انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 31 فروردین1403 - 6:50am

پاسخ به موضوع  [ 32 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4  بعدی
 اصول ردیاب ها 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

مجید جان به فلزجو خوش اومدین.
ابتدا عرض کنم شاید شما ما و این انجمن رو خوب بشناسین ولی ما شما رو اصلا نمیشناسیم! پس طبیعی هست توقع اینکه اگر بنده شخصا اطلاعات خاصی استوار بر یافته های شخصی داشته باشم نمیتونم در اختیار یک فرد شناخته نشده قرار بدم! وانگهی تجربه این مدت در انجمن نشان داده افرادی که دستی در طراحی و حتی مونتاژ مدار دارن به ندرت خودشون اهل کاوش هستن و ممکنه هدف ابتدا ساخت دستگاه خوبی برای کاوش باشه ولی شخص چون میبینه در زمینه کاوش توانایی بسیار کمتری داره ؛ در نهایت روی میاره به فروشندگی! به همین دلیل اکثر دوستان فعال در تاپیک های ساخت مدار کم و بیش به نوعی فروشندگی هم میکنن! همین مدارات موجود در انجمن هم اگر هر کدوم رو سرچ کنین شاید در بیش از 10 سایت و وبلاگ دیگه برای فروش گذاشته شده!
در خصوص تئوری عملکرد ردیاب های آنتنی هیچ مطلب علمی که بصورت دقیق ثابت شده باشه وجود نداره و هیچ دانشمندی نمیتونه بر اساس اصول شناخته شده فیزیک بصورت علمی تاییدش بکنه. بیان عامیانه برخی مطالب مثل باردار شدن هدف و امثالهم هم صرفا جهت توجیه اذهان عمومی هست وگرنه ارزش علمی نداره! ولی مثلا اگر بنده ادعا کنم که فرکانس اصلی رو خود هدف میفرسته و از طریق اثر گذاری متقابل روی فرکانس مشابهی که دستگاه تولید میکنه ؛ نیروی دافعه و جاذبه ایجاد میشه ؛ آیا شما این رو باور میکنین؟! واقعیتی که من بهش رسیدم همین هست! و با این فرض تمام مراحل دیگه ردیابی هم قابل توجیهه. تنها چیزی که درکش مشکل هست همینه که چطور یک فلز میتونه فرکانسی از خودش ساطع کنه که تا صدها متر منطقه اطرافش رو پوشش بده؟ وگرنه که فرکانس ارسالی هیچ دستگاه ردیابی قادر به این کار نیست و اثباتش هم اینه که شما با هیچ سیستم گیرنده الکترونیکی نمیتونی حتی 10 متر اونورتر از ردیاب ؛ فرکانسی که ردیاب میفرسته رو آشکار کنی! چه برسه به اینکه واکنش فرکانسی که از هدف برمیگرده رو بتونی آشکار کنی!!! حتی سیستمهای پرابی که در خاک استفاده میشن هم همین حالت رو دارن و تفاوت زیادی نمیکنه. به همین دلیل استفاده از پراب در خاک هم ضروری نیست و فقط میتونه اندکی قدرت رو بیشتر کنه.
با توجه به مساله ناشناختگی امواج دریافتی از هدف طبیعیه که امکان سنس الکترونیکی وجود نداشته باشه! توجه کنین شرکتها و افراد زیادی پیشگام طراحی و ساخت ردیاب های مختلف از دهها سال پیش تا به حال بودن. اما هنوز هم همشون از طرح آنتن متحرک استفاده میکنن. این نشون میده که اونها هم موفق به حذف آنتن نشدن! البته وجود آنتن برای دریافت اثر متقابل فرکانسها در ردیابی فرکانسی امری ضروریه. تنها شاید بشه کمی امید داشت که این آنتن بصورت ثابت باشه و واکنش های چپ و راست رو بشه بصورت الکترونیکی اعلام کرد که اون هم تا بحال میسر نبوده. تنها چیزی که بنظر من عملی هست استفاده از آنتن ثابت و قرار دادن نوعی سنسور بسیار حساس به نیرو هست که اون هم عملا بدرد نمیخوره! توجه هم داشته باشین نحوه حرکت آنتنها معانی زیادی داره که یک اپراتور باتجربه میتونه متوجه بشه و بر اساسش نه تنها به درستی هدف پی ببره بلکه نقطه ؛ عمق و حجم رو هم پیدا کنه. در صورتیکه اگر انتن بفرض حذف هم بشه دیگه محاسبه این مقادیر بسیار مشکل تر میشه و به اعتقاد من خطا میتونه بیشتر هم بشه! در واقع مشکلی که شما و خیلیها با این انتنهای متحرک دارین شاید بیشتر سر تاثیر ذهنیت هست که با کمی تغییر در ساختار آنتن تا حد زیادی قابل اصلاحه. اما دستگاهی که سنس الکترونیکی داشته باشه مطمئن باشین تنها خطایی که نداره خطای ذهنیت هست و در عوض انواع و اقسام خطاهای شاید غیر قابل حذف به داستان افزوده میشه!
بعضی مواردی هم که گاها به عنوان ردیاب صوتی گفته میشه اصلا بر اساس ردیابی فرکانسی کار نمیکنن! سیستمهایی که بر اساس یون یابی یا مغناطیس یابی یا حتی فلزیابی عمل میکنن هیچ ربطی به ردیابی فرکانسی ندارن و شاهد این قضیه هم همین هست که فرکانسهایی که دوستان در ردیابی آنتنی استفاده میکنن اصلا برای اون دستگاهها معنی نداره و در اونها قابل استفاده نیست! پس ردیابی فرکانسی رو نباید با بعضی سیستمهای دیگر سنس از راه دور اشتباه گرفت. در صورتیکه بنظر من ردیاب آنتنی نسبت به اکثر اون سیستمها قابلیتهای بیشتر و روشهای تشخیص خطای بمراتب بیشتری هم داره.
در مورد استفاده از کنترلر هایی که نام بردین بنظر من این مسائل اصلا در بحث طراحی و شاید اختراع یک دستگاه جدید مهم نیست! وقتی شما بکمک یک اسکوپ با حساسیت بالا نمیتونی هیچ موج بازگشتی رو روی آنتنها ببینی و آنالیز کنی طبیعتا هیچ طرحی برای پیاده سازی نداری که بخوای توسط فلان سخت افزار اجراش کنی! کسی هم که برنامه نویس خوبی باشه عملا براش مهم نیست کنترلر چی جلوش بذارن. هر کدوم اینها دیتاشیتی دارن و مجموعه دستور العمل و کامپایلر مخصوص بخودشون رو دارن که میشه بر اساسش ایده مورد نظر رو پیاده کرد. تکنیک برنامه نویسی هم بمراتب مهمتر از شماره این جور کنترلر هاست! چون ایسی خام که همه جا هست. دیدنش هم فکر نمیکنم درد کسی رو دوا کنه! مهم اینه که این قطعات برنامه پذیر هستن و اصل داستان برنامه ای هست که داخلش نوشته میشه.
در خصوص امواج مورد استفاده ؛ سینوسی و مربعی مناسب تر هستن ولی در سیستم دیجیتال مربعی خیلی راحت تر و بسیار دقیق تر تولید میشه. مگر اینکه بخواین از DDS سخت افزاری استفاده کنین که اون هم مشکلات خودش رو داره. مهم اینجاست اگر با خود میکرو فرکانسی تولید بشه بخصوص برای فرکانسهای پایین باید دقت بسیار زیادی داشته باشه. از نظر دقت بعنوان مثال ردیاب معروف DFS دارای دقت یا استپ فرکانسی 160 نانو ثانیه هست و ردیاب FPL35 دارای دقت 62 نانو ثانیه. هر چقدر این استپهای قابل تنظیم برای تولید فرکانس کوچکتر باشه دقت فرکانسی بالاتر میره. با روشهای متعارف و بقول معروف موجود در کتاب نمیشه فرکانس هایی با این دقت تولید کرد بخصوص از نوع متغیر! پس اینجا دیگه هنر برنامه نویسی شماست که اگر موفق بشین عملا بیشتر مسیر رو طی کردین.
ال سی دی گرافیکی یا صفحه تاچ اسکرین هم دیگه تاثیری در اساس ردیابی ندارن و صرفا نوعی رابط کاربری پیشرفته تر هستن که اگر خوب طراحی نشن اتفاقا کارکرد دستگاه رو مشکلتر و وقتگیر میکنن! بیشتر بدرد یک نمای ظاهری شیک میخوره که طبیعتا باب میل فروشنده هاست وگرنه خریداران اینطور دستگاهها بیشتر دنبال کارایی هستن! :D
بهرحال این گوی و این میدان! شما اگر میخواین کاری بصورت عمومی صورت بدین همه دوستان در انجمن استقبال میکنن و بنده هم اگر ببینم واقعا کاری داره انجام میشه و چیزی بدونم در حد توان کمک میکنم. ولی در مورد حذف آنتن عرض کردم بعید میدونم اصلا امکانش باشه. شما اگر در پردازش سیگنال و کار کردن با این میکرو ها تبحر دارین بنظرم بد نیست ابتدا یک فلزیاب طراحی کنین که سیستم فول الکترونیک داره و اصول کارش هم خیلی مشخص تره. کلا اگر یک طرح از خودتون توی انجمن بذارین که قابل ساخت باشه و نشون بده توان فنی شما چقدر هست ممنون میشیم.

دوشنبه 6 مرداد1393 - 6:20pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

:ymapplause: :-BD

ایمان , راستی و خوش رویی = گنج واقعی

دوشنبه 6 مرداد1393 - 6:31pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام و درود.
اساتید ببخشید بنده زیاد اظهار نظر نمی کنم . ولی در رابطه با ردیابی باید به استحظار برسونم که یک علم کاملا عملی و ظریفی است که برای شناسایی فرکانس های ردیابی برای هر شی باید بصورت عملی کارا بیش بره وگرنه با چند تا فرکانس که تو نت یا جای دیگه هست نمیشه ردیابی کرد یا ردیاب ساخت.به نظر بنده اولویت ساخت یه ردیاب یا شعاع زن طراحی یک فانکشن با دقت زیاد است که دوستان در اولین مرحله فکر می کنند که کار خیلی ساده ای است ولی وقتی به فرکانس های بالاتر میرسیم مثلا در حد MHZ دقت شکل موج خروجی خیلی ضعیف میشه و عملا با میکرو کار خیلی سختیه تا به این دقت برسی. :(
ولی اگر دوستان همت کننیم و اول یه فانکشن با دقت بالا بسازیم بنده سر جای خود هر کمکی از دستم بر بیاد در خدمت دوستانم.
بعد از طراحی همه دوستان شروع به تست های عملی می کنند تا به نتایج خوب در رابطه با ردیابی و حذف کنندگی برسیم. که واقعا کار سختی هست.
یاحق @};-

دوشنبه 6 مرداد1393 - 6:46pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

ganbari نوشته است:
سلام و درود.
اساتید ببخشید بنده زیاد اظهار نظر نمی کنم . ولی در رابطه با ردیابی باید به استحظار برسونم که یک علم کاملا عملی و ظریفی است که برای شناسایی فرکانس های ردیابی برای هر شی باید بصورت عملی کارا بیش بره وگرنه با چند تا فرکانس که تو نت یا جای دیگه هست نمیشه ردیابی کرد یا ردیاب ساخت.به نظر بنده اولویت ساخت یه ردیاب یا شعاع زن طراحی یک فانکشن با دقت زیاد است که دوستان در اولین مرحله فکر می کنند که کار خیلی ساده ای است ولی وقتی به فرکانس های بالاتر میرسیم مثلا در حد MHZ دقت شکل موج خروجی خیلی ضعیف میشه و عملا با میکرو کار خیلی سختیه تا به این دقت برسی. :(
ولی اگر دوستان همت کننیم و اول یه فانکشن با دقت بالا بسازیم بنده سر جای خود هر کمکی از دستم بر بیاد در خدمت دوستانم.
بعد از طراحی همه دوستان شروع به تست های عملی می کنند تا به نتایج خوب در رابطه با ردیابی و حذف کنندگی برسیم. که واقعا کار سختی هست.
یاحق @};-

دوست من در ردیابی فوق فوقش تا فرکانس 6 کیلو هرتز نیاز داریم. نه بیشتر . بنده یه فایل میذارم با مگا 8 که با فرکانس کاری 16 مگا هرتز که این توانایی رو داره موج مربعی با دیوتی سایکل قابل تنظیم با دقت 1 هرتر در بازه 0 تا 10 کیلو هرتز که میتونه برای شروع خوب باشه. البته سورس کد رو هم میذارم. البته موج مربعیش واقعا حرف نداره. :D

ایمان , راستی و خوش رویی = گنج واقعی

دوشنبه 6 مرداد1393 - 7:29pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: خراسان شمالی
سلام حمید جان واقعا اطلاعات کاملی دارین برادر, از مدیر دانایی مثل شما انسان لذت میبره , حمید جان اونچیزی که من فهمیدم از مطالب بالایی که شما فرمودید,اینه که ما باید رو آنتنها کار کنیم، تا یک انتنی درست کنیم که تاثیر ذهن درش نباشه اما در عین حال آنتنها کاراییشان را از دست ندن,.حمید جان اگه این لطف را هم در حق دوستان انجام بدید دیگه سنگ تمام گذاشته اید . حمید جان اگه ایده ای دارین لطف کنید و اون را بگین تا من و امثال من از شر این تاثیر ذهن خلاص بشیم, شما تو ساخت ردیاب مهارت زیادی دارید و حتما ردیابهای زیادی دیدید, اگه لطف کنید یه دسته و انتنی که این خاسته من و دیگر دوستآن را حل کنه ,شمایلی و عکسی و نحوه ساختنش را بگین واقعا ممنون میشم قبل از هر چیزی هم از لطفتآن تشکر میکنم.

خداوندا ارامشی ده تا بپذیرم انچه را نمیتوانم تغییر دهم

سه شنبه 6 مرداد1393 - 12:08am
کاربر فعال
کاربر فعال

مرسی دوست عزیز فقط چند نکته
من ابتدا صحبتم نوشتم که متخصص نیستم. بعید می دونم نوشته باشم دوستان من فلانیم خیلی توانایی دارم خدای فلان چیزم و به تنهایی همه کار میتونم انجام بدم که شما ازم می خواهید تا برم و فلزیاب بسازم بزارم تو انجمن که بخواهید درباره سطح دانش من نظر بدید. اگر اشتباه نکنم هم ولایتی هستیم تقریبا. بله چون شما و دوستان دیگه تجربه امجد و عباسیان و .. با موتور پلاستیک دست گرفتن ، تهرانپارس ، 3 صبح برسی خونه تاولای پا و ... رو دارم ولی همین جا اعلام می کنم سطح دانش من از ابتدایی ترین فرد این مجموعه هم پایین تره. دنبال این هم نیستم وقت با ارزش شما رو بگیرم تا بخوایین سطح دانش من رو بسنجین

استاد عزیز آقا حمید گل. من یاد گرفتم در مقابل اساتیدم سر تعظیم فرود بیارم و ادب به جا بیارم. شما که تاج سر من و این انجمنید دیگه جای خود دارید.

در رابطه با تاکید بر حذف آنتن از طرف بچه ها در همین تاپیک ، عرض کردم هدف نهایی این هست ولی شاید دستگاهی که در ابتدا ساخته میشه وابسته به آنتن باشه به مرور جلو میریم.

اولا همین نوشته ای که برام فرستادید منت بزرگی سر من گذاشتید. اگر کمک کنید به ساخت که صد البته ممنون دار شما هستیم بلا شک. اگر هم افتخار ندادید و این موضوع را بنا به هر دلیلی دنبال نکردید ما مسیر خودمون رو میریم و فقط از حضور استاد بزرگی چون شما محروم خواهیم بود.

در رابطه با ای سی هایی که من اسم بردم و شما فرمودید با هر میکرویی میشه چنین کاری کرد ترجیح می دم سکوت کنم و از شما می خوام بیشتر در رابطه با این موضوع فکر کنید که چرا شرکت های بزرگ هر روزه پروسسور های جدیدی وارد بازار می کنن ؟ خوب همون Avr کافی بود دیگه؟ ؟؟؟؟؟؟؟

در رابطه با اطلاعاتی هم که دادید بسیار مفید فایده بوده برای خودم فقط چند سوال که ربطی هم به موضوع فرکانس نداره!!!!

من شنیدم که دمای دفینه چند درجه ای با دمای محیط اختلاف داره.آیا این رو تایید می کنید و در ادامه به چه صورت چند درجه در چه عمقی این اتفاق میافته؟

من نکته ای رو عرض کنم در حد یه تئوری تو ذهن خودم. احتمال داره حتی به سمتی برم تا هوای اطراف یه زمینی رو آنالیز کنم تا ترکیبات و جنس ذرات اون بخش رو تفکیک کنم که تا یه بخشایی این کار رو در گذشته انجام دادم.

در حال حاضر در محدوده بازه پایین فرکانس به دقت 6 رقم اعشار رسیدم و در بازه های بالاتر تا 3 رقم اعشار با ثبات فوق العاده بالا رسیدم. البته تازه 6-7 ساعت هست شروع کردم. خودتون میدونید با avr نمیشه به این دقت دست پیداکرد حالا کندی میکرویی مثل avr رو هم به این بخش اضافه کنید.

نتیجه این شد که فقط نکاتی که بهش دست پیدا کردیم رو در اینجا مطرح کنیم تا حاشیه ها از بحث ما دور بشه.

امیدوارم در تمام سخنم ادب رو رعایت کرده باشم .

جناب kani عزیز
مرسی از راهنمایی های شما.وجود دست گلی مثل شما به آدم قوت قلب میده

hoca2del جان در رابطه با گایگر عرض کنم که امواج رادیو اکتیو امواج الفا ، بتا ، گاما رو سنس می کنه و سنسورش هم هر کدوم جداست حالا باید ببینیم که رو کئوم بخش زوم کنیم بهتره که اینجا دست آقا حمید رو میبوسه. بابت درج این مطلب ممنون

آقای ganbari من به شخصه دوست دارم شما بیشتر اظهار نظر کنید عزیز

در رابطه با این مقوله حتما بیشتر مطالعه می کنم چون خودم تو انتخاب بخش مناسب صاحب نظر نیستم

سه شنبه 6 مرداد1393 - 2:26am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم جعفر جان شما لطف دارین. :ymhug:
در خصوص آنتن که فکر کنم جرقه اصلی رو خود دوستان در انجمن زدن و آنتنهای مختلفی ساختن که فکر میکنم از نظر ذهنیت شرایط خیلی بهتری داشته باشه. بنده هم به اقا مجتبی پیشنهاد دادم روی این قسمت کار کنن و چند آنتن رو آزمایش کنن تا بشه به یک طرح خیلی بهتر رسید که هم خطای ذهنیتش واقعا کمتر باشه و هم قدرت سنس بیشتری داشته باشه! ایشون هم قبول کردن و قول دادن در آینده نزدیک روی این مطلب کار کنن و آنتن های بهتری داشته باشیم.

سه شنبه 6 مرداد1393 - 3:02am
مدیر کل
مدیر کل

مجید عزیز خیلی ممنون از شما لطف دارین شما خودتون استادین! :D
دوست من اگر شما در خارج ایران فعالیت کرده باشین میدونین که اونجا اعتقادشون بر این هست که پول سخت افزار بده ولی پول برنامه نویس نده! لذا اکثر شرکتها بجای اینکه نرم افزار سیستم هاشون رو اصلاح بکنن از سخت افزار پیشرفته تر و سریع تر استفاده میکنن. در حالیکه خیلی اوقات با یک برنامه کاراتر میشه براحتی روی سخت افزار قدیمی همون کار رو بسیار بهتر انجام داد!
بحث شما در مورد میکرو و نوع کنترلر البته غلط نیست. بشرطی که شما قابلیت های سخت افزاری موجود در کنترلر جدید رو بتونین واقعا استفاده کنین. برای تولید امواج هم به اکثر این قالبیت های پیشرفته اصلا نیازی نیست! در واقع مثل این هست که شما برای یک موتور سیکلت از موتور ماشین استفاده کنی! غیر این بود که خب همه برای هر طرحی میرفتن و از بالاترین شماره موجود استفاده میکردن! خب چرا کسی چنین کاری نمیکنه؟ متاسفانه این چیزها بین ایرانیها اینجوریه چون دید فنی درستی ندارن. عرض من همینه برنامه نویس اگر بکارش وارد باشه اصلا براش فرقی نباید بکنه که با چه کنترلری کار میکنه! حالا شما اگر میتونستی پردازش سیگنال برگشتی رو انجام بدی داستان فرق داشت و کنترلر پیشرفته واقعا بدرد میخورد. اما صرفا برای تولید فرکانس تنها قسمتی که در میکرو میتونه بدقت شما کمک بکنه فقط فرکانس کاریش هست. اونم در صورتی که برنامه شما به اندازه کافی کارا باشه! وگرنه روی هر کنترلری هم نوشته بشه فرقی نمیکنه و کارایی بالایی نمیده.
اما در مورد دقت فرکانس 6 رقمی که فرمودین از نظر من بدون رودربایستی حرف شما یک ادعا بیشتر نیست! اگر منظور شما از فرکانس پایین مثلا 100 هرتز هم باشه ؛ برای رسیدن به 6 رقم دقت در اعشار فرکانس شما نیاز به سرعت پردازشی حداقل (تاکید میکنم حداقل) 10 گیگاهرتز دارین!!! خب میتونم سوال کنم سرعت میکرو کنترلر مورد استفاده شما چقدر هست؟ تازه در صورتی با سرعت 10 گیگاهرتز به این دقت میرسین که بتونین از تک تک پالسهای ساعت کاری میکرو استفاده کنین! این هم البته کار ساده ای نیست. پس حرف شما در مورد ساخت فرکانس با چنین دقتی درست نیست مگر اینکه منظورتون از فرکانس پایین مثلا 1 هرتز باشه که اون هم در ردیابی کارایی خاصی نداره!!! از این گذشته برای من خیلی جالبه که شما دقت 6 رقم اعشار رو با چه فرکانس متر یا اسکوپی اندازه میگیرین که اینقدر به این ارقام اعشار مطمئن هستین؟ این اندازه گیری ها هم کار هر دستگاهی نیست! کسی که روی این سطح از دقت کار کرده باشه متوجه حرف من میشه.
در مورد اختلاف دمای دفینه با اطراف من اطلاعات زیادی ندارم و فکر نمیکنم بصورت کلی بشه از این مطلب استفاده ای کرد. چون عمق قرارگیری و جنس فلز و جنس خاک و پلمپ بودن و مساله آفتابی بودن هوا در طی روز و حتی ساعت بررسی این قضیه هم در نتیجه تاثیر داره و عملا اگر عمق از چند متر بیشتر باشه نمیشه اختلاف دمای محسوسی رو انتظار داشت و حتی در صورت اندازه گیری هم این اختلافات دمایی بصورت طبیعی در محیط وجود دارن و ما نمیتونیم وجودش رو الزاما به دفینه ربط بدیم! پس هر دستگاهی که بر این اساس بخواد کار کنه بخودی خود خطای زیادی خواهد داشت و در عمق زیاد هم جوابگو نیست.
عجیب هم بود که شما از پیشنهاد من مبنی بر طراحی یک فلزیاب خیلی ساده عبور کردین! در صورتیکه خودتون میدونین فلزیاب اصول مشخصی داره. اون کنترلر هایی هم که شما توان کار کردن باهاشون رو دارین خیلی بیشتر از اینکه بدرد ساخت ردیاب بخورن بدرد طراحی فلزیاب میخورن! میتونم سوال کنم چرا سراغ فلزیاب نمیرین؟
در نهایت هم عرض کنم نیاز به این تعارفات و به میان کشیدن ادب و احترام نبود! کسی قرار نیست اینجا به کسی توهین کنه! اما چیزی که من از شما درخواست دارم این هست که اگر واقعا میخواین کاری صورت بدین لطفا با شعور کسی بازی نکنین! رعایت ادب صرفا به کلمات نیست. ما از این برنامه ها در انجمن زیاد داشتیم. پس لطفا دقت کنین تا داستانی نظیر 6 رقم دقت فرکانسی رو دیگه نفرمایین! مگر اینکه بتونین اثباتش کنین. ;)

سه شنبه 6 مرداد1393 - 3:28am
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
مجید عزیز خیلی ممنون از شما لطف دارین شما خودتون استادین! :D
دوست من اگر شما در خارج ایران فعالیت کرده باشین میدونین که اونجا اعتقادشون بر این هست که پول سخت افزار بده ولی پول برنامه نویس نده! لذا اکثر شرکتها بجای اینکه نرم افزار سیستم هاشون رو اصلاح بکنن از سخت افزار پیشرفته تر و سریع تر استفاده میکنن. در حالیکه خیلی اوقات با یک برنامه کاراتر میشه براحتی روی سخت افزار قدیمی همون کار رو بسیار بهتر انجام داد!
بحث شما در مورد میکرو و نوع کنترلر البته غلط نیست. بشرطی که شما قابلیت های سخت افزاری موجود در کنترلر جدید رو بتونین واقعا استفاده کنین. برای تولید امواج هم به اکثر این قالبیت های پیشرفته اصلا نیازی نیست! در واقع مثل این هست که شما برای یک موتور سیکلت از موتور ماشین استفاده کنی! غیر این بود که خب همه برای هر طرحی میرفتن و از بالاترین شماره موجود استفاده میکردن! خب چرا کسی چنین کاری نمیکنه؟ متاسفانه این چیزها بین ایرانیها اینجوریه چون دید فنی درستی ندارن. عرض من همینه برنامه نویس اگر بکارش وارد باشه اصلا براش فرقی نباید بکنه که با چه کنترلری کار میکنه! حالا شما اگر میتونستی پردازش سیگنال برگشتی رو انجام بدی داستان فرق داشت و کنترلر پیشرفته واقعا بدرد میخورد. اما صرفا برای تولید فرکانس تنها قسمتی که در میکرو میتونه بدقت شما کمک بکنه فقط فرکانس کاریش هست. اونم در صورتی که برنامه شما به اندازه کافی کارا باشه! وگرنه روی هر کنترلری هم نوشته بشه فرقی نمیکنه و کارایی بالایی نمیده.
اما در مورد دقت فرکانس 6 رقمی که فرمودین از نظر من بدون رودربایستی حرف شما یک ادعا بیشتر نیست! اگر منظور شما از فرکانس پایین مثلا 100 هرتز هم باشه ؛ برای رسیدن به 6 رقم دقت در اعشار فرکانس شما نیاز به سرعت پردازشی حداقل (تاکید میکنم حداقل) 10 گیگاهرتز دارین!!! خب میتونم سوال کنم سرعت میکرو کنترلر مورد استفاده شما چقدر هست؟ تازه در صورتی با سرعت 10 گیگاهرتز به این دقت میرسین که بتونین از تک تک پالسهای ساعت کاری میکرو استفاده کنین! این هم البته کار ساده ای نیست. پس حرف شما در مورد ساخت فرکانس با چنین دقتی درست نیست مگر اینکه منظورتون از فرکانس پایین مثلا 1 هرتز باشه که اون هم در ردیابی کارایی خاصی نداره!!! از این گذشته برای من خیلی جالبه که شما دقت 6 رقم اعشار رو با چه فرکانس متر یا اسکوپی اندازه میگیرین که اینقدر به این ارقام اعشار مطمئن هستین؟ این اندازه گیری ها هم کار هر دستگاهی نیست! کسی که روی این سطح از دقت کار کرده باشه متوجه حرف من میشه.
در مورد اختلاف دمای دفینه با اطراف من اطلاعات زیادی ندارم و فکر نمیکنم بصورت کلی بشه از این مطلب استفاده ای کرد. چون عمق قرارگیری و جنس فلز و جنس خاک و پلمپ بودن و مساله آفتابی بودن هوا در طی روز و حتی ساعت بررسی این قضیه هم در نتیجه تاثیر داره و عملا اگر عمق از چند متر بیشتر باشه نمیشه اختلاف دمای محسوسی رو انتظار داشت و حتی در صورت اندازه گیری هم این اختلافات دمایی بصورت طبیعی در محیط وجود دارن و ما نمیتونیم وجودش رو الزاما به دفینه ربط بدیم! پس هر دستگاهی که بر این اساس بخواد کار کنه بخودی خود خطای زیادی خواهد داشت و در عمق زیاد هم جوابگو نیست.
عجیب هم بود که شما از پیشنهاد من مبنی بر طراحی یک فلزیاب خیلی ساده عبور کردین! در صورتیکه خودتون میدونین فلزیاب اصول مشخصی داره. اون کنترلر هایی هم که شما توان کار کردن باهاشون رو دارین خیلی بیشتر از اینکه بدرد ساخت ردیاب بخورن بدرد طراحی فلزیاب میخورن! میتونم سوال کنم چرا سراغ فلزیاب نمیرین؟
در نهایت هم عرض کنم نیاز به این تعارفات و به میان کشیدن ادب و احترام نبود! کسی قرار نیست اینجا به کسی توهین کنه! اما چیزی که من از شما درخواست دارم این هست که اگر واقعا میخواین کاری صورت بدین لطفا با شعور کسی بازی نکنین! رعایت ادب صرفا به کلمات نیست. ما از این برنامه ها در انجمن زیاد داشتیم. پس لطفا دقت کنین تا داستانی نظیر 6 رقم دقت فرکانسی رو دیگه نفرمایین! مگر اینکه بتونین اثباتش کنین. ;)

آقا حمید گل در رابطه با دقت 6 رقم اعشار خدمت شما عرض کنم کاملا حرف شما در رابطه با دستگاه های اندازه گیری درست هست و حتی پراب های استفاده شده هم جنسش مهم هست و مساله ی بعدی اینکه دقت 6 رقم اعشار رو در بازه 1 هرتز تا 9 هرتز بدست اوردم
در بازه 10 تا 99 هرتز 5 رقه اعشار
در بازه 100 تا 999 هرتز 4 رقم اعشار

البته در همه ی این بازه ها بحث ثبات برام اولویت داشت. فعلا محاسبات بر روی کاغذ هست فرکانس کاری میکرو هم 80 مگا هرتز .در رابطه با اثبات حرفم استاد کمی صبور باشید. تهمت دروغ به کسی زدن گناه بزرگی هست.کسی که دروغ میگه حتما نفع می بره برای دروغی که میگه. حالا من چه نفعی می برم اگه بگم مثلا جایزه میدن، به به چه چه یا چیز دیگه؟؟؟؟؟ صبور باشید تا ادعای خودم رو ثابت کنم. اگرم تو عمل جواب نداد مگه مشکلی پیش میاد؟ نمی خوان که بازخواست کنن منو. کار علمی شالودش اقتضا میکنه ابتدا بر روی کاغذ بحث بشه.اگه تجهیزاتم کامل بود همین الان تست می کردم و نتیجه رو می گفتم. برای همین مسائل بود که تصمیم گرفتم فقط نکات رو در سایت درج کنم.تا حاشیه هایی این چنین که جز گرفتن انرژی حاصل دیگه ای نداره پیش نیاد.

ولی همین نکات ظریف و ریزی که بین صحبت های شما من متوجه میشم خیلی خیلی به تکمیل این پروژه کمک میکنه. الحق که استادی برازنده ی وجود گلی مثل شماست. واقعا افتخار می کنم میبینم با کسی بحث علمی می کنم که انقدر سواد داره .به شما بابت این همه دانش تبریک میگم. خواهشا تو این راه مارو تنها نزارین.

در رابطه با اینکه چرا فلزیاب نمی سازم . دوست عزیز نمی دونم چرا انقدر راحت آدم رو زیر سوال می برید. . من سواد ساخت فلزیاب رو ندارم.

در آینده حتما روی فلزیاب کار می کنم. تمام دستگاه هایی که ساخته میشه ابتدا یک نیاز بوده.من نیازم ردیاب هست. دلیلی نمی بینم چون شما نیاز رو روی فلزیاب میبینید من هم روی فلزیاب کار کنم.

اتفاقا چند سالی اونور بودم و چیزی که با چشم دیدم بر خلاف نظر شما بوده و بیشتر تمرکز بر روی نرم افزار هست.

در رابطه با انتخاب نوع میکرو پیش بینی می کنم که پردازش سیگنال هم نیاز باشه . برای همین از dspic میخوام استفاده کنم. حرف شما درسته اگه با مثلا avr کار میکردم هیچ وقت نمی تونستم به چنین دقتی برسم حتی روی کاغذ.
واژه هایی که شما بکار میبرید نظر " اگر واقعا میتونی" " اگه واقعا می خوای" " اگه ... . ". لازم میدونم که اعلام کنم بله واقعا می خوام. سعی می کنم بتونم.
دیدن این عبارات دلسردم می کنه. شاید به اقتضا سنم باشه. به هر حال سنم کمتر از شماست و دلمم نازک تره .

اگر کلا اصرار شما برای کار روی فلزیاب به خاطر ردیاب 35 فروشگاه هست که من پیشنهاد میکنم همین جا تاپیک رو قفل کنید تا تکلیف مشخص باشه. والا من فعلا تمرکزم روی ردیابه. چون نقطه زن خوبی دارم که کارمو راه میندازه. ردیاب هم دارم که من اپراتوریش رو بخاطر انتنی بودن بلد نیستم. روی فلزیاب چنسی که شما زحمت کشیدید ویرایش کردید دارم کار می کنم بسازم . چون در همین حد برای من قابل قبوله و نیازم رو برطرف میکنه.

سه شنبه 7 مرداد1393 - 4:58am
استاد
استاد

درود بر شما
دوست من مطمعن باشید که استادحمید خوشحال میشه که یکی پیدا بشه و دستگاهی بزنه که با 35 سراسری کنه.خدا را چه دیدی شاید مهندس حمید وقتی یه نوع اوری دید اون هم درصدد بشه که از 35 بالاتر بزنه و ما را از مشکلات فعلی ردیابی نجات بده.شما هم که پا جلو گذاشتید برای ارتقا یا ابداع یا بهینه یه ردیاب کار امد اینجوری با کمک هم میتونید قال قضیه را بکنید و همه را از دست ذرات و خطاها خلاص کنید .شما میتونید طرح پیشنهادی خودتون را اینجا به اثبات برسونید و مطمعن باشید هم که مهندس حمید اگه اطلاعاتی داشته باشه به عنوان همکاری اینجا میگذاره اما شما ابتدا باید طرحی که دارید به اثبات برسونید تا تکلیف مشخص بشه که شما توانایی در ساخت طرح مورد نظر خودتون دارید و اینکه انتنها حذف باید بشوند یه طرح جدیده و طبعا اطلاعات وسیع میخواد .در هر صورت اروزی موفقیت براتون دارم

سه شنبه 7 مرداد1393 - 6:15am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 32 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 19 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure