انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 7 اردیبهشت1403 - 4:14pm

پاسخ به موضوع  [ 44 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5  بعدی
 فانکشن دیجیتال با امکانات بسیار خوب (صد در صد تست شده) 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

هشیار عزیز مطلب شما در حالت کلی اصلا صحیح نیست! متاسفانه یک پست دیگر با اطلاعات غلط و شبهه برانگیز از شما! =(( :D
ببینید این درسته که دقت از حدی بیشتر دیگه در ردیابی تاثیر محسوسی نداره. اما آیا شما این دقت رو اندازه گرفتین؟ با چه سیستمی آنالوگ یا دیجیتال؟! با چه شکل موجی سینوسی یا مربعی؟! اینها خیلی با هم فرق میکنه. در سیستم های آنالوگ بهیچ وجه مثلا روی 100 هرتز حتی به دقت دهم هرتز نمیشه رسید! ولی در دیجیتال میشه. خود سیستم آنالوگ بدلیل وابستگی قطعی فرکانس به مقاومت و خازن و تغییر مقادیر این قطعات به مرور زمان و به نسبت محیط و بخصوص دما ؛ تغییر در حد دهم هرتز بخودی خود رخ میده. درحالیکه در 100 هرتز ما حداقل به دهم هرتز نیاز داریم! اینا چیزهایی هست که تست ها نشون میده. وقتی هدفی به 100.1 واکنش نشون میده و به 100.2 واکنشی نداره یا خیلی ضعیف تر هست مشخص میکنه که ما اینجا به 0.1 هرتز دقت نیاز داریم. در فرکانسهای بالاتر به همین نسبت دقت اعشار کمتری نیاز هست. در فرکانسهای پایین تر برعکس حداقل به صدم هرتز دقت فرکانسی نیاز هست. شاهد این مدعا هم تجربیات مختلف دوستان هست که حتما در انجمن مشاهده کردین. پس نباید گفت دقت بدرد نمیخوره بلکه باید دید حداقل چه مقدار دقت فرکانسی واقعا در ردیابی با فرکانسهای مختلف لازم هست.
حالا اینکه شما میگین گاهی با این فرکانس و گاهی با اون فرکانس سنس میشه یک دلیلش این هست که در دستگاههای آنالوگ خود فرکانس دقیق دستگاه هست که عوض میشه! شما هم وسیله اندازه گیری دقیق همیشه همراهتون نیست که متوجه این تغییرات جزئی فرکانس در مدار آنالوگ بشین. لذا تصور میکنین که فرکانس فلز عوض شده! اتفاقا این همون ترفندی هست که برخی سازندگان و فروشندگان دستگاههای غیر دقیق عنوان میکنن که فرکانس فلز در شرایط مختلف عوض میشه! خب اگر اینجور بود که ردیابی بر اساس فرکانسهای خاص معنی نداشت و هر جا در هر شرایطی فرکانس فرق میکرد و چون ما دنبال یک هدف مجهول میگردیم دیگه اصلا فرکانس مشخصی نداشتیم که ردیابی کنیم چه برسه که هدف رو پیدا کنیم! لذا ردیابی اصلا فایده ای نداشت. :D
اما از طرف دیگه برخی فرکانسها واقعا به شرایط مغناطیس و محیط حساس هستن که اصلا در زمینه ردیابی نمیشه روشون حسابی کرد چون هیچ ضابطه صد در صدی برای عدد فرکانسشون وجود نداره و لذا این تیپ فرکانسها در ردیابی واقعا قابل تکیه و استفاده نیستن. در مقابل فرکانسهای زیادی داریم که تقریبا تغییر محسوسی تحت شرایط مختلف ندارن. نمونه های زیادی از این فرکانسها رو هم مشاهده میکنین که توسط افراد با تجربه در تاپیکهای اپراتوری ردیاب عنوان شده و در حدی هستن که چند نفر مختلف در چند گوشه ایران و در شرایط متنوعی تستشون کردن و واقعا جواب خوبی گرفتن! پس فرکانس دقیق و ثابت برای ردیابی اهداف وجود داره و میشه روشون حساب کرد. باقی کار دیگه دقت فرکانسی دستگاه و داشتن ثبات فرکانسی دستگاه ردیاب تحت شرایط مختلف هست که در مدارات دیجیتال میشه بهشون رسید.

سه شنبه 7 مرداد1393 - 8:01pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

Kani نوشته است:
هوشیار جان یعنی ما اینهمه مدت خودمونو علاف کردیم رفتیم دنبال فرکانس؟

کانی جان من معتقدم هرکس باید فرکانس متناسب با خودشو پیدا کنه . فرکانس کشف شده ی یک فرد در تمامی افراد به اون دقت نیست . کانی جان حتما میدونی فرکانس فلزات فقط برای همون فلز و در همون منطقه و برای همون فرد معتبره .
آرشام فرموده (حتی با چند صدم هرتز اختلاف هم واکنش آنتن ها نسبت به فلزات فرق میکنه به عنوان مثال طلا38.93 و نقره38.96 )
آرشام جان شاید بدانید که فلز طلای 24 عیار خلوص 100 در 100 داره و مثلا طلای 18 عیار خالص نیست و مقداری نقره یا سایر فلزات گرانبها درش هست . و علت اختلاف فرکانسهای طلا در این درصد خلوص طلاست . اما در معادن طلا همراه طلا نقره هم استخراج و استحصال میشود و بطور طبیعی در خود نقره هم درصدی طلا وجود دارد و علت نزدیک بودن فرکانس طلا و نقره هم همین مطلبه . طلا و نقره ی نرم دارای خلوص بالاتر و سفت دارای خلوص کمتر . پس باید این موضوع را بدانیم که در قدیم عیار طلا عددی رسمی مثل 18 عیار و 16 و یا 24 عیار نبوده و هر زرگری با مخلوط کردن مقداری نقره مس یا پلاتین توانسته یک طلایی بسازه و امروز ما فرکانسهای متفاوتی ازش داریم .

علم گنج بزرگیست که با خرج کردن تمام نمی شود.

سه شنبه 7 مرداد1393 - 8:12pm
مدیر کل
مدیر کل

جناب hoshyar191 ماشالا شما نه توضیحات بنده و دیگران رو خیلی توجه میکنی و نه اپراتوری ردیاب رو دنبال میکنی و آخرش هم در مورد عیار طلا همون مطلبی رو میگی که بنده 1 سال پیش در همین انجمن گفتم و توضیح دادم!!! اینجوری چیز مثبتی از بحث گیر کسی نمیاد. توضیح کامل رو فکر میکنم در پست قبلی عرض کردم و تکرار مکررات جز صرف انرژی بیهوده برای امثال شما نیست!
ولی ایرادی هم نداره اگر شما سر مطلبتون هستین لطف کنین به دیگران راهنمایی بدین با توجه به بحث تفاوت فرکانس که شما روش تاکید دارین ؛ دوستان چطور در یک منطقه باید توسط ردیاب دنبال یک هدف مجهول بگردن؟ در صورتیکه طبق فرض شما هیچ فرکانس دقیق و مشخصی براش وجود نداره!

سه شنبه 7 مرداد1393 - 10:07pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام ودرود.
دوست عزیز بهرام بنده این مدار تو ترم افزار شبیه سازی کردم که همه شکل موجهارو تولید میکنه حتی دندان اره ای ولی مشکلش اینه که دیوتی سایکلش قابل تنظیم نیست یعنی برنامش محدود شده .ظاهرا سورس برنامه در دسترسه اگه دوستان اشنایی به برنامه نویسی دارند میشه اون هم یه کاریش کرد ظاهرا امکانات این بیشتر از قبلی هست.

پنج شنبه 9 مرداد1393 - 1:38pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

مرصی عزیز من قبلا بیان کرده بودم این مطلب رو خب اگه سورس برنامه باشه میشه روش کارکرد ولی میدونم دوستان به مشکل بر میخورن چون یکم پیچیده تر هست ساختش فعلا که دوستان تو همون یکی موندن ولی اگه سورسش رو در اختیار بزارین من تمام سعیمو میکنم راش بندازم البته دست وپا شکسته :D

گر داخل خانه‌ات نشستی مردی/ در بر دگران اگر ببستی مردی
مردی نبود سفر در این وضع خراب/ شاخ کرونا اگر شکستی مردی

پنج شنبه 9 مرداد1393 - 3:23pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

بهرام نوشته است:
مرصی عزیز من قبلا بیان کرده بودم این مطلب رو خب اگه سورس برنامه باشه میشه روش کارکرد ولی میدونم دوستان به مشکل بر میخورن چون یکم پیچیده تر هست ساختش فعلا که دوستان تو همون یکی موندن ولی اگه سورسش رو در اختیار بزارین من تمام سعیمو میکنم راش بندازم البته دست وپا شکسته :D

دوست عزیز فکر کنم تو همون فایل که سهیل جان زحمت کشیدند سورس برنامه هست .فقط نمیدونم با کدوم کامبایلر نوشته شده است .من که نتونستم بازش کنم.حالا اگه شما اطلاعات زیاد دارین .ما شاگرد شما .....دریغ نفرمایید

پنج شنبه 9 مرداد1393 - 6:02pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

نفرماید قربان ما کوچیک شما وبچه های با مرام این انجمنم هستیم...والله ما هم مثل شما یک نگاه میکنم ولی قولی نمیدم... :-ss

گر داخل خانه‌ات نشستی مردی/ در بر دگران اگر ببستی مردی
مردی نبود سفر در این وضع خراب/ شاخ کرونا اگر شکستی مردی

پنج شنبه 9 مرداد1393 - 8:17pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:
جناب hoshyar191 ماشالا شما نه توضیحات بنده و دیگران رو خیلی توجه میکنی و نه اپراتوری ردیاب رو دنبال میکنی و آخرش هم در مورد عیار طلا همون مطلبی رو میگی که بنده 1 سال پیش در همین انجمن گفتم و توضیح دادم!!! اینجوری چیز مثبتی از بحث گیر کسی نمیاد. توضیح کامل رو فکر میکنم در پست قبلی عرض کردم و تکرار مکررات جز صرف انرژی بیهوده برای امثال شما نیست!
ولی ایرادی هم نداره اگر شما سر مطلبتون هستین لطف کنین به دیگران راهنمایی بدین با توجه به بحث تفاوت فرکانس که شما روش تاکید دارین ؛ دوستان چطور در یک منطقه باید توسط ردیاب دنبال یک هدف مجهول بگردن؟ در صورتیکه طبق فرض شما هیچ فرکانس دقیق و مشخصی براش وجود نداره!

مهندس حمید عرض سلام .
من در نوشته هام نظرات و نتایج آزمایشات خودم رو با ردیاب دیجیتال بیان کردم و اصراری بر تحمیل آن بر دانسته های سایر کاربران ندارم ، کاربران با تمرین زیاد و به مرور زمان رفتار آنتنها و فرکانسها را کشف و درک خواهند نمود .
واما نظر شما در کم اثر بودن اعشار فرکانس در رنج فرکانسهای بالا و تاثیر گذار بودن ، در محدوده ی vlf کاملا صحیحه .
و اما بنده کاملا به بحث دما در مدارات فرکانسی آنالوگ و دیجیتال و کارکرد دستگاههای فرکانسی و سیگنال ساز در شرایط جوی مختلف کاملا واقفم و بخشی از کار من مربوط به این بحث مهم در صنعت ارتباطات رادیویی است .
و اما از مطلبی که در مورد طلا در یک سال پیش نوشته بودید اطلاعی نداشتم و فقط دانسته های خودم رو بیان نمودم و تعجب میکنم که در این مورد کوچولو با نظر من مخالفتی نشون نداید . :D
و اما در قالب یک ایده ی کاربردی پاسخ شما رو به رشته ی تحریر در می آورم .
سوال طرح شده ی شما حمید نوشته "دوستان چطور در یک منطقه باید توسط ردیاب دنبال یک هدف مجهول بگردن؟ در صورتیکه طبق فرض شما هیچ فرکانس دقیق و مشخصی براش وجود نداره"
دقت فرمایید من میگم فرکانس دقیقی براش نیست نه فرکانس مشخصی ، فرکانس مشخص وجود داره و این فرکانس ، تک فرکانس نیست بلکه یک محدوده ی فرکانسی هست . که تلرانسی چند درصدی میتوان براش یافت. اما چطور دنبال یک هدف با فرکانس مجهول بگردیم . من فکر میکنم باید دارای یک دستگاه ردیاب باشیم که ژنراتور آن قادر باشد در محدوده ی مشخصی که توسط اپراتور به آن داده میشود نوسانسازی نماید .مثلا آرشام میگه برای طلا این فرکانس هست "طلا38.93 "
حال باید آرشام یک ردیابی داشته باشد که و آن را طوری برنامه بدهد که در محدوده ی 32 تا 42 نوسان کند و یا به عبارتی مولتی فرکانس باشد و منطقه را در حدود یک یا چند ثانیه اسکن کند . و اونوقت میتواند با کشف فرکانس فلز و سایر آزمایشات سرعت کاوش را افزایش دهد . ( امیدوارم این ایده ی من در طراحی ردیاب جدید فلز جو در چشم انداز آینده مد نظر قرار گیرد )
حمید جان بارها فرمودید که انجمن محل تبادل نظراته . بنده هم نظر خودمو اعلام کردم و اینکه عنوان میکنید حمید نوشته " متاسفانه یک پست دیگر با اطلاعات غلط و شبهه برانگیز از شما " و یک طومار پاسخ و توجیه واسش مینویسید در حالی که کابران بیشماری هر روز مطالب نا معقول و غلطی ارائه میدن و شما کمتر در جهت اطلاح و صحیح رسانی ، نظر می نویسید . این نشون میده که به نوشته های من حساس هستید و استرس شما از مطالب من احساس میشه :D

پنج شنبه 9 مرداد1393 - 9:10pm
کاربر فعال
کاربر فعال

دوباره سلام هوشیار خان ،در مورد این نوع ردیاب دو سوال برام مطرح شده بی زحمت راهنمایی کنید
اول اینکه آیا این کار باعث تداخل امواج نمیشه؟
دوم هم بفرض که ما همچین ردیابی رو ساختیم و کار کرد.با این کار،ما دست ردیاب رو برای شناسایی و ردیابی انواع فلزات و ذرات باز کردیم .مثلا ممکنه بین 32تا42فرکانسهای طلا ،نقره ،آهن،سیلیس و خیلی چیزهای دیگه وجود داشته باشه و معلوم نیست ردیاب کدوم رو میگیره و درصد خطا بالا میره

پنج شنبه 9 مرداد1393 - 10:49pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

آرشام نوشته است:
دوباره سلام هوشیار خان ،در مورد این نوع ردیاب دو سوال برام مطرح شده بی زحمت راهنمایی کنید
اول اینکه آیا این کار باعث تداخل امواج نمیشه؟
دوم هم بفرض که ما همچین ردیابی رو ساختیم و کار کرد.با این کار،ما دست ردیاب رو برای شناسایی و ردیابی انواع فلزات و ذرات باز کردیم .مثلا ممکنه بین 32تا42فرکانسهای طلا ،نقره ،آهن،سیلیس و خیلی چیزهای دیگه وجود داشته باشه و معلوم نیست ردیاب کدوم رو میگیره و درصد خطا بالا میره

سلام آرشام جان
تداخل فرکانسی ایجاد نمیشه چون در هر لحضه فقط یک فرکانس تولید میشه و به آنتنها ارسال میشه و در مثال فوق این زمان اسکن مثلا اگر 10 ثانیه باشه در ثانیه اول 32 در ثانیه دوم 33 سوم 34 و.... خواهد بود .
بله اگر بازه ی وارد شده زیاد باشد احتمال واکنشهای متعددی وجود خواهد داشت پس باید در عمل بازه ی کار را کوچیک در نظر گرفت تا به اصطلاح اسکنها با خطای زیاد همراه نباشد .
من یک سوال از مهندس حمیددارم
با توجه به تست های شما در ساخت 35 آیا از سیگنالهای مدوله شده برای ردیابی استفاده کرده اید؟

پنج شنبه 9 مرداد1393 - 11:05pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 44 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 81 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure