انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 7 اردیبهشت1403 - 10:34pm

پاسخ به موضوع  [ 23 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3  بعدی
 دعوت به همکاری جهت بررسی یک نوع ردیاب آنتنی 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام دروووود
درباره اینکه چرا 4 سال مدار دور انداخته بودم جواب همون اول گفتم .من کار کردن با ردیاب بلد نیستم چون سازنده دستگاه می گفت کار سختیه منم فقط با دلتا ویه نقطه زن دیگه کار می کردم و حوصله کار کردن با این ردیاب نداشتم چون اعصاب خورد کنیه. ولی یه چیزایی خوندم که مشتاق شدم این ردیاب اینجا قرار بدم تا بتونیم روش کار بکنیم

دوشنبه 25 فروردین1393 - 8:26am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

خواهش میکنم بینا جان به روی چشم . من همه قطعات چک کردم اسم همه قطعات هست .بجز دوتا قطعه کوچیک که در طرف چپ اون سیم پیچ که شبیه گل است قرار گرفته و شبیه ترانزیستور است چهار پایه دارد و بصورت خوابیده رو مدار نصب است.اسم یکی s1و دیگری s2 نوشته.چندتا عکس دیگه هم میزارم دوستا نظر بدن

دوشنبه 25 فروردین1393 - 8:31am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

اینم عکس پشت مدار

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

دوشنبه 25 فروردین1393 - 8:42am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ضمنا خروجی مدار نیز به وسیله دو تا فیش به انتن ها وصل میشه.سازندش می گفت که باید برای ردیابی یه جنس از طلا رو به یکی از میله های برنجی بچسبونی مثلا یه النگو تا ردیاب دنبال اون خوراک بگرده.

دوشنبه 25 فروردین1393 - 9:45am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

من یه جای در رابطه با اصول کار کرد ردیاب ها خوندم که عین اون متن اینجا باز گو می کنم.
اصول کار ردیاب ها:بیشترین مقدار میدان های الکترو مگنتیک زمین مرکز زمین است.انتنها در اصل بواسطه اثرات همین میدان واکنش نشان می دهند.این میدان ها در اطراف تمامی اشیا زیر زمین از فلز گرفته تا غیر فلز وجود داشته که میزان این میدان در فلزات بیشتر بوده و فرو مگنتیک بیترین مقدار این میدان دارا هستن.(فلزاتی که در برابر میدان مغناطیسی ضعیف به شدت مغناطیسی می شوند)همین میدان ایجاد شده در اطراف فلز بوده که قابلیت اشکار سازی اونهارو توسط دستگاه های الکترونیکی مقدور می سازد.
برخی از عناصر شیمیایی مانند سنگ های قیمتی میدان کمی از این میدان رو در اطافشون تولید می کنند.اما وقتی که فرکانس و جریان الکتریکی جهت بر انگیختن مولکول های اون جسم به کار می رود.می توان اون جسم رو ردیابی کرد. یکی از ایجاد کنندگان خوب این میدان اهن می باشدبرای اثبات این موضوع شما می توانید یک ورقه اهنی راروی زمین قرار داده و با انتن دور ان بچرخید و واکنش اونهارو بررسی نمایید خواهید دید که بیشترین انحراف رو نسبت به فلزات خواهید داشت به خصوص وقتی که درست در بالای شی قرار می گیرید انتظار نداشته باشید که هر دفعه همان نتایج را داشته باشید چون این میدان ها در اطراف شی بر خلاف میدان الکترو مگنتیگ زمین عمل می کنند واینکه شدت این میدان ها در نقطه به نقطه تفاوت دارند در اصل این تفاوت شدت وعلت ان را فتوسنا می نامند .می توان گفت که ردیاب های نو تفکیک فرکانس مولکولی بر اساس همین پدیده قادر به ردیابی هستند.برای ازمایش تکه ای فلز غیر منتیک مثل نقره وطلا را روی یک میز غیر فلزی قرار دهید و تنها از یک انتن استفاده کنید نوک انتن رو چیزی حدود 2.5 سانتی متر بر روی فلز به عقب و جلو ببرید چنان چه عوامل مزاحم در محیط نباشند خواهید دید نوک انتن به سمت فلز حالت قفل شدگی دارد اما چنان چه عوامل محیطی مزاهم باشد ویا بدن شما داری الکتریسیته زیاد باشد هیچ عکس العملی از انتنها نخواهید دید.
بدن انسان نیز مقداری از انرژی الکترو مگنتیک( در علوم متافیزیک هاله نامیده می شود)را در اطراف خودش تولید می کند کهدر هر فرد شدت تولید ان متفاوت است وقابل اندازه گیری است حتی دیده شده که بعضی از انسان ها میدان مغناطیسی بمراتب قوی تر ازMFD ها ایجاد کرده انداین دسته افراد همان هایی هستند که نمی توانند از وسایل الکتریکی مثل ساعت مچی و لباس های حساس به الکتریسیته استفاده کنند.
در استفاده با ال رود ها یا MFDها و یا هردو با هم که بر اساس میدان مغناطیسی عمل می کنند.ما فقط به میدان های قوی تر که ممکن است مابین میدان های خیلی خیلی ضعیف محصور شده است پاسخگو هستیم.انتنها صرفنظر از جنس اونها به میدان های مغناطیسی قوی تر واکنش نشان می دهند همانطور که گفته شد خیلی از این میدان ها توسط دستکاه های الکترونیکی قابل اندازه گیری است انتنها مطلقا قادر به تفکیک این میدان ها نیستن و هیچ MFDدیگر هم نخواهد تونست.
MFDها فقط شدت میدان های مغناطیسی رو تفکیک می کنند واین کار رو توسط متناسب کردن فرکانس رزونانس مولکول های عنصر مورد نظر انجام می دهند.
بعلاوه یک نوع حذف میدان های ناخاسته را نیز انجام می دهند وفقط به میدان های تولید شده توسط عنصر مورد نطر اجازه می دهند که توسط ال رود ها اشکار شوند.این خصلت همانطور که گفته شد فتوسنا است .وMFD دیواپس الکتریکی هست که جهت کنترل وسر عت بخشیدن به این پدیده طبیعی مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده ار ال رود ها جهت گمانه زنی در مقابل MFD ها کاملا متفاوت است.زیرا در گمانه زنی الکترونیک هیچ نقشی ندارد و واکنش ال رود ها صرفا بواسطه واکنش روحی و روانی فرد گمانه زن می باشد که البته بسیار سخت بوده و به تمرین بسیار زیادی احتیاج است.
اما اگر ال رود ها با MFD های الکترونیکی همراه شود وتلفیقی از عوامل روحی و روانی به همرا علم وتکنولوژی می تواند خیلی موثر بوده و شما را سریع تر به هدفتان برساند.

دوشنبه 25 فروردین1393 - 11:17am

با سلام
دوست عزیز این مدار شما مدار ردیاب نیست متاسفانه
این مدار قسمتی از راه انداز و سیمپیچ موتور یک ویدیو ریکوردر سونی هست به اسم slv-x710
و عملا هیچ ربطی به ردیابی نداره
چند تا عکس میزارم واسه درک بهتر

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

دوشنبه 25 فروردین1393 - 2:14pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام arashsaftعزیز.
باتشکر از نظر شما .منم با توجه به عکس ها ی خودم وعکس های جناب عالی دقیقا این موضوع رو تایید می کنم که اون قسمت مال قسمتی از راه انداز وسیم پیچ موتور یک ویدیو ریکوردر است. و کاملا از مدار هم معلومه که کلیه قطعات اوراقی هست و ممکنه از هر دستگاهی یه قطعه ای باشه ولی این دلیل نمیشه که بگیم این یه ردیاب نیست.
بعنوان مثال ما می تونیم از یه دستگاه الکترونیکی اوراقی به عنوان بخش اسیلاتور مدارمون استفاده کنیم یا از یه قطعا امپلیفاییر می تونیم برای تغوییت توان سیگنال ردیابمون استفاده بکنیم این دلیل نمیشه که بگیم اون دستگا ه یه امپلیفایرصوتی هست.
به نظر من این دلیل منطقی نیست دوست من پس اون سلفها و اون کیت دیگه وسه چهار تا قطعه دیگه اینجا مثل عقربه میشه بگین نقش چی رو دارن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

دوشنبه 25 فروردین1393 - 5:13pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ضمنا کسی که این ردیاب ساخته رو برا نقطه زنی با دستگاهش بردیم بیرون شهر که یه جایی وسط جنگل بود .دستگاهش دقیقا مثل این دستگاه عجق وجغ بود چهار تا پروب تو زمین کاشت بصورت مربعی و یه چیزی شبه انتن وسط این چهار تا پروب گذاشت.بعد از نقطه زنی متوجه یه جیزی شد که با محاسباتی که انجام داد گفت در حدود 2.70 سانتی متری یه چیزی است ولی مطمیین نیستم بار باشه جالبه بعد حفاری یک شبه با دوستان دقیقا در همون عمق یه زنگوله بزرگ تقریبا یک کیلو بیرون اومد که اصلا ارزش تاریخی نداشت و از جنس برنج بود که ما با دلسردی فراوان به خونه باز گشتیم. :-o :-o
منظورم از این ماجرا این بود که کسی که این ساخته ادم ناشی نبوده و عمری تو این کار گذرونده. من به نظر شما احترام می زارم واگه ما رو راهنمایی کنید که این قسمت از مدار می تونه نقش چی رو داشته باشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ سپاس گذار شما میشویم

دوشنبه 25 فروردین1393 - 5:33pm
مدیر کل
مدیر کل

متاسفانه قرار دادن مدارات بی ربط در دل دستگاههای ردیاب فرکانسی ؛ از خیلی سال پیش وجود داشته و همین مساله هم یکی از دلایلی هست که بزرگان فلزیابی با تحلیل بعضی از این دستگاهها و پی بردن به اینکه مدارات به ظاهر پیچیده داخلشون اصلا هیچ نقشی در خروجی دستگاه ندارن ؛ اینطور نتیجه بگیرن که این دستگاهها صرفا برای کلاهبرداری هست و گذاشتن مدار پیچیده داخلش هم برای القای این مسالست که دستگاه چیز خاص و پیچیده ایه! وگرنه هیچ مدار ردیابی خیلی پیچیده نیست و فقط یک یا چند فرکانس درست میکنه. چون مدار و قسمت اصلی سادست و اگر کسی دستگاه رو باز کنه ممکنه بابت سادگی دستگاه نا امید بشه ؛ متاسفانه بعضی از سازندگان و فروشندگان ردیاب چنین کاری رو انجام میدن که اصلا هم کار درست و جالبی نیست و اصل کار ردیابی رو هم زیر سوال میبره.
بهرحال بنظر بنده هم تصویر مداری که دیده میشه بطور خاص ارتباطی به ردیابی نداره و برای این کار درست نشده. حالا ممکنه قطعه ای یا فرکانسی وجود داشته باشه که از اون برای ردیابی کمک گرفته شده باشه. اما چون مدار مخصوص این کار نیست قطعا با مدارات ساده ای که از ایسی 555 یا 2206 استفاده میکنن خیلی بهتر میشه به تولید امواج مورد نظر رسید.
این هم که دستگاه جوابی میده چیز عجیبی نیست! شما اگر از آنتنهای خالی هم استفاده کنین در ردیابی تا حدی جواب میده دیگه چه برسه به اینکه از خوراک هم استفاده بشه! در واقع اینجوری بیشتر بنظر میاد ردیاب داره بصورت خوراکی کار میکنه تا فرکانسی.

دوشنبه 25 فروردین1393 - 6:37pm

ولا چی بگم بد جور مدار درهم ورهمه به هرحال شما فرکانس هرکدوم از انتن ها را نسبت به زمین بگیرین ببینین فرکانس داره اصلا
بعدش شما گفتین خوراک باید بهش داد دیگه اگه فرکانسی بود نیازی به خوراک نداشت
والا کار اون عقربه هم معلوم نیست چی هست و اون هسته های تروئیدی

دوشنبه 25 فروردین1393 - 6:40pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 23 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 42 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure