انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : دوشنبه 28 خرداد1403 - 1:07pm

پاسخ به موضوع  [ 1563 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 78 , 79 , 80 , 81 , 82 , 83 , 84 ... 157  بعدی
 ردیابی با موبایل ساخته ایران 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

reza.1286 نوشته است:
سلام مهندس حمید عزیز
مهندس ممکنه در مورد کیفیت تقویت امپلی فایر ها برای موج مربعی و سینوسی هم توضیح بدید؟

بحث تقویت موج سینوسی از مربعی جداست. برای موج سینوسی هر آمپلی فایری با کیفیتی که در اصطلاح بحث آمپلی فایر ها Hi Fi باشه میتونه استفاده بشه. مفهوم های فای به معنی وفاداری کامل نسبت به اصل سیگنال هست و شما این کیفیت رو میتونین در تقویت یک سیگنال صوتی توسط امپلی مورد نظر هم ارزیابی کنین. امپلی خوب نباید در کیفیت صدای تقویت شده تغییری ایجاد کنه یا هارمونیک اضافی بهش اضافه کنه. هر چند این کار بطور ایده آل غیر ممکنه ولی تا حدی میشه بهش نزدیک شد. در هر صورت بررسی با اسکوپ کیفیت موج خروجی رو مشخص میکنه.
اما برای موج مربعی امپلی ها به اون شکل جواب خوبی نمیدن و شکل موج و پارامتر های خاص موج مربعی معمولا در حد زیادی تغییر میکنه و از حالت اصلی یا دیجیتال خارج میشه. برای تقویت موج مربعی استفاده از اپ امپ مناسب تر هست هر چند باز هم کیفیت موج مربعی افت میکنه. خروجی مربعی موبایل هم کلا کیفیت بسیار پایینی داره و بنظر من برای ردیابی قابل استفاده نیست.

سه شنبه 23 تیر1394 - 6:12pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ممنون مهندس جان
پاینده باشی انشالا

تقدیر تقویم افراد عادی و تغییر تدبیر اشخاص عالیست

پنج شنبه 25 تیر1394 - 9:18pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام استاد حمید عزیز
استاد یه راهه قطعی برا تقویت موج مربعی برامون لطف کن بگو که این پروژه ردیاب هم یه سویی بگیره انشالله
بازم ممنون ازشما

هرگاه در زندگي به يك در بزرگ كه يك قفل بزرگ هم دارد رسيدي ،
نترس و نااميد نشو.زيرا اگر قرار بود در باز نشود جاي آن يك ديوار مي گذاشتند!

جمعه 26 تیر1394 - 9:56am
مدیر کل
مدیر کل

شرمنده هستم بنده دیگه نمیتونم مداری بذارم! ردیاب حرف و حدیث بسیار داره و از طرفی هر مداری هم ما در هر زمینه ای گذاشتیم منجر به کشف اساتید صاحبنظر جدید در الکترونیک شد! خب این دوستان قطعا میتونن قبل از نظر دادن در مورد مدار دیگران خودشون چنین مدارات ساده ای رو مطرح کنن.
برای موج مربعی شما باید ابتدا منبع موج مربعی مناسب داشته باشین! موبایل رو که عرض کردم موج مربعیش اصلا خوب نیست. اگرم منظورتون برای ردیاب 35 هست بنده اصلا توصیه نمیکنم. بهرحال اگر منبع موج رو دارین برای تقویت میتونین از یک مدار ساده آپ امپ استفاده کنین. مدارش در دیتاشیت برخی از اپ امپها هست و یا در نت بسادگی پیدا میکنین. نوع دیگه هم همون مدلی هست که DFS استفاده کرده و تقریبا شبیه خروجی ردیاب گلدن کینگ هست که با دو ترانزیستور TIP ساخته میشه. اینها روشهای ساده ای هستن.

جمعه 26 تیر1394 - 1:01pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
شرمنده هستم بنده دیگه نمیتونم مداری بذارم! ردیاب حرف و حدیث بسیار داره و از طرفی هر مداری هم ما در هر زمینه ای گذاشتیم منجر به کشف اساتید صاحبنظر جدید در الکترونیک شد! خب این دوستان قطعا میتونن قبل از نظر دادن در مورد مدار دیگران خودشون چنین مدارات ساده ای رو مطرح کنن.
برای موج مربعی شما باید ابتدا منبع موج مربعی مناسب داشته باشین! موبایل رو که عرض کردم موج مربعیش اصلا خوب نیست. اگرم منظورتون برای ردیاب 35 هست بنده اصلا توصیه نمیکنم. بهرحال اگر منبع موج رو دارین برای تقویت میتونین از یک مدار ساده آپ امپ استفاده کنین. مدارش در دیتاشیت برخی از اپ امپها هست و یا در نت بسادگی پیدا میکنین. نوع دیگه هم همون مدلی هست که DFS استفاده کرده و تقریبا شبیه خروجی ردیاب گلدن کینگ هست که با دو ترانزیستور TIP ساخته میشه. اینها روشهای ساده ای هستن.

ممنون مهندس حمید عزیز

هرگاه در زندگي به يك در بزرگ كه يك قفل بزرگ هم دارد رسيدي ،
نترس و نااميد نشو.زيرا اگر قرار بود در باز نشود جاي آن يك ديوار مي گذاشتند!

یکشنبه 28 تیر1394 - 10:22am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دوستان عزیز لطف کنن راهنمایی کن در مورد تنظیمات برنامه و اینکه از کدوم کانال و از چه موجی استفاده بشه .مهندس حمید لطفا کمک کنید فرکانسای مورد استفاده که دوستان نتیجه گرفتن رو لطف کنند قرار بدن ممنون @};-

دوشنبه 5 مرداد1394 - 11:03am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام مهندس حمید عزیز
مهندس یه سوال داشتم ممنون میشم یه توضیح بدید و اون اینکه نرم افزار فانکشن که برای گوشی اندروید هست و همان طور که شما گفتین خروجی موج سینوسی این نرم افزار بسیار دقیق هستش . سوالم این بود که موج سینوسی خروجی با این دقت به سخت افزار گوشی ربط داره یا اینکه نه خود نرم افزار با این دقت خروجی میده . که اگه نرم افزار با این دقت خروجی بده به نظر شما میشه یه برنامه مثل همین فانکشن با دقت بالا برای (هم موج سینوسی و هم مربعی) سیستم عامل اندروید برنامه نویسی کرد .

بازم ازتون ممنوم که هیچ سوالی رو بی جواب نمیزارین @};- @};- @};-

دوشنبه 5 مرداد1394 - 6:33pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
موج خروجی موبایل از نظر فرکانسی آنچنان هم دقیق نیست! اگر با اسکوپ بطور دقیق چک کنین متوجه میشین مثلا روی 500 هرتز حدود 0.2 هرتز مرتبا نوسان داره ولی میانگین فرکانس خروجی دقیقا همون چیزی هست که نمایش داده میشه! در واقع این حاصل روشی از فرکانس سازیه که به DDS معروفه و همه این نرم افزارها و بیشتر فانکشن ها ازش استفاده میکنن. این روش برای موج سینوسی بهتر از مربعی جواب میده. علت مناسب بودن خروجی سینوسی موبایل هم ساختار آنالوگ خروجی هدفون اون هست که باعث میشه موج سینوسی با کیفیت خوبی خارج بشه. ولی برای موج مربعی اصلا اینطور نیست.
از نظر میزان دقت فرکانسی از این حیث که میزان نوسان با روش DDS کاهش پیدا کنه در درجه اول نیاز به پردازنده قوی و با سرعت بسیار بالاست که امروزه در اکثر موبایل ها با سرعت بالای 1 گیگاهرتز وجود داره و میتونه دقت قابل قبولی برای ردیابی ارائه بده.
در مورد برنامه نویسی هم این کار کاملا امکانپذیره و کافیه الگوریتم DDS بصورت یک برنامه اندرویدی پیاده بشه. ولی خب وقتی این کار قبلا بصورت مطلوبی انجام شده و نرم افزار رایگان موجود هیچ کم و کسری در این مورد نداره ؛ فکر نمیکنم کار جالبی باشه که خودتون بخواین از ابتدا انجامش بدین!

دوشنبه 5 مرداد1394 - 7:17pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

ببخشید مهندس جان چندتا سوال داشتم :)

1-خروجی ای سی 8038 دقیق تره یا مبایل (واسه ردیابی)
2-تو ردیابی با مبایل خروجی مبایل رو که استریو (2 کانال) هست رو میشه به امپلی استریو بدیم وخروجی رو به دو آنتن
و ردیابی کنیم . یعنی 2 تا مثبت برای دوتا آنتن که اکثرا اینجوری بهتر از یه مثبت و یه منفی جواب گرفتن .
پس وقتی خروجی دو آنتن یکی هست چرا آمپلی استریو استفاده کنیم . یه آمپلی HI FI قوی مونو با ولتاژ و وات بالاتر مثل 2052 TDA که 60 وات هست استفاده کنیم و خروجی رو بدیم به هر دو آنتن .از شما چه پنهون من این کارو کردم که دارم میگم .
البته با TA 8210 که آمپلی معمولی هست . هم بعد از ترانس این کار رو کردم و هم قبل ترانس . و از سر منفی هم بعنوان شیلد جهت جلوگیری از انتشار فرکانس قبل رسیدن به آنتن استفاده کردم و حتی کلیدهای چند حالته گذاشته بودم که تفاوتها رو در آن واحد ببینم . و احساس میکردم آنتنها در حالت ذکر شده خیلی منظم تر و دقیق تر و بدون نوسان کم به سمت هدف میرفتن .
حالا نمیدونم من اشتباه میکنم یا داستان چیز دیگه ای هستش . حالا تو فکر اینم با 8038 اگه خروجیش از قابل قبول باشه
با یه فرکانسمتر دقیق و یک آمپلی HI FI مونو این کارا رو دوباره امتحان کنم هم مربع و هم سینوسی ،هم با ترانس هم بدون ترانس ، نظرتون چیه ؟ :-?
در شکل زیر کارهایی که قبلا انجام دادم رو گذاشتم 8-}

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

جهان هر کس به اندازه وسعت فکر اوست

چهارشنبه 7 مرداد1394 - 10:16pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
1- بلحاظ دقت همیشه 2 مطلب رو باید در نظر بگیرین! یکی دقت فرکانس و دیگری دقت شکل موج از نظر نوسانات و ریپل ناخواسته. در مورد دقت فرکانسی موبایل دهها برابر دقیق تر هست و اصلا نمیشه مقایسه کرد! از نظر شکل موج هم روی موج سینوسی تفاوت زیادی وجود نداره ولی برای مربعی قطعا 8038 بهتر هست. البته آیسی 2206 کلا از 8038 هم کمی بهتره.
2- بنده هیچوقت در این خصوص حرفی از امپلی استریو نزدم! این روش رو برخی دوستان دیگر استفاده کردن. وگرنه نظر من هم همینه که امپلی مونو استفاده بشه و دو سیم خروجی هر کدوم به یک آنتن وصل بشن.
لذا تصاویر شما هم تقریبا بطور کامل مورد تایید بنده هست و در واقع بنده هم همین حالات رو تست کردم. جز اینکه در حالت استفاده از ترانس در خروجی ترانس ما چیزی به عنوان شیلد نمیتونیم داشته باشیم چراکه خروجی ترانس از ورودیش بلحاظ اتصال الکتریکی ایزوله هست و بنابراین شیلد براش معنی پیدا نمیکنه.

چهارشنبه 7 مرداد1394 - 10:42pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 1563 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 78 , 79 , 80 , 81 , 82 , 83 , 84 ... 157  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 36 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure