر؟! من در تصاویر چیز مشکوکی نمیبینم که نشون بده دستگاه اصلی نیست! در این صورت ارائه مشخصات تقلبی در خصوص سخت افزار دستگاه هم در کنار سایر کارهای تجاری و تبلیغاتی و تقلبی این شرکت قرار میگیره که قبلا در مورد ردیاب ری فایندر و بخش گیرنده این ردیاب ها و همینطور حذف کننده قلابی الیمیناتور 120 بطور مفصل در انجمن بحثش رو داشتیم.

سه شنبه 16 تیر1394 - 9:51pm
استادیار
استادیار
آواتار کاربر

کاتالوگ دستگاه

چهارشنبه 16 تیر1394 - 12:59am
استادیار
استادیار
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
هوشی جان از حیث مداری اگر فقط فیبر سبز مدارش مشخص باشه دیگه باقی داستان اعمال یک موج مربعی به اون هست! مدار این قسمت هم مشخصه با این حال بد نیست لطف کنین لیست قطعات فیبر سبز کوچک رو قرار بدین. قطعاتش هم بنظر خیلی معمولی و پیش پا افتاده هستن! :D

بله مهندس کلا همینه و مدار دیگه ای نداره
LCD هم که 16*2 سایز بزرگ هست

چهارشنبه 16 تیر1394 - 1:02am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

با سلام و اجازه اساتید این شکل موج ها رو اقای دلتا فورس تو تاپیک شکل موج قرار دادن و متعلق به همین ردیاب هست.فقط یه مساله رو من متوجه نشدم که نیم سیکل مثبت ولتاژ چند برابری نیم سیکل منفی داره.شاید هم تو تنظیمات اسکوپ شکل موج شیفت داده شده.به هر حال ردیاب خوبی هست ولی خطا هم داره که انشالله استاد حمید با اون توانایی و نبوغ و قلب بزرگی که داره حتما میتونه بهتر از این و کم خطاتر با قابلیتهای چند برابر این ردیاب سیستم جدیدتری رو طراحی کنه مانند طرح پالسی فلزجو.ردیابی که دست اپراتور رو باز بزاره هر طوری که میخواد بتونه مثلا شکل و نوع موج فرکانس دیوتی سایکل مخلوط کردن امواج و هرچیزی که مربوط به بحث امواج میشه رو تغییر بده تا بهترین نتیجه رو کسب کنه.درواقع فانکشن ژنراتور پیشرفته مربوط به ردیابی.من با توجه به قابلیت های ردیاب 35 و همچنین فلزیابی که طراحی کردید مطمعن هستم این ردیاب رو اگر اراده کنید بهترین ردیاب دنیا خواهد شد.همچنین امروز سرمایه ای گرانبها و تجربیات ارزشمند ردیابی در اختیار دوستان شما هست و من به نوبه خودم هر چه در توان داشته باشم برای به ثمر رسیدن این پروژه انجام میدم.

چهارشنبه 16 تیر1394 - 1:30am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 81 پست ]  برو به صفحه 1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 9  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 38 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure