انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 29 اردیبهشت1403 - 9:20pm

این موضوع قفل شده است. نمی توانید پستی را ویرایش و یا پاسخی ارسال کنید.  [ 953 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 ... 96  بعدی
 اى کاش ... 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

با سلام
یکی از دوستان مطلبی فرمودند که صلاح دونستم عمومی بیان بشه

درود بر شما
رستم جان فرکانس طلای 24 امروزی با 24 پنج هزار سال پیش با هم فرقی نداره ولی فرکانس یون حاصله از اون بخاطر جنس خاک و یا رطوبن یا گذشت زمان با هم فرق داره ولی این فرق هم زیاد نیست چون باز یون فلزات و غیر فلزات خاصیت مشترک با هم دارند اینکه بشه با استفاده از یون فلز مدفون شده به جتس اون پی برد تقریبا محاله.این حالت مثل این هست که چند کانال رنگی را به یک کانال مادر وصل کنیم انوقت بخواهیم مثلا رنگ سبز را از رنگهای دیگه جدا کنیم خاصیت یون هم اینجوری هست متاسفانه مگنت بدن دخیل در ردیابی هست و بدن هم بیشتر از اب تشکیل شده و قطب های مثبت و منفی الکترونهای اب در مجاورت استخوان و مواد شیمایی و معذنی از اهن و روی و کلسیم و بقیه عناصر قرار گرفته و تقریبا هاله مگنتی مواد زیادی هست که بعنوان پایه این مگنت برای ردیابی ناخوداگاه توسط کاربر استفاده میشه پس تمایز کردن یونها از همدیگه تقریبا محال هست اگر دستگاهی ساخته بشه که بتونه تشخیص یون را بده انوقت میشه تفکیک با اون با اهداف زیر خاک و قدیمی کرد
بد شانسی دیگه اینه که اگه امواج از محیطی به به یک محیط دیگه انتقال پیدا کنه می شکند و وقتی هم موح شکست دیگه اون کارایی خود را از دست میدهد و با این شکست موج وقتی به یون رسید دیگه هیچ حساب و کتابی نمیشه روی تفکیک اون کرد
پسی بهتر هست ردیاب بر اساس مولکول ساخته بشه نه بر اساس یون و تنها گزینه هم برای غلبه بر یون اسنتفاده همزمان از فرکانس سینوسی با ولتاز و امپر بالا یا یکی از اینها با موج مربعی هست .م.ج سینوسی یونهای منفی در خاک را با خود همسو میکنه و اجازه میده که موج مربعی کار تفکیک را انجام بده حداقل میشه فلزات و. غیر فلزات با این روش تشخیص داد اما تفکیک بین فلزات باید روی این روش و توان نهایی اون کار کرد
و در پاسخ

با سلام
دوست خوبم مواردی که فرمودیدیکی از نظریهای ردیابی است که ایرادات زیادی داره دوست من شما هیج موجی رو به زمین نمیفرستید بلکه سیستم خودتون رو با اون امواج مغناطیسی که حاصل ارتعاش ملوکولی اون هدف است ست میکنید که اگر در کنار اربیت موج حاصل باشید انتنها به ان سمت سوق داده میشود و اگر بر روی هدف باشید انتنها عمود بر اون میدان میشود که اینهم زمانی میسر میشود که پسماند مغناطیسی هدف شما با امواج الکترو مغناطیسی ارسال شده توسط دستگاهتون برابر باشه و میدانهای لحظه ای دیگر بزرگتر از میدان هدف نباشه و چون میدان دائم (میدان زمین)تقریبا ثابت است شما میتوانید با یک موج هم نام و در ضریب میدان زمین (25 هرتز یا 50 یا 75 یا حداکثر 100 هرتز )عمل تطابق را انجام داده و تاثییر انسانی (گروه خونی oمنفی 52 هرتز ) رو حذف کنید
و در رابطه با فرکانس هدف با توجه به نظریه ارتعاش ملوکولی و نظریه طول عمر عناصر هر عنصر موجود در لایه بالایی زمین در هنگام شکل گیری با توجه به نوع میدان زمین به حالت تعادل ارایش گرفته و خودش رو با مسیر میدان زمین ست کرده و عنصر خارجی (هدفی که بعدا قرار داده شده) درون این لایه و حتی بیرون این لایه اگر در راستایی میدان زمین نباشد شروع به ارتعاش ملوکولی برای رسیدن به تعادل میکند که این ارتعاش سبب تولید موجی سینوسی که با توجه به قانون ارتعاش دارای انرژی مغناطیسی است میشود و با توجه به طول عمر و نوع آلیاژ و ترکیبهای مختلف فلز دارای موج متفاوتی میشودکه طول این موج تناسب کامل با عمر -درصد ترکیبات و زاویه اون میدان با میدان زمین دارد و نظریه ثابت بودن فرکانس هدف فقط در یک حالت صحیح میباشد که شما یک عنصر مستقل را موازی با میدان زمین قرار دهید که دیگر طول عمر تاثیری در تغییر فرکانس نخواهد داشت
ممنون که نظرتون رو بیان کردید

سه شنبه 22 اردیبهشت1394 - 11:03pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

درود بر شما
یکی از دوستان در خصوصی مطلبی فرمدند که صلاح دونستم دوستان هم نظر بدن
اطلاعا ت عمومی من در حد همین های هست که مینویسم و ادعایی هم ندارم
نحوه پخش موج از انتن ها شبیه این هست که یک سنگ وسط یک حوض اب بیندازی که اشکال متناوبی به صورت دایره که سنگ مرکز اون هست شکل میگیره به همین شکل در محیط شکل میگیره در کل مادر تمام امواج سینوسی کامل یا دایره ای یا لوله ای هست و دیگر موحها با افزایش ولتاز یا دامنه بوجود می ایند

در هولی ازاد یا گازی سرعت بسیار زیاد در مایع کمتر از گازی و در اجسام از این دوتا کمتر هست البته در هاله مگنتی هیچ نفوذی نداره و به صورت گردابی در میاد

امواج اصلا به فلز قدیمی نمیرسه که بخواد عکس العملی داشته باشه چون یون یا هاله دور فلز این اجازه را نمیده که فرکانس کار خودش را بکنه

حوب جالا شما چه پیشنهاذی برای تفکیک بین فلزات توسط زدیاب دارید ما که اعلام کردیم فقط با موج سینوسی امکان پذیر هست هر چند که هنوز نتونستیم طرح سینوسی را به نتیجه دلخواه برسونیم که هنوز داره کار روی اون انجام میشه

در پاسخ
با سلام
مطالبی که فرمودید بعضی نکات درست و بیشتر فرضیه غلط است بایک مثال ساده خدمتون عرض میکنم
دوست من میدونید علت موازی شدن قطب نما با میدان زمین چیه همین تعامل امواج شبیه به هم که مسیر عقربه به سمت شمال میره و اگر به قطبین برید اونجا عقربه شروع به چرخش میکنه و ردیاب هم همین کارو با هدف مورد نظر میکنه تنها راه تفکیک فقط شناخت کامل از نوع فرکانس ایجادی هدف است
موفق باشید

چهارشنبه 23 اردیبهشت1394 - 7:36pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

رستم جان خسته نباشی
من و چنتا از دوستان ارزو به دل موندیم این انتن لامذهب یه تکون تو دستمون بخوره پیدا کردن فرکانسو هدفو... پیشکشش!!! :D
شما لطفی کن یه راهی نشونمون بده
چند مدل انتن و ردیاب هم ساختم

تقدیر تقویم افراد عادی و تغییر تدبیر اشخاص عالیست

چهارشنبه 23 اردیبهشت1394 - 8:42pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

reza.1286 نوشته است:
رستم جان خسته نباشی
من و چنتا از دوستان ارزو به دل موندیم این انتن لامذهب یه تکون تو دستمون بخوره پیدا کردن فرکانسو هدفو... پیشکشش!!! :D

دوست من همین مداری که گذاشتم رو بساز و نتیجشو ببین
موفق باشید

پنج شنبه 24 اردیبهشت1394 - 5:39pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

آقا رستم من که منتظرم آقا فريدون فايل کامل و به همراه طرح پی سی بی يکی شده رو آپ کنند تا منم يکی بسازم

خدايا مددی کن

پنج شنبه 24 اردیبهشت1394 - 6:44pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

همچنان اميدوارم بشه از اين مدار به شکل توماسی استفاده کرد

خدايا مددی کن

شنبه 25 اردیبهشت1394 - 12:02am
کاربر فعال
کاربر فعال

reza.1286 نوشته است:
رستم جان خسته نباشی

دوست عزیز مشکل شما با اهن ربای نودیوم حل میشه توضیحش تو بخش اپراتوری ردیاب ۳۵ گزاشتم

شنبه 26 اردیبهشت1394 - 7:58am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

با سلام
مطلبی رو خصوصی جواب دادم که شاید به درد دوستان بخوره-خواهشا پیام خصوصی نزارید و تو همین تایپیک بحث کنیم تا همه استفاده کنن اگر مشکلی نیست
دوستی نوشته
درود بر شما
پس طبق فرمایشات شما یون یک سنگ نمکی 15 کیلویی با یون 10 تا سکه طلا یا یک کیلواهن با هم فرق داره در صورتی که طبق تجربه من یون همه این سه هدف از یک جنس هست و در زیر خاک فقط یون اهن قویتر از اون دو هست و حتی فلز اهنی از نظر درجه حرارت گرمتر هست سنگ سلیس شاید در چند دقیقه بعد از حفاری تخلیه یون میشه ولی فلز اهنی تا 45 روز هم تخلیه کامل یونی نمیشه البته یه ستگ دست ساز و تراشیده که جنسش هم طبیعی بود و حدود 1.5 کیلو وزن داشت حتی بعد چند روز در هوای ازاد به تمام فرکانسهای ردیاب جواب میداد پس سنگهای متفاوت هم وجود دارند
بدبختی دیگری که در مورد هاله وجود داره خاک اطراف خودش را هم الوده میکنه و بعنوان یک مرکز با توجه به حجم هدف هاله 1 متری یا دومتری و یا 3 متری دور خودش ایجاد میکنه پس مشکل ما هم هاله یونی هست هم قطر این هاله

در پاسخ
با سلام
دوست من چند تعریف از یون خدمتون عرض میکنم تا با ارتعاش ملوکولی و کاری که میخواهیم انجام دهیم اشتباه نگرید
یون به اتمی گفته می‌شود که بار الکتریکی اضافه داشته باشد و این بار می‌تواند منفی یا مثبت باشد.
برای یونیزاسیون باید انرژی برابر با مقدار انرژی بستگی در اتم به بار الکتریکی اول وارد شود تا الکترون خارج گردد.
اانرژی وارده از ترکیبات عنصر با ترکیبات جانبی بدست میآید مانند کاتیونهای ساده مثل آلومینیوم Al3+ یاکاتیونهای چند اتمی مثل جیوه(I) Hg2+با نام تاریخی مرکوروس و یا غیره
یونهای مثبت میتواند به سطح زمین بیاید و به سمت قطب شمال حرکت کند

بنابر این با توجه به نوع ساختار اتمی هر عنصریونی مجزا برای خودش دارد در مورد آهن به خاطر اینکه قابلیت اکسید شدن بیشتری دارد بنابراین الودگی بیشتری هم دارد
در مورد آلودگی : شما زمین را مثل یک دستمال کاغذی در نظر بگیرید اگر مقداری رنگ در وسط آن بریزید با توجه به اینکه هر چقدر ملوکولهای رنگ ریزتر باشند سطح الوده شده در زمان کمتر بیشتر میشود حالا این آلودگی با ترکیبات مختلف عناصر در زمین میتونه یونهای چند اتمی دیگری به وجود بیاره و با توجه به این که یک یون بار دار میتواند بر امواج الکترو مغناطیسی سوار شود به اشتباه اکثر استادان این کار در بحث ردیابی و شناخت نوع میدان حاصل از ارتعاش ملوکولی هدف از لفظ یون استفاده میکنند که با توجه به تعریفاتی که کردم کلا تحلیل این دو جدا از هم است
به طور کلی :
1-برای شناسایی یون4 روش وجود دارد-
الف:اندازه گیری موجی که یون سوار بر اون به سمت قطبین حرکت میکند.که احتمال موفقیت 30 درصد است
ب:اندازه گیری به روش شیمیایی از نمونه خاک آلوده شده و یا قرار دادن کیتهای مخصوص در مسیر یون.که احتمال موفقیت ا 50 درصد
پ:اندازه گیری و رویت یون با دوربینهای مادون قرمز که روش ایده عالی نسبت به بقیه موارد است
ت:اندازه گیری حرارتی
2-و برای شناسایی امواج ارتعاشی هدف
1-اندازه گیری صوتی -که به کار ما نمیاد
2- برسی ویبریشن و رسم نمودار-که به کار ما نمیاد
3-حذف میدان مادر (زمین) و حذف میدانهای جانبی و ساخت موجی الکترو مغناطیسی شبه موج ارسال شده با هدف و تطابق با هدف که بهترین روش تا به حال با توجه به ایراداتی که دارد میباشد
ولی امیدوارم با این مثال مطلب تا حدودی روشن شود
به طور مثال
میدونید علت موازی شدن قطب نما با میدان زمین چیه همین تعامل امواج شبیه به هم که مسیر عقربه به سمت شمال میره و اگر به قطبین برید اونجا عقربه شروع به چرخش میکنه (در اصل قطب شمال هدف شماست که از فاصله چند هزار کیلومتری عقربه مسیر رو نشون میده و وقتی به روی هدف برسید شروع به چرخش میکنه )و ردیاب هم همین کارو با هدف مورد نظر میکنه و تنها راه تفکیک فقط شناخت کامل از نوع فرکانس ایجادی هدف است
موفق باشید

شنبه 26 اردیبهشت1394 - 10:01am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

خدمت همه دوستان حاضر و غایب این انجمن سلام علیکم
دوستان عزیز بالاخره جمع بندی یکی از مدارها رو کامل کردم و با شرایط زیر اونو خدمت دوستان ارائه می دم
فراوانی قطعات
ارزان بودن قطعات
ساده بودن هر جه بیشتر مدار
کوچک بودن مدار در حدی که منتاژ راحتی داشته باشد
کمتر کردن مقدار نویز بغیر از ولوم ها
دوستان عزیز این مدار برعکس مدار اول من حجم کمی را گرفته در مدار اولم عرض مدار بالاتر از 20 سانتیمتر شد که برای جا دادن آن در جعبه مجبور شدم آن را به صورت 2 طبقه در جعبه قرار بدم در حالی که این مدار علاوه بر کیفیت خوب سایز فیبرش 14*6.5 هست
همچنین هزینه ساخت این مدار فقط در حد خرید یک کیت آمپلی فایره . مثلا آی سی TDA2005 فقط 1950 تومانه که با ATmega8 گرونترین قطعه این برد حساب میشه
دوستان اگر در ساختش عجله نکنن بهتره چون روی بهتر شدن کیفیت اون هنوز دارم کار می کنم و روش آزمایش های دیگه ای می خوام انجام بدم البته در محیط پاک ، که این قضیه هم نیازمند فرصت کمی هست
ضمنا مدار بعدی که در حال مونتاژش هسنم هزینه بالاتر ، حجم بالاتر و در عوض کیفیت بالاتری داره که در اون ولومها حذف شدن و این ورژن چند روزی کار داره
موفق باشید

یا حق @};- @};- @};-

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

شنبه 26 اردیبهشت1394 - 12:31pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

فریدون عزیز خدا قوت
ممنون بابت زحماتتون @};-

یه سوال این مدار تک آنتنه هستش یا دو آنتنه

شنبه 26 اردیبهشت1394 - 1:20pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
این موضوع قفل شده است. نمی توانید پستی را ویرایش و یا پاسخی ارسال کنید.   [ 953 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 ... 96  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 13 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure