انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 9 فروردین1403 - 2:47pm

پاسخ به موضوع  [ 10 پست ] 
 نحوه کارکرد ردیاب های دستی 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام به همه دوتان.
راستش این اولین تایپیک بنده تو این انجمنه.بنده با نقطه ن ها و مدارات الکترونیکی اونها کار کرده بودم اما چیزی در مورد ردیاب انتنی نمیدونستم.تا اینکه بر حسب یک اتفاق با دوستی اشنا شدم .بسیار باتجربه بود و از کارش هم مطمئن .اولین بار این ردیابها رو دست ایشون دیدم.دوتا میله توپر برنجی سنگین با دوتا انتن برنجی.و یک انگشتر طلا دردستش.همراه یک رادیو که روی موج مشخصی تنظیم شده بود و به قول خودش امواج مزاحم رو میگرفت.هیچ چیز دیگه ای هم نداشت.این مسئله منو خیلی کنجکاو کرده بود.از ایشون توضیح علمی خاستم.اما توضیحاتش( بر خلاف تجربه زیادش) از نظر علمی اشتباه یا ناقص بود.میگفت که اصل این سیستم بدن خودم هست و این انتن ها فقط وسیله ایست برای نمایان کردن امواج من.بنده گفته ایشون رو باور نکردم.اما ردهم نکردم.حالا با این انجمن اشنا شدم ومدلهای مختلف و مکمل این دستگاه. و میخواستم اساتید و بزرگواران اطلاعاتی رو در مورد عملکرد این ردیاب ها در اختیار گذارند.البته فقط در مورد عملکرد دستکاه اصلی(که شامل همون دوتا انتن و میله هاست). در مورد اموزش کار با اون یانحوه ساختش اصلا سوالی ندارم.لطفا اگه چیزی میدونید راهنمایی بفرمایید.چند تا سوال هم از محضرتون داشتم.

1.اپراتور ردیابی که من دیده بودم میگفت که این دستگاه قادر هست هر چیزی رو که در دستش هست حالا چه فلز باشه یا غیر فلز میتون دیابی کنه.(برای من حبه قند و پوست پرتغال رو مثال زد).ایا درسته؟

2.میخوام تاثیر زمان رو روی این ردیاب بدونم.دوستانی که باتجربه هستند معمولا چه زمانی با خطای کمتر از این دستگاه استفاده میکنند؟منظورم چه فصلی از ماه شمسی و چه روزی از ماه قمری(موقعی که ماه کامله یا کامل نیست) و در روز است یا شب؟ پاسخ این سوال به درک ارتباط این وسیله با میدان مغناطیسی زمین کمک خواهد کرد.

من تعداد زیادی از تایپیک ها رو گشتم و پیزامون این مطلب اطلاعاتی نیافتم.به همین دلیل تایپیک جدید زدم.اگه تایپیکم در جای نامناسبی بود عذر میخوام.در ضمن بعنوان یه کاربر جدید >فضای این انجمن رو خیلی صمیمی و پربار دیدم.بنده هم در حد توانم در زمینه الکترونیک دوستان رو راهنمایی خواهم کرد.

چهارشنبه 28 بهمن1393 - 12:52am
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام
دوستان نمیخوان تجربیاتشون رو در اختیار بنده بگذارند؟؟؟ L-)

شنبه 1 اسفند1393 - 12:13am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دوست عزیز مشکل همه دوستان همینه که نمیتونند جایی که ردیاب گرفته تشخیص بدن فلزه یا خطا...! از طرفی هنوز روش درست و مطمئنی برای حذف خطا وجود نداره و در تفکیک ردیاب مشکلات زیادی وجود داره واسه همینه که ردیاب 95% خطا میزنه

شنبه 2 اسفند1393 - 10:06am
کاربر فعال
کاربر فعال

تشکر بابت جوابتون.
اما سوال من درباره نحوه عملکرد ردیاب هستش نه درمورد خطاهای دستگاه.البته هدفم از دو سوالی که پرسیدم به کاهش درصد خطا مربوط میشه.

دوشنبه 4 اسفند1393 - 10:10pm
کاربر فعال
کاربر فعال

محل اقامت: تهـــــــران
سلام دوست عزیز
دوست عزیز اینکه ردیاب آنتنی که شما مشخصاتشو گفتید و بنده هم 7سال باهاش کارکردم بتونه یک پوست پرتغال یا یه حبه قند رو خوراک و تغزیه بحساب بیاره و اون رو ردیابی کنه یک اغراق ونظر نابجایی هستش.من تو این مدت که انواع دستگاه های پالسی نقطه زن و شعاع زن و ردیاب های انتنی یا شاغولی رو استفاده کردم هیچگاه به همچین نظری نرسیدم.
دوست عزیز این مشخصات ردیاب آنتنی که شما فرمودید به خودی خو حفره یاب بشمار میاد ولی اگه با جیوه هایی نظیر نقزه ای سبز و جیوه قرمز که بسیار گرانقیمت و کمیاب هستش که هر گرم اون2ملیون دلار هستش کار بشه میتونه کارایی بیشتری داشته باشه ولی بحث خوراک و تغذیه ای که به این نوع ردیاب میدیم باید بگم که هرنوع عنصری رو نمیتونه ردیابی کنه و غالبا خوراک طلا نقره و چند نوع معدود دیگر میتونه خوراک اون باشه که اگه بخوایم تو این جیوه ها ظریب خطا رو مشخص کنیم من بشخصه میتونم تجربه ی 7سال خودم رو اختیارت بذارم که صرفا فقط نظر شخصی بنده هستش که جیوه نقره ای میتونه20درصد کارایی داشته باشه وسبز50درصد و جیوه قرمز که بعید میدونم بتونید واقعیشو پیداکنید100درصد میتونه مثبر به ثمر باشه. دوست عزیز و دوستان انجمنی این ظریبی که گفتم برای کارکرد یا خطای این نوع ردیاب گفتم زمانی درست خواهد بود که اپراتور یک اپراتور خوب باشه از هرلحاظ که بتونه بالانس خوبی توی محل داشته باشه و ریز نکاتی که باید مدنظر بشه رو رعایت کنه درحالی که یه فرد ناشی که تازه کاره با این ردیاب کارکنه قبل اینکه مهرتشو داشته باشه به نظر بنده 100درد خطا خواهد زد
درآخر ممنونم ازهمتون که این تاپیک رو خوندید. درپناه حضرت حق محفوظ باشید

عقل سرمایه ای است که هرگز تمام نمیشود
درپناه حق سرفراز و پایدار باشید

دوشنبه 10 اسفند1393 - 3:21am
ICQ YIM
کاربر فعال
کاربر فعال

دوستان حرف ظ رو توی ظریب استفاده کردم بخاطر این بوده که اون حرف درست توی کیبورد من خراب هستش و عمل نمیکنه یه وقت دوستان نگن فلانی بیسواده خخخخخ =)) :)) :))

دوشنبه 10 اسفند1393 - 3:27am
ICQ YIM
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام و دروود ی پایان
ممنونم که تجربیات خودتون رو در اختیار بنده گذاشتید...
یک چیز رو متوجه نشدم.اینکه فرمودید بدون جیوه این دریاب درواقع حفره یابه.....خب اگه جیوه بهش بدیم که همون کارکرد شاقول رو داره و این درسته.
اما این دوست من یک نمونه با میله برنجی برام ساخت و اصلا توش جیوه نبود.گفت که این دستگاه به خودیه خود یک حفره یابه (مطابق فرمایش شما)...اما گفت اگر در دست چپ یک فلز طلا مثلا نگشتر طلا بگیری اونوقت میشه ردیاب طلا.
نظر شما چیه؟

سه شنبه 12 اسفند1393 - 9:17pm
کاربر فعال
کاربر فعال

دوست خوبم سلام
اینایی که میگم صرفا نظر خودم من و گروه انجمن کاوش که براخودمونه هست و حتما نظرات اساتیدی همچون مجتبی جان و همکاراشونم مفید به فایده خواهد بود
اما نظر به اینکه دوسته شما گفته بخودی خود حفره یا خلایابه درسته و تا اونجایی که من اطلاع دارمو با شاغول و ردیاب آنتنی کارکرده گروه ما اینه که جیوه های قرمز یا سبز یا نقره ای ضریب خطای اون رو پایین میارن و به دقت اون قوت می بخشند...!!! ولی با تست هایی که دوستان در گروه انجام دادن با روشی که دوستتون گفته که به دست چپ یه فلز طلا بگیره و اونوقت کاراییش میشه ردیاب طلا بنده اینو قبول ندارم وبه این راحتی نمیتونه طلا رو ردیابی کرد و اگه هم درصدی بشه اون درصد خیلی ناچیز خواهد بود و ضریب خطای بالایی داره. دوست عزیز یه مطلبی رو بهت میگم که همیشه یادت باشه که توی این موضوع کارکردن با ابزارای ساده و دستی مثل شاغول یا ردیاب آنتنی باید تجربه بالایی داشته باشی که بشه گفت یک اپراتور خوبی هستی که میشه به هدف یابیت اطمینان کرد درغیر این صورت که برای بار اول ردیاب رو بگیری دستت و یک جایی قیچی کنی و انتظار داشته باشی هدف رو دقیق زدی این نادرسته...!!! من یه دوستی دارم که حدود9سال فیکس با انواع ردیاب آنتنی و شاغولی کارکرده و توی چند نوع هم یه جورایی صاحبه سبک هستش و ردیابای فوق العاده ای ساخته ولی نکته خیلی مهم اینجاست که اون تجربه بالایی کسب کرده و بقول خودمونی چم و خم اینکارو خوب بلد شده برای مثال تابستون همین سال93 توی یه روستای متروکه که یه طویله زیر زمینی بود رو با ردیاب آنتنی شروع به هدف یابی کرد که من رو واقعا حیرت زده کرد...!!! ایشون جوری مدخل اون زاغه یا طویله زیر زمینی که مدفون شده بود رو طوری ردیابی کرد و با نشون دادن مدخل اون و جاهایی که به اتاق ختم میشد و راه رو بود و...!!! و از بالا به صورت چیدن سنگ روی اون یه جورایی نقاشی کرد که وقتی در اون رو باز کردیم دیدیم دقیقا همونطوری که ایشون از بالا کروکی اون رو کشیده بود به همون شکل هستش اون طویله که مدفون شده بود دره اون...!!! پس دوست عزیز باید اول با تمرین و تکرار به اون مهارته دست پیداکنی. درمورد جیوه یه مطلب هم بگم که بله توی شاغول هم میریزن و کارایی هم داره و توی بعضی آنتن ها که به سبک خاصی درست شده بودن هم بنده دیدم که استفاده شده ولی اگه نظر من رو بخوای دستگاهی که اقا مجتبی بفروش گذاشتن و اسمش هم ردیاب فوق حرفه ای دیجیتال FPL-35 هستش رو تهیه کنی مطلقا کارایی فوق العاده برات خواهد داشت ولی اگه نمیتونی تهیه کنی اون روشی که ردیاب آنتنی با یه نرم افزار با گوشی های اندروید کار میکنه رو بسازی و استفاده کنی بهتر از بقیه ردیاب هاست. پوزش میخوام که مطالبم طولانی شد دوست خوبم
درپناه حق سرفراز و پیروز باشید

شنبه 16 اسفند1393 - 4:25am
ICQ YIM
کاربر فعال
کاربر فعال

بسیار ممنونم دوست عزیز.مطالب کامل و تجربیات ارزشمندی بود.
پس طبق تجربیات شما یک ردیاب انتنی برای ردیابی فلزات یا باید مقداری جیوه داشته باشه یا با ارسال امواج این کارو میکنه.
در مورد کسب مهارت هم کاملا درست میفرمایید.این دوستم یک ردیاب با برنج برام ساخته است تا با اون کار کنم و کاملا موافقم که برای یک اپراتور خوب شدن باید وقت گذاشت و تمرین و تکرار کرد.
اما اینو ارز کنم که هدف اصلی بنده بیشتر روی نحوه کارکرد این ردیاب ها از لحاظ علمی ست.و من بیشتر روی نحوه ردیابی این ردیاب ها تمرکز میکنم تا شاید بتونم ردیاب دقیقتری بسازم.و لازمش اینه که از تجربه های شما دوستان کمک بگیرم تا بدونم این ردیاب ها دقیقا بر چه اساسی کار میکنند.در این صورت با تلفیق مدارات الکترونیکی و این انتن ها میشه خطاهای انسانی رو حذف کرد و بجای کاربر انسانی از رایانه ها با خطاهای کمتر و عمق بیشتر و دقیقتر استفاده کرد.
ممنون میشم تجربیات بیشتری در اختیار بنده بزارید.
تشکر فراوان

شنبه 16 اسفند1393 - 9:14pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: زمین
سلام
بهترین ردیاب اونی هست که دریافت کننده امواج در بازه فرکانس بسیار پایین نامرئی و فروسرخ الکترو مغناطیس باشه به سه طریق صفحه ای، نقطه ای و خطی
عمق کاوش بالای 300 متر بصورت 3 پارامتری،حجم یابی، حفره یابی، عمق دقیق، تفکیک جنس و تفکیک لایه های خاک و..... بدون محدودیت زمانی (شب و روز) و شرایط دمایی و....

امام حسن مجتبی (ع): لو سکت الجاهل لما وقع الخلاف
اگر جاهل سکوت کند اختلافی پیش نمی آید

شنبه 16 اسفند1393 - 11:50pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 10 پست ] 

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 35 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure