انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 1 اردیبهشت1403 - 6:45am

پاسخ به موضوع  [ 19 پست ]  برو به صفحه 1 , 2  بعدی
 ساخت ردیاب با دقت فرکانسی یک هزارم هرتز (در فرکانس پایین) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

بعد از اینکه از فانکشن دیجیتال نتیجه نگرفتم. امیدم رو از دست ندادم.

دوستان امروز میخوام با همکاری دوستان ردیاب خوبی رو طراحی کنیم.

این ردیاب دقت فرکانسی خوبی داره.(طبیعتا در فرکانسهای بالا این دقت فرکانسی کمتر میشه.)

استفاده از سلکتور ها و ولوم های مرغوب و مولتی ترنها و از همه مهمتر ولوم فاین در این مدار از مزیت های این مدار هستش.

حالا دوستانی که میخوان همکاری کنن اعلام امادگی کنن.

ایمان , راستی و خوش رویی = گنج واقعی

شنبه 25 مرداد1393 - 6:13pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: El.Dorado
درود بر شما سهیل جان چه کمکی از دست من بر میاد بگو؟

یا علی گفتیم و عشق آغاز شد

شنبه 25 مرداد1393 - 6:33pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

تاحالا مدارات فانکشن زیادی تو نت هستش که ما باید بهینشون کنیم. نظر بنده استفاه استفاده از ۲۲۰۶ نظامی و ۸۰۳۸ هستش که باید بهینش کنیم. استفاده ی حد اکثر از اسیلاتور خارجی. دوتاولوم ۱۵ دور یکی واسه فرکانس اولیه و یکی واسه فاین این فرکانس در محدوده پایین .خازن های ام کا تی درجه یک و عایق کاری دمایی بسیار خوب و چن لایه مدار طوری که دما کمترین میزان تاثیر رو داشته باشه. استفاده از فرکانس متر دیجیتال در خروجی(البته واسه فرکانس اصلی نه برای فاین(برای فاین از شماره های ولوم استفاده میکنیم)) استفاده از ایده هایی ماننن ۵ انتنه و .......

فقط کافیه فکر هامونو بریزیم رو هم.
(با وجود اینه بنده هنوز نتونستم چرخش حقیقی انتن ها رو ببینم. ولی باز اینکارو میخوام دوستان با کمک هم دیگه انجام بدیم)

شنبه 25 مرداد1393 - 7:11pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دیتا شیت های مربوط به ۸۰۳۸ و ۲۲۰۶

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

شنبه 25 مرداد1393 - 7:34pm
مدیر کل
مدیر کل

خب بنده قبل از سیستم دیجیتال ماهها روی مدار مبتنی بر 2206 کار کردم! مدارش هم در واقع همونی هست که طبق دیتاشیت بسته میشه. چیز آنچنان خاصی نداره. تجربیات خودم رو عرض میکنم شاید بدرد دوستان بخوره!
ببینید خطای حرارتی خود آیسی 2206 حدود 20 در میلیون به ازای هر درجه سانتی گراد هست. خب این در واقع یکی از بهترینهاست و میتونم به جرات بگم آیسی فانکشن ژنراتوری نداریم که در این حد پایدار باشه و این عالیه. این میزان خطا در صورت 10 درجه تغییر حرارت که مساله عادی در شرایط کار ردیابی محسوب میشه منجر به خطای 0.02 هرتز روی 100 هرتز میشه که به ظاهر بسیار خوبه ولی همینجا مشخص میشه که به دقت هزارم هرتز نمیشه رسید!!!
در مورد مقاومت یا ولوم ؛ خطا بیشتر از این هست و بسته به اینکه از چه مقاومت و ولومی استفاده بشه خطا فرق میکنه. بهترین کار اینه که مقاومت اصلی سازنده فرکانس بالاترین دقت رو داشته باشه. مثلا مقاومت 0.1 درصد استفاده بشه که به همین میزان هم پایداری حرارتیش بالاتره. مقاومت متغیر هم باید از نوع 10 دور باشه. با این وجود خطای حرارتی این قسمت در حد صدم درصد خواهد بود که روی 100 هرتز معادل 0.01 هرتز میشه و این میزان خطا هم میتونه به میزان قبلی خطای خود آیسی افزوده بشه.
اما مشکل اساسی روی خازن هست. تمام فانکشن ژنراتورهای آنالوگ باید از خازن استفاده کنن تا بتونن فرکانس رو بسازن. عدد ظرفیت خازن کاملا مثل مقاومت روی عدد فرکانسی تاثیر داره. ولی مساله اینه که دقیق ترین خازنها هم حتی نسبت به یک مقاومت 1 درصد حداقل 10 برابر خطای حرارتی و ناپایداری بیشتری دارن! با تستهای زیادی که من با خازنهای مختلف انجام دادم ؛ بهترین خازن ام کا تی بود که به ازای 10 درجه سانتی گراد حدود 0.3 درصد خطای حرارتی داشت. خب این میزان خطا روی 100 هرتز به میزان 0.3 هرتز خواهد بود که با احتساب خطاهای قبلی در مجموع میزان خطا رو در حد زیادی بالا میبره و جوابدهی خیلی ایده آل نمیشه.
پس چالش اصلی پیدا کردن خازنهای فوق دقیق هست که حداقل در بازار ما پیدا نمیشن. تستش هم بسیار سادست. شما با یک خازن متر و سرد و گرم کردن خازن در اثر قرار دادن جلو سشوار یا چند دقیقه داخل یخچال گذاشتن و اندازه گیری مجدد میتونین متوجه بشین پایداری حرارتی خازن شما در چه سطحی قرار داره.
مشخصه که ما فرض رو بر این میذاریم که شما یک فرکانس متر یا اسکوپ دقیق برای تنظیم فرکانس و اندازه گیری در اختیار دارین! وگرنه که اصلا ردیابی دقیق معنی پیدا نمیکنه. ولی بفرض اینکه این ابزار همیشه در اختیار باشه و اپراتور بدونه واقعا داره چه فرکانسی رو تنظیم و استفاده میکنه ؛ بازدهی خودش رو در صورتی نشون میده که این فرکانس ثابت بمونه و هر لحظه عوض نشه! وگرنه حین اپراتوری ردیابی که بسیار وقتگیر هست و گاهی لازمه چند دقیقه ردیاب رو روی فرکانس دقیقی روشن گذاشت تا خط سیگنال خوبی برقرار بشه ؛ تغییر جزئی فرکانس در حد دهم درصد کاملا کار رو خراب میکنه.

یکشنبه 26 مرداد1393 - 10:21am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

فانکشن با 2206

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

به تعظیم مردم این زمانه اعتماد نکن , تعظیم آنان همانند خم شدن دو سرکمان است که هرچه به هم نزدیکتر شوند تیرش کشنده تر است.
خشایار شاه

یکشنبه 26 مرداد1393 - 1:25pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

جنابان محترم این مدار چون ولتاژ پیک تو پیکش بالاست قدرت خوبی داره واسه دور زنی. و از فانکشن دیجیتال هم برای نقطه زنی و تایید استفاده میکنیم. ردیاب انجمن از ترکیب موج سینوسی با مربعی کار میکنه شکل موجش هم شبیه دیافراگرام دوربین هستش :D :D :D :D :D

یکشنبه 26 مرداد1393 - 9:20pm
استاد
استاد

Soheil2014 نوشته است:
جنابان محترم این مدار چون ولتاژ پیک تو پیکش بالاست قدرت خوبی داره واسه دور زنی. و از فانکشن دیجیتال هم برای نقطه زنی و تایید استفاده میکنیم. ردیاب انجمن از ترکیب موج سینوسی با مربعی کار میکنه شکل موجش هم شبیه دیافراگرام دوربین هستش :D :D :D :D :D

درود بر شما
بهترین روش هم استفاده از ولتاز بالا در ردیابی و فانکشم دیجیتال هم در نقطه زنی ولی این حذف ذرات هست که باید فکری به جالش کرد و انواع فرکانسها را برای این کار بکار برد و ازمود

دوشنبه 27 مرداد1393 - 5:54am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

میشه یه فرکانس متر دقیق با چند رقم اعشار برای اندازه گیری فرکانسش گذاشت
من داشتمش اگه پیداش کردم براتون آپلودش میکنم
امیدوارم که به دردتون بخوره

درسته ما فقریرا پول نداریم ولی دل داریم

دوشنبه 27 مرداد1393 - 6:22pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

ahoora94 نوشته است:
میشه یه فرکانس متر دقیق با چند رقم اعشار برای اندازه گیری فرکانسش گذاشت
من داشتمش اگه پیداش کردم براتون آپلودش میکنم
امیدوارم که به دردتون بخوره

درود .

سعی کنید حتما بذاریدش اینجا که خیلی به دردمون میخوره!

اگه چنین فرکانس متری باشه تو هر دمایی میشه با ولوم فاین به فرکانس مورد نظرمون رسید.

دوشنبه 27 مرداد1393 - 10:56pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 19 پست ]  برو به صفحه 1 , 2  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 38 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure